Wtorek, 27 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Czy jest plan awaryjny? (akt. 1)

Data publikacji: 14 lipca 2017 r. 11:01
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:41
Czy jest plan awaryjny?
 

Trwa zwołana przez radnych sesja Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego poświęcona m.in. połączeniu szpitali w Zdunowie i przy ul. Arkońskiej.

Małgorzata Usielska, dyrektor połączonych placówek, mówiła o korzyściach płynących z konsolidacji, na przykład o tym, że wspólna administracja pozwoliła obniżyć koszty. Powiedziała, że jak dotąd z pracy odeszły – głównie w ramach Programu Dobrowolnych Zwolnień - 74 osoby a łączna wartość postępowań przetargowych wynosi 55 milionów złotych.

W kontrze do tej opinii przypominano, że Wojewódzki Sąd Administracyjny nieprawomocnym wyrokiem uchylił uchwałę o konsolidacji.

- Czy jest plan awaryjny na wypadek, gdyby odrzucono kasację Urzędu Marszałkowskiego? - pytała Bogusława Reszko-Szydłowska, przedstawicielka związku zawodowego.

Marszałek Olgierd Geblewicz odparł, że nie ma sensu budzić atmosfery strachu wśród pracowników, bo nic im nie grozi, bez względu na decyzje w sprawie konsolidacji. Przypomniał, że pracownicy mieli więcej powodów do niepewności, gdy istniał oddzielnie szpital w Zdunowie – bo wtedy zagrożone było wypłacanie pensji a teraz takiego zagrożenia nie ma.

Paweł Mucha, radny PiS, stwierdził, że związkowcy ostrzegali, że konsolidacja może być wadliwa, jeszcze zanim to samo orzekł sąd.

- Niepotrzebne jest pisemne uzasadnienia wyroku, by zarząd wiedział, co robić dalej – dodał. - Jesteśmy w stanie niepewności prawnej a pełną odpowiedzialnośc za to ponosi zarząd województwa.

Stefan Mazurkiewicz, mecenas Zarządu Województwa, przekonywał, że scenariusz działań jest gotowy. Wyjaśnił, że WSA wydał taki a nie inny wyrok, ponieważ Sejmik nie zawiadomił pisemnie centrali Forum Związków Zawodowych – być może teraz sprawę rozwiązałoby skierowanie pism do central związkowych (i uchwała byłaby wtedy ważna bez względu na ich odpowiedź).

- Realny jednoznaczny scenariusz dalszych działań będziemy mogli przedstawić po zapoznaniu się z uzasadnieniem pisemnym – powiedział. - Bez niego spekulujemy.

Paweł Mucha jego optymizmu nie podziela. Zwrócił uwage, że jeśli wyrok WSA utrzyma się w drugiej instancji, szpitale znowu zostaną oddzieloną i całą procedurę trzeba będzie rozpoczynać od nowa – i potrzebny jest konkretny plan działań na tę ewentualność.

(as)

 Fot. Robert STACHNIK

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

daro@daro
2017-07-15 07:46:52
Nie nauczyli myśleć
@daro
2017-07-14 13:20:13
Nie nauczyli czytać?
daro
2017-07-14 11:42:56
Niech pani dyrektor powie o tym ile osób ze Zdunowa odeszło z pracy dzięki korzyściom płynącym z połączenia
Bez komentarza
2017-07-14 11:02:01
Cynizm i bezczelność.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA