Poniedziałek, 20 maja 2024 r. 
REKLAMA

Powietrze woła o ratunek

Data publikacji: 02 kwietnia 2016 r. 15:09
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:49
Powietrze woła o ratunek
 

Najbardziej zanieczyszczone powietrze w Europie, duża zachorowalność i śmiertelność, brak norm dla domowych źródeł ciepła i jakiejkolwiek kontroli jakości węgla sprzedawanego do sektora komunalno-bytowego. Powietrze w Polsce woła o ratunek, ale potrzebna pomoc nie nadchodzi, bo brakuje odpowiednich regulacji prawnych, co rządowi już w 2004 roku zarzucała Najwyższa Izba Kontroli.

Dane są porażające. Jesteśmy europejskim liderem w niechlubnej statystyce, dotyczącej najbardziej zanieczyszczonego powietrza, a ekolodzy zwracają uwagę, że w batalii o to, by jego jakość poprawić, jesteśmy daleko za Czechami, Niemcami czy Austriakami. Mamy w miarę dobre wyniki, jeżeli chodzi poprawę jakości wody, między innymi dzięki budowie oczyszczalni ścieków, coraz lepiej radzimy sobie z gospodarką odpadami, ale z powietrzem jest po prostu źle.

Co prawda trzy lata temu uruchomiono program Kawka, którego zadaniem jest zastępowanie starych pieców domowych innymi, ekologicznymi źródłami ciepła np. na piecami gazowymi, ale ten program dopiero zaczął się rozkręcać. Dobre efekty jego działalności widać już w Szczecinie, co wynika m.in. z aktywności Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ale do ewidentnej poprawy jakości powietrza w kraju droga jeszcze daleka i... niepewna. Bo jak informuje NFOŚiGW, programy ochrony powietrza „w tej czy innej formie będą kontynuowane”.

Ekolodzy twierdzą, że ekspertów od jakości powietrza mamy jednak niewielu.

- Powietrze jest najbardziej zaniedbanym obszarem polityki ekologicznej państwa od wielu lat i jeżeli możemy powiedzieć, że w emisjach przemysłowych jest jeszcze jako tako, to w tak zwanej niskiej emisji, której źródłem jest sektor komunalno-bytowy, jest bardzo źle - ocenia Andrzej Guła, szef Polskiego Alarmu Smogowego.

Trudno się tej ocenie dziwić, bo za 90 proc. emisji szkodliwego pyłu PM10 i rakotwórczego benzo(a)piernu odpowiada właśnie ten sektor. To on sprawia, że na mapie powietrza Europy nasz kraj jest zaznaczony złowróżbnym purpurowym kolorem. Pozostałe 10 proc. to zanieczyszczenia pochodzące głównie z przemysłu i transportu. O skali problemu jakości powietrza sporo mówi także to, że według szacunkowych danych co roku w Polsce kupuje się od 100 do 150 tys. nowych kotłów domowych (ich żywotność to nawet 20 lat), które nie... spełniają jednak żadnych standardów i słusznie nazywane są „kopciuchami”. Można w nich palić wszystko, z odpadami włącznie.

Nikt w Polsce nie sprawuje kontroli nad jakością takich „paliw grzewczych”, bo nie są one objęte żadnymi normami! A bez takich regulacji to... hulaj dusza, piekła nie ma. Ich brak wpływa znacząco na aż 45 tys. zgonów z powodu zanieczyszczenia powietrza, na liczne choroby i wpłynąć może także na wielomiliardowe kary, które może nałożyć Unia Europejska. (mos)

Fot. Robert Stachnik

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Paweł
2016-04-04 08:39:04
Najgorzej jest, jak skur...iele jadą na wieś na działk rekreacyjne, żeby palić plastiki, bo jakże ciężko wyrzucić je do odpowiednich kubłów w mieście.
Palaczztitanica
2016-04-03 18:18:24
Kiedy odkręcasz grzejnik płacisz moskalom za gaz albo prusakom za ciepło miejskie i jednocześni za ruski gaz. To już lepiej patykami palić.
xyz
2016-04-03 12:05:58
Niedogrzanie i chlodne mieszkania i domy tez doprowadzaja do duzej ilosci zgonow, a przede wszystkim do przewleklych chorob i schorzen. Nie wszystkich stac na gaz. Zwlaszcza jak sie ma male dzieci lub zyje z emerytury trzeba jakos zapewnic sobie cieplo. Tym bardziej w klimacie jaki panuje w Polsce
smog
2016-04-02 19:12:10
Palą stare gacie, przepocone onuce, dziurawe skarpetki, a te stare piece i kominy nie mają "cugu", stąd dym snuje się nisko i zalega i dusi. To wszystko z biedy, z bezrobocia, z braku wiedzy.
Adam
2016-04-02 18:09:08
Panie MO! Panu jednak bezapelacyjnie przyćmiło umysł i to wcale nie za sprawą smogu. Pan wszedłeś na tego ryżego konia i rżysz Pan co jakiś czas, że poweietrze woła o ratunek. Pan masz jakąś fobię do opalania domków LEGALNYM opałem w tym kraju jakim jest węgiel czy koks. Życzę Panu emerytury 1200zł, opłacenia wszystkich podatków a zwłaszcza gazu, którym tak chętnie Pan by kazał wszystkim ogrzewać domy. Tyle, że nie wszystkich na to stać, a poza tym dymy z domowych palenisk stanowią zaledwie ułamek zanieczyszczeń powodowanych przez komunikację i przemysł. Otrząśnij się Pan i przestań pisać głupoty!
cjanowodór
2016-04-02 15:59:49
Bukowe, Rondo Regana, tam ulokowali się truciciele w niektórych domkach jednorodzinnych i robią z okolicy zasmrodzoną spalarnię śmieci. Bezkarność tych smrodziarzy świadczy że służby nie zwracają uwagi na łamanie przepisów ekologicznych. Tak samo wygląda sytuacja w okolicach ogrodów działkowych, palenie śmieci to norma a zwrócenie uwagi wywołuje wrogi jazgot dziadków trucicieli.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA