W Szczecinie ma powstać Katedra UNESCO na rzecz zrównoważonego rozwoju społecznego. Podczas konferencji prasowej w rektoracie Uniwersytetu Szczecińskiego władze uczelni podpisały list intencyjny z Województwem Zachodniopomorskim.
Międzynarodowy Program Sieci Katedr UNESCO działa od 1992 roku. Jego celem jest wspomaganie badań naukowych, szkoleń, wymiany wiedzy i współpracy międzyuczelnianej oraz promowanie solidarności akademickiej na całym świecie.
Tto przede wszystkim nowoczesne programy kształcenia i innowacyjne badania naukowe.
Na całym świecie funkcjonuje już 830 katedr UNESCO. Na terenie naszego państwa działa kilkanaście. Obiekty funkcjonują m.in. w Olsztynie, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu oraz Poznaniu. Teraz również Szczecin i region wraz Uniwersytetem Szczecińskim będą mogli dołączyć do tego elitarnego grona.
Jak podkreśla rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, prof. Waldemar Tarczyński, uczelnia chce rozwijać współpracę międzynarodową nawet w czasie pandemii. Rektor podkreślił również, że połączenie potencjałów to kierunek, który jest gwarantem sukcesu. Przez utworzenie katedry UNESCO Uniwersytet Szczeciński ma szansę na dołączenie do elit zarówno polskich, jak i europejskich.
Zdaniem dyrektora Instytutu Socjologii, dr. hab. Macieja Kowalewskiego, tym co ma wyróżniać szczecińską katedrę na tle innych, jest interdyscyplinarność, a najistotniejszym dla działalności obiektu zagadnieniem będzie zrównoważony rozwój społeczny.
Pełnomocnik rektora ds. współpracy międzynarodowej Norbert Obrycki wyjaśniał, iż najważniejszymi kierunkami współpracy w ramach sieci katedr UNESCO będą przede wszystkim: transformacja społeczna, wzmacnianie polityki przeciwdyskryminacyjnej, demografia i globalny obywatel.
– Będziemy współpracować z lokalnymi władzami. Wspólnie będziemy koordynować i konsultować zagadnienia dotyczące polityki antydyskryminacyjnej. Skupimy się także na współpracy z przedsiębiorczością, gdyż elementem polityki społecznej jest społeczna odpowiedzialność biznesu. Dlatego też listy intencyjne zostaną także podpisane z przedstawicielami samorządów gospodarczych w naszym regionie oraz w regionie transgranicznym. Przewidujemy również współpracę z uniwersytetami partnerskimi – dodał Obrycki. Zapowiedział podpisanie listów intencyjnych z uczelniami Ukrainy, Kazachstanu, Gruzji, Wietnamu i Mongolii.
Marszałek Województwa Olgierd Geblewicz zwrócił uwagę na kapitał ludzki jako dobro najwyższe. Wyszczególni również dwa ważne cele z całej strategii rozwoju województwa zachodniopomorskiego. To otwarta społeczność oraz partnerski region. Oba cele mają być zrealizowane dzięki współpracy z katedrą UNESCO przy Szkole Doktorskiej Uniwersytetu Szczecińskiego.
Natalia ZABOROWSKA