Poniedziałek, 25 września 2023 r. 
8 szczecin
REKLAMA

Powroty z wakacji i bezpieczeństwo

Data publikacji: 28 sierpnia 2016 r. 08:35
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:13
Powroty z wakacji i bezpieczeństwo
 

Ostatni i już na półmetku wakacyjny weekend, który jak co roku upłynie pod znakiem powrotów z letniego wypoczynku. W związku z tym kierowcy powinni spodziewać się wzmożonych kontroli policyjnych głównie na trasach wyjazdowych. Policjanci apelują do wszystkich powracających z wakacji o rozsądek podczas jazdy, bo tylko on jest gwarantem bezpiecznego dotarcia do celu.

Ostatni weekend tegorocznych wakacji to szczególny czas dla policjantów, których jak co roku w tym okresie będzie więcej na polskich drogach. Funkcjonariusze będą prowadzili wzmożone kontrole drogowe na głównych trasach wyjazdowych z miejscowości turystycznych naszego województwa. Mundurowi będą  sprawdzać, czy kierujący poruszają się zgodnie z przepisami i dozwoloną prędkością. Będą kontrolować także stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów oraz czy wszyscy podróżujący mają zapięte pasy, a dzieci przewożone są w fotelikach. Na trasach będą obecne także radiowozy nieoznakowane wyposażone w wideorejestratory. Dlatego aby te wolne od codziennych obowiązków dni minęły bez stresu i negatywnych konsekwencji warto przypomnieć sobie o podstawowych zasadach bezpieczeństwa już teraz.

Dobrze jest przed podróżą zaplanować trasę przejazdu. Czas wyjazdu i powrotu najlepiej dostosować tak, by uniknąć korków przy wyjeździe i powrocie do miasta. Przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie pojazdu) i upewnić się czy ważna jest polisa ubezpieczeniowa, czy nie zbliża się termin badania technicznego pojazdu. Ponadto należy sprawdzić aktualny stan techniczny i wyposażenie pojazdu, w tym sprawność i działanie hamulców, sprawność instalacji elektrycznej, zwłaszcza działanie wszystkich świateł. Powinniśmy być pewni, że w bagażniku znajduje się trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka pierwszej pomocy i koło zapasowe.

W podróż wyruszamy wypoczęci, trzeźwi i zrelaksowani. Przed samą jazdą należy pamiętać o zapięciu pasów bezpieczeństwa i zobowiązaniu do tego pozostałych podróżujących. Dzieci do lat 12, nieprzekraczające 150 cm wzrostu należy umieścić w foteliku ochronnym lub innym, służącym do tego celu urządzeniu. W czasie podróży nie należy się spieszyć. Lepiej jechać z prędkością bezpieczną, przestrzegać nakazów i zakazów wynikających ze znaków, sygnałów drogowych i poleceń uprawnionych osób. Pamiętajmy także o zachowaniu kultury w czasie jazdy.

Kiedy już szczęśliwie dojedziemy do celu, wybierzmy odpowiednie miejsce do parkowania. Pamiętajmy o dokładnym zamknięciu szyb, drzwi i bagażnika oraz o zabraniu z wnętrza pojazdu wartościowych rzeczy. Najlepiej jest usunąć wszystkie rzeczy osobiste z miejsc widocznych i włożyć je do schowków czy bagażnika. Nie zapominajmy o zabezpieczeniu radia, po to aby swoim wyglądem nie kusiło złodziei.

Dzięki zastosowaniu się do tych drobnych rad  możemy uniknąć wielu przykrych niespodzianek w czasie podróży i wypoczynku. Największego natężenia ruchu pojazdów w związku z powrotami spodziewać się należy w  niedzielę w godzinach popołudniowych i wieczorem.

(mir)

Fot. Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA