Piątek 03 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Powstanie korpus wsparcia. Seniorze, zostań w domu

Data publikacji: 2020-10-23 16:21
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-29 13:45
Powstanie korpus wsparcia. Seniorze, zostań w domu
 

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował w piątek (23 października) do seniorów, zwłaszcza tych po 70. roku życia, którzy nie świadczą pracy, żeby nie przemieszczali się i w miarę możliwości pozostawali w domach. To zalecenie, nie nakaz. Z myślą o starszych osobach, które nie mieszkają z rodziną lub rodzina nie może im pomagać, uruchamiany został Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów. 

Działania te koordynuje resort rodziny i polityki społecznej. Uruchomiona jest dedykowana seniorom infolinia - 22 505 11 11. Dzwoniąc pod numer telefonu, osoby starsze będą mogły poprosić o pomoc w czynnościach, które wymagają wyjścia z domu, a które utrudnione są przez panującą pandemię. Mowa m.in. o zakupach spożywczych czy dostarczeniu artykułów higienicznych.

Jak będzie działać pomoc dla seniorów

Osoba przyjmująca zgłoszenie przekaże numer kontaktowy seniora potrzebującego wsparcia do ośrodka pomocy społecznej w danej gminie. Pracownik ośrodka skontaktuje się z seniorem, zweryfikuje zgłoszenie i ustali szczegóły związane z udzieleniem pomocy. Wolontariusze dostarczą osobom starszym niezbędne produkty. Koszty zakupów pokryje senior. Pomoc skierowana jest do osób powyżej 70. roku życia. W szczególnych przypadkach wsparcie otrzymają też młodsi seniorzy - zapewniła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zadanie realizowane będzie przez gminy, przy współpracy z organizacjami pozarządowymi i wolontariuszami. To wolontariusze dostarczą zakupy seniorom, ale też pomogą w obowiązkach domowych czy po prostu porozmawiają z osobą starszą.

Kto może pomagać starszym osobom?

Osoby, które chcą włączyć się w pomoc dla seniorów będą mogły zgłosić się przez internet, wypełniając ankietę na stronie www.wspierajseniora.pl lub osobiście zgłaszając się do lokalnego ośrodka pomocy.

Zadaniem gminy będzie prowadzenie rejestru seniorów, którzy zdecydowali się na pozostanie w domu i potrzebują wsparcia wolontariuszy. W pomoc włączy się również Ochotnicza Straż Pożarna, Wojska Obrony Terytorialnej i harcerze.

Gminy będą mogły skorzystać z dofinansowania ze środków budżetu państwa na zorganizowanie i realizację usługi wsparcia. Jak wyjaśnia ministerstwo, środki gminy będą mogły przeznaczyć m.in. na zatrudnienie nowych pracowników do realizacji zadania, przyznanie dodatków zadaniowych, zlecenie usługi organizacjom pozarządowym czy jej zakup od prywatnych podmiotów.

(gan)

Fot. archiwum

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Zibi
2020-10-24 05:51:01
Dla kogo 100 milionów.
A tu taki kwiatek...
2020-10-23 18:59:32
System zgłoszeń już zapchany od roszczeniowych starców, w poniedziałek NIERZĄD pis OGŁOSI , ŻE SAMORZĄDY SOBIE NIE RADZĄ ... SKĄD MY TO ZNAMY ,JAK ZWYKLE PROPAGANDA RODEM Z KOMUNY PIS!!
sceptyk
2020-10-23 18:21:05
Już widzę tę pomoc. Prędzej pomogą sąsiedzi, niż jakieś korpusy.
Senirino
2020-10-23 17:38:18
Jasne. Młodzież bez maseczek z papierosem w reku będzie roznosic zakupy i nie tylko zakupy
klu sprawy
2020-10-23 17:13:48
wolontariat? to po co 100 milionów? dla kogo?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA