To już ostatnia prosta: na stylizowanej pompie pojawiła się tablica upamiętniająca osiem wieków istnienia Podjuch. To jeden z najbardziej charakterystycznych nowych elementów małej architektury, jaki się pojawił w ostatniej z rewitalizowanych części parku Wolności.
W ostatnich latach metamorfozę przechodzi zaniedbany teren w rejonie ulic: Granitowej, Placu Wolności, Karpiej, Niklowej oraz Marmurowej. Z dość niefortunnym początkiem - wycinką 113 drzew, która wywołała spory sprzeciw społeczny. Niespełnione pozostały podnoszone wówczas (2018 r.) postulaty: „konsultowania z mieszkańcami każdego planowanego karczowania drzew i krzewów leżących na terenach należących do miasta i podmiotów od niego bezpośrednio zależnych" oraz „obligatoryjnego opiniowania zadań Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego pod kątem liczby drzew i krzewów, które będą musiały zostać wykarczowane w celu realizacji inwestycji". Natomiast ambitny projekt rewitalizacyjny dla tej części Podjuch sukcesywnie był realizowany.
Parkowy teren najpierw został oświetlony, wytyczono nowy bieg parkowych alei, a przy nich zbudowano zarówno Szwajowy Ogród Literacki, jak i „Freedom Szczecin - najlepszy plac zabaw w mieście" (statek będący tzw. linowym placem zabaw). Stanęła również fontanna, urządzono wybieg dla psów, zaaranżowano 200-metrową bieżnię z elektronicznym pomiarem. Wszystko to w otoczeniu na nowo skomponowanej zieleni: w sumie 129 młodych drzew oraz ponad 600 krzewów. Co ciekawe, dopiero pół roku później wokół parku wyremontowano chodniki i urządzono dodatkowe miejsca parkingowe.
Natomiast mieszkańcy Podjuch w głosowaniu Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego 2020 zdecydowali o rozszerzeniu parku Wolności o kolejny teren - sąsiedniego zieleńca. I w tym przypadku…
- W miejscu starego i zaniedbanego skweru powstała zupełnie nowa przestrzeń parkowa. Pojawiły się nowe nasadzenia zieleni, trawniki i alejki, przy których zamontowano małą architekturę: ławki, w tym łukowe, stojaki na rowery, a także słupki blokujące wjazd od strony pobliskiego sklepu wielkopowierzchniowego. Jest również tablica informacyjna oraz słup ogłoszeniowy. Wymieniona została także pompa abisyńska. Ustawiono nową, ozdobną typu Pankow. Umieszczone zostały na niej: herb Szczecina, logo parku Wolności oraz tabliczka upamiętniająca osiem wieków historii i kultury Podjuch - informuje Andrzej Kus, rzecznik prasowy miasta ds. komunalnych i ochrony środowiska. - W ramach zadania renowacji poddano wysepkę znajdującą się tuż przy parku.
Powiększenie parku Wolności o zieleniec kosztowało ponad 330 tysięcy złotych.
- W ramach tej kwoty wykonawca obejmie także trzyletnim okresem gwarancyjnym nasadzone drzewa i krzewy - dodaje A. Kus. ©℗
A. NALEWAJKO