niedziela, 22 lipca 2018.
Strona główna > Świat > Polscy policjanci patrolują ulice Harlow

Polscy policjanci patrolują ulice Harlow [FILM]

Polscy policjanci patrolują ulice Harlow
Data publikacji: 2016-09-17 11:07
Ostatnia aktualizacja: 2018-06-18 22:46
Wywietleń: 403 155352

Dwóch funkcjonariuszy z Komendy Głównej Policji - podkom. Bartosz Czernicki i sierż. szt. Dariusz Tybura - wspierają brytyjską policję hrabstwa Essex w patrolowaniu ulic 85-tysięcznego Harlow, gdzie przed blisko trzema tygodniami zabity został Polak.

Obaj polscy policjanci pozostaną w Wielkiej Brytanii do środy (21 września). Będą pomagali policji hrabstwa Essex dotrzeć do liczącej ponad 1,5 tys. polskiej społeczności w Harlow, od której będą też zbierać informacje dotyczące potencjalnych zagrożeń i incydentów na tle narodowościowym. Na ulice Harlow polscy policjanci będą zawsze wychodzić wspólnie z przedstawicielami lokalnych służb mundurowych.

Patrol na Broad Walk, jednej z głównych ulic handlowych miasta, był otwarty dla mediów zainteresowanych wspólnymi działaniami polskiej i brytyjskiej policji.

- Nigdy nie widziałem tylu policjantów w jednym miejscu - śmiał się jeden z przechodniów, którzy chętnie podchodzili i witali się z Polakami. Podkreślali oni, że polscy funkcjonariusze są tu mile widziani.

- Celem naszej wizyty w Harlow jest nawiązanie współpracy z miejscową społecznością polską i ułatwienie jej kontaktu z miejscową policją. Zbieramy informacje dotyczące miejsc szczególnie niebezpiecznych i takie sugestie przekazujemy miejscowym funkcjonariuszom - powiedział podkomisarz Bartosz Czernicki.

- Spotkaliśmy się z bardzo serdecznym przyjęciem brytyjskich obywateli, a także polskiej społeczności, która bardzo chętnie podchodzi do nas i wymienia swoje spostrzeżenia - dodał sierż. szt. Dariusz Tybura.

Inspektor policji w Essex Alan Ray przypomniał, że polscy funkcjonariusze przyjechali na jej zaproszenie po ubiegłotygodniowej wizycie dyrektora Rafała Batkowskiego z biura współpracy międzynarodowej Komendy Głównej Policji. W przeszłości podobne wizyty odbywali policjanci m.in. z Arabii Saudyjskiej i Rumunii.

- Ich zadaniem jest nawiązanie kontaktu z polską społecznością, z którą nam czasami trudno jest się porozumieć - szczególnie z osobami, dla których angielski nie jest pierwszym językiem. Witamy ich wsparcie z otwartymi ramionami - powiedział. Jak dodał, Polacy mają przekazać polskiej społeczności informacje o tym, jak zgłaszać incydenty związane z nienawiścią na tle narodowościowym, co pozwoli na skuteczniejsze przeciwdziałanie im w przyszłości.

 

Pod koniec sierpnia w ataku motywowanym prawdopodobnie nienawiścią na tle narodowościowym w Harlow zginął 40-letni Polak Arkadiusz J., a drugi Polak został ciężko ranny. Kilka dni później doszło tam do podobnego incydentu, w którym lekko rannych zostało dwóch Polaków.

Komenda Główna Policji przypomniała w komunikacie, że w Wielkiej Brytanii już od kilku lat stale stacjonuje oficer łącznikowy polskiej policji, wspierany rotacyjnie przez innych funkcjonariuszy, a obecna wizyta robocza policjantów będzie podlegać dalszym ocenom, mającym na celu wypracowanie długofalowych rozwiązań służących zwiększeniu poczucia bezpieczeństwa Polaków. (pap)

Film: PAP

Komentarze

Nadzieja,
No to jak Nasi zobacza tam i Polskich Policjantow to moze beda choc troche mniej, spozywac publicznie "napoje wyskokowe" i mniej podskakiwac... ??
2016-09-18 22:35:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy