sobota, 15 sierpnia 2020.
Strona główna > Świat > Polscy policjanci patrolują ulice Harlow

Polscy policjanci patrolują ulice Harlow [FILM]

Polscy policjanci patrolują ulice Harlow
Data publikacji: 2016-09-17 11:07
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 1009 155352

Dwóch funkcjonariuszy z Komendy Głównej Policji - podkom. Bartosz Czernicki i sierż. szt. Dariusz Tybura - wspierają brytyjską policję hrabstwa Essex w patrolowaniu ulic 85-tysięcznego Harlow, gdzie przed blisko trzema tygodniami zabity został Polak.

Obaj polscy policjanci pozostaną w Wielkiej Brytanii do środy (21 września). Będą pomagali policji hrabstwa Essex dotrzeć do liczącej ponad 1,5 tys. polskiej społeczności w Harlow, od której będą też zbierać informacje dotyczące potencjalnych zagrożeń i incydentów na tle narodowościowym. Na ulice Harlow polscy policjanci będą zawsze wychodzić wspólnie z przedstawicielami lokalnych służb mundurowych.

Patrol na Broad Walk, jednej z głównych ulic handlowych miasta, był otwarty dla mediów zainteresowanych wspólnymi działaniami polskiej i brytyjskiej policji.

- Nigdy nie widziałem tylu policjantów w jednym miejscu - śmiał się jeden z przechodniów, którzy chętnie podchodzili i witali się z Polakami. Podkreślali oni, że polscy funkcjonariusze są tu mile widziani.

- Celem naszej wizyty w Harlow jest nawiązanie współpracy z miejscową społecznością polską i ułatwienie jej kontaktu z miejscową policją. Zbieramy informacje dotyczące miejsc szczególnie niebezpiecznych i takie sugestie przekazujemy miejscowym funkcjonariuszom - powiedział podkomisarz Bartosz Czernicki.

- Spotkaliśmy się z bardzo serdecznym przyjęciem brytyjskich obywateli, a także polskiej społeczności, która bardzo chętnie podchodzi do nas i wymienia swoje spostrzeżenia - dodał sierż. szt. Dariusz Tybura.

Inspektor policji w Essex Alan Ray przypomniał, że polscy funkcjonariusze przyjechali na jej zaproszenie po ubiegłotygodniowej wizycie dyrektora Rafała Batkowskiego z biura współpracy międzynarodowej Komendy Głównej Policji. W przeszłości podobne wizyty odbywali policjanci m.in. z Arabii Saudyjskiej i Rumunii.

- Ich zadaniem jest nawiązanie kontaktu z polską społecznością, z którą nam czasami trudno jest się porozumieć - szczególnie z osobami, dla których angielski nie jest pierwszym językiem. Witamy ich wsparcie z otwartymi ramionami - powiedział. Jak dodał, Polacy mają przekazać polskiej społeczności informacje o tym, jak zgłaszać incydenty związane z nienawiścią na tle narodowościowym, co pozwoli na skuteczniejsze przeciwdziałanie im w przyszłości.

 

Pod koniec sierpnia w ataku motywowanym prawdopodobnie nienawiścią na tle narodowościowym w Harlow zginął 40-letni Polak Arkadiusz J., a drugi Polak został ciężko ranny. Kilka dni później doszło tam do podobnego incydentu, w którym lekko rannych zostało dwóch Polaków.

Komenda Główna Policji przypomniała w komunikacie, że w Wielkiej Brytanii już od kilku lat stale stacjonuje oficer łącznikowy polskiej policji, wspierany rotacyjnie przez innych funkcjonariuszy, a obecna wizyta robocza policjantów będzie podlegać dalszym ocenom, mającym na celu wypracowanie długofalowych rozwiązań służących zwiększeniu poczucia bezpieczeństwa Polaków. (pap)

Film: PAP

Komentarze

Nadzieja,
No to jak Nasi zobacza tam i Polskich Policjantow to moze beda choc troche mniej, spozywac publicznie "napoje wyskokowe" i mniej podskakiwac... ??
2016-09-18 22:35:04

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
19
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Iluminacje Szczecin 2020

Nekrologi

Sonda

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie