Środa, 29 listopada 2023 r. 
-1 szczecin
REKLAMA

Powstaje mapa zagrożeń w Zachodniopomorskiem

Data publikacji: 20 września 2016 r. 10:45
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:15
Powstaje mapa zagrożeń w Zachodniopomorskiem
 

Pilotażowe programy Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa wdrożone zostały w Pomorskiem, Podlaskiem i Mazowieckim. We wtorek (20 września) planowane uruchomienie systemu w Zachodniopomorskiem.

Dzień wcześniej, 19 września, w auli Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie funkcjonariusze przekonywali do idei przedstawicieli samorządów lokalnych z miasta i powiatu ziemskiego. Kom. Krzysztof Rosiak, naczelnik wydziału prewencji, twierdzi, że po konsultacjach społecznych i analizie statystyk policyjnych zdefiniowanych zostało 25 zagrożeń, choć katalog wcale nie jest zamknięty. Najczęstsze to np. nieprawidłowe parkowanie, wandalizm, niebezpieczne kąpieliska czy spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych. Internauta za pomocą komputera lub smartfona może kliknięciem zasygnalizować nieprawidłowości na mapie w swoim miejscu zamieszkania. Nie częściej niż raz dziennie. Jeśli zdarzenia się powtórzą, to efektem będą częstsze patrole mundurowych albo montaż kamery monitorującej. System obejmuje też przestępstwa najbardziej uciążliwe społecznie, jak nadmierna prędkość na drogach, kradzieże, rozboje, gwałty czy oszustwa „na wnuczka”.

– Ideą naszego spotkania jest poznanie i upowszechnianie mapy jako środka pomocniczego w eliminowaniu zagrożeń – uważa kom. Krzysztof Rosiak.
Weryfikacja zgłoszenia nastąpi w ciągu 5 dni, więc samorządowcy mieli wątpliwości. Np. Krystyna Kościńska, szefowa koszalińskiej Rady Miejskiej, uważa za konieczne wzmocnienia kadrowe operacji. Jednak mundurowi nie przewidują zwiększenia etatów przy obsłudze systemu. Padały też hasła, że wdrażana w Zachodniopomorskiem mapa zagrożeń powinna dotyczyć też innych służb, choćby straży pożarnej.  ©℗

Tekst i fot. (m)

Na zdjęciu: kom. Krzysztof Rosiak przedstawił Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa na podstawie programu pilotażowego w Pomorskiem.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

gryfice
2016-09-22 16:14:38
Zagrożenie - rowerzyści MUSZĄ jeżdzić po chodnikach , bo bruk w centrum miasta nie nadajesię do jazdy dobrej jakości autem , a co dopiero rowerem !
Wandale
2016-09-20 11:25:05
W Szczecinie czerwone punkty na takiej mapie byłyby zlokalizowane na wszystkich wiatach przystankowych. To co się z nimi dzieje woła o pomstę do nieba. Nie może być tak, że miasto wydaje niemałe pieniądze na wstawianie szyb, a już wieczorem są one zbite. Dlaczego nie można montować tafli pleksi, a nie szkła?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA