poniedziałek, 25 maja 2020.
Strona główna > Gospodarka > „Gryfii” ma pomóc Fundusz Rozwoju Spółek

„Gryfii” ma pomóc Fundusz Rozwoju Spółek

„Gryfii” ma pomóc Fundusz Rozwoju Spółek
Data publikacji: 2018-12-05 14:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-03 10:05
Wywietleń: 1774 365108

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zapowiedział, że Morską Stocznię Remontową „Gryfia” w Szczecinie czeka głęboka restrukturyzacja. Program naprawczy dla remontówki ma być skorygowany i uwzględniać potencjał jej nowego właściciela, czyli Funduszu Rozwoju Spółek. Po konsultacji ze związkami zawodowymi jego wdrażanie mogłoby się rozpocząć w pierwszym kwartale przyszłego roku. Sytuację w „Gryfii” omawiano na wtorkowym (4 grudnia) posiedzeniu sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

– Jesteśmy w przededniu podpisania ostatecznej umowy o przekazaniu aktywów do Funduszu Rozwoju Spółek – powiedział Leszek Milczarek, p.o. prezesa MS Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych (zarządzającego funduszem MARS – dotychczasowym właścicielem „Gryfii” i Stoczni Szczecińskiej).

Warunkową przedwstępną umowę zamiany udziałów i akcji pomiędzy FRS (nadzorowanym przez resort gospodarki morskiej) a MARS-em podpisano 22 listopada.

– Po części staliśmy się właścicielami „Gryfii” i Stoczni Szczecińskiej – podkreślił szef resortu gospodarki morskiej.

Mówił, że zgodnie z harmonogramem przebiega przyjęty na ten rok proces związany z przekazaniem aktywów, rozpoczęty listem intencyjnym w czerwcu br., poprzez wyceny i wspólne umowy inwestycyjne – zawarte we wrześniu, aż po podpisanie umowy przedwstępnej.

– Potwierdzamy, że do 20 grudnia chcemy podpisać ostateczną umowę związaną z przekazaniem tych aktywów do spółki FRS – zaznaczył M. Gróbarczyk. – W związku z tym przygotowujemy obecnie program naprawczy. Był procedowany w tym roku, będzie skorygowany w oparciu o potencjał, który posiada FRS w zakresie przede wszystkim kapitałowym, ale również chcemy przeprowadzić głęboką restrukturyzację w „Gryfii”.

Przyznał, że wyniki finansowe remontówki są niezadowalające, ale cały czas widać progresję, a restrukturyzacja ma doprowadzić do tego, aby w przyszłym roku stocznia „wyszła już na mały plus, na pewno nie minus”. Przewiduje się m.in. obniżenie kosztów stałych w przedsiębiorstwie.

– To zadanie jest powierzone FRS, który teraz intensywnie współpracuje z zarządem – tłumaczył minister. – Mam nadzieję, że będziemy gotowi do końca tego roku, a w pierwszym kwartale przyszłego chcemy już wdrożyć ten program, oczywiście przy uzgodnieniu ze związkami zawodowymi.

Dodał, że prace są tak prowadzone, aby nie było zarzutu pomocy publicznej.

– Mogę potwierdzić, że sytuacja finansowa „Gryfii”, chociaż trudna, nie jest zagrożona, ze względu na mocne zaangażowanie FRS, kóry ma za zadanie na tyle mocno współpracować ze stocznią, aby przygotować rozwiązania rynkowe, które pomogą jej w funkcjonowaniu – podkreślił.

Tekst i fot. (ek)

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 5 grudnia 2018 r.

Komentarze

Fundusz
A skąd Fundusz ma pieniądze ?
2018-12-09 22:09:40
Edmund
Stoczni ma pomóc....Powinno się w Szczecinie reaktywować a nawet zbudować przynajmniej kilka stoczni.Jestem przekonany źe wszyscy zwolennicy dojnej zmiany chętnie będą do tego dokładać.
2018-12-06 09:20:12
Kolejna "restrukturyzacja".
Gryfia - to ruina od 12 lat . Żadnych zysków , tylko straty. Politycy SLD , PO i PIS tylko "restrukturyzują " czyli pompują kolejne miliony na pensje związkowców i ich rodzin. Bo w Gryfii do związków zawodowych należą prawie wszyscy. To kabaret bez końca. To po prostu ma trwać. Konsultacje ze związkami oznaczają , że wszystko zostanie po staremu. To zmowa wszystkich partii politycznych w Szczecinie. Za dużo mają w stoczni znajomych.
2018-12-05 18:50:57
Chybaczek
Ciekawe kiedy UE się doczepi do tych wirtualnych zmian funduszy jako właściciela - w jednym worku mieszają.
2018-12-05 15:42:46
żenua
3 lata rządów PiS i rozwalili Stocznię Gryfia
2018-12-05 14:16:17

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy wybierasz się do restauracji lub kawiarni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie