Sobota 23 października 2021r. 
REKLAMA

Postawili namioty dla ograniczenia ryzyka w DPS-ach [GALERIA]

Data publikacji: 2020-04-16 18:49
Ostatnia aktualizacja: 2020-04-17 10:50
Postawili namioty dla ograniczenia ryzyka w DPS-ach
 

Wojskowe namioty stanęły przed Domami Pomocy Społecznej w Ustowie, Pilchowie i Rzędzinach. Mają zabezpieczać personel i pensjonariuszy przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Namioty postawili w czwartek żołnierze 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W tych trzech ośrodkach, znajdujących się na terenie powiatu polickiego przebywa w sumie ponad 80 pensjonariuszy i zatrudnionych jest drugie tyle pracowników. W trosce o ich zdrowie i życie, dyrektor PCPR w Policach w porozumieniu z wojewodą zachodniopomorskim poprosiła dowództwo 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej o postawienie przy budynkach DPS wojskowych namiotów.

Namioty z funkcją mieszkalną

- Są one potrzebne, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno pracownikom jak i pensjonariuszom DPS - wyjaśnia dyrektor PCPR w Policach Beata Karlińska. - Będą miały funkcję mieszkalną dla pracowników. Dzięki temu nie będą oni musieli wracać do swoich domów i środowisk, a co za tym idzie zminimalizujemy możliwość przeniesienia wirusa z zewnątrz do DPS i odwrotnie, do rodzin pracowników. Oprócz tego dostarczymy tam środki ochrony osobistej dla wszystkich przebywających w domach.

Przed trzema DPS-ami stanęły w sumie cztery dziesięciosobowe namioty wojskowe z zasobów 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze wyposażyli je także w łóżka polowe, urządzenia do ogrzewania i instalację elektryczną oraz wieszaki. W ciągu kilku godzin wszystkie były gotowe do zamieszkania.

- Wiemy, że możemy liczyć na pomoc zachodniopomorskich terytorialsów - mówi Beata Karlińska. - Ośrodki pomocy społecznej korzystają z transportów WOT, nasze DPS-y potrzebowały pomocy w takiej formie. Kiedy zwróciliśmy się do zachodniopomorskiej brygady, od razu otrzymaliśmy pozytywną odpowiedź.

Seniorzy pod szczególną ochroną

- Najbardziej na działanie koronawirusa narażeni się właśnie ludzie starsi - mówi dowódca 14. ZBOT płk Grzegorz Kaliciak. - Ze swojej strony robimy wiele, by właśnie tych ludzi strzec przed możliwością zainfekowania, dlatego opiekujemy się np. weteranami i kombatantami. Jesteśmy w kontakcie z wszystkimi domami pomocy społecznej w województwie zachodniopomorskim i będziemy odpowiadać na ich potrzeby.

14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej w ramach prowadzonej przez WOT operacji „Odporna Wiosna” prowadzi cały czas transporty sprzętu medycznego czy żywności. Żołnierze zakończyli już właśnie dystrybucję setek litrów płynu dezynfekującego, dziesiątków tysięcy rękawiczek, masek i przyłbic ochronnych dla pielęgniarek w całym województwie, które przekazała Szczecińska Izby Pielęgniarek i Położnych. Cały czas trwają transporty żywności. Dziesiątki ton jedzenia o długim terminie ważności żołnierze rozwieźli do miejskich i gminnych ośrodków pomocy rodzinie, dla Polskiego Czerwonego Krzyża oraz punktów Caritas: te trafiają teraz do osób poddanych kwarantannie i najbardziej potrzebującym. W płyny dezynfekcyjne zaopatrzyli także harcerzy. Brygada wspiera także fundację Centaurus, która opiekuje się 500 końmi, terytorialsi dostarczają siano do azylu dla zwierząt.

Żołnierze 14ZBOT prowadzą ponadto punkty kontroli medycznej w placówkach służby zdrowia. Aby zapobiec szerzeniu się koronawirusa mierzą temperaturę wchodzącym do przychodni i szpitala w Szczecinie a także w szpitalu w Wałczu. Wspierają kombatantów i weteranów, brygada prowadzi także pomoc psychologiczną, jej żołnierze biorą udział w patrolach, wspierając policję na terenie całego województwa zachodniopomorskiego.

Codziennie w walkę z koronawirusem w województwie zachodniopomorskim zaangażowanych jest około 180 żołnierzy 14ZBOT i pomagających im podchorążych z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu.

(ip)

Fot. 14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

faza
2020-04-17 10:47:35
Nie rozumiem tej krytyki... dali namioty, a mogli gołych po śniegu... aaa przepraszam to dopiero pierwsza fala, a to bedzie w trzeciej fali wprowadzania Kaczyzmu. Chwała Kaczorowi w trzech osobach jedynemu, premierowi prazydentowi i konstytucyjnemu trybunałowi,
Terens
2020-04-17 09:46:12
Stawianie namiotów to chyba jedyna rzecz jaką WOT potrafi robić.
Myśl
2020-04-17 01:04:35
Propaganda i promocja nieustająca WOT i innych podobnych w pełnym rozkwicie. Poligon robią zmęczonym pracą przy potrzebujących ludziom. Fajne podziękowanie za poświęcenie - spanie w namiocie na polowym łóźku, izolacja od reszty świata i rano do roboty. Kierat jakiś. Mam nadzieję, że przynajmniej dobrze płacą Kurierowi za tę reklamę.
Mariam
2020-04-16 22:52:25
Czy pani pomysłodawczyni też będzie w tych namiotach spać czy tylko każe zmęczonym pracownikom tam się poniewierać, bez toalety, bez bieżącej wody, z temperaturą ok 0 stopni, w zbiorowym namiocie? to mają być warunki do odpoczynku po pracy i przed kolejną pracą?? to już lepiej na szparagi do Niemca jechać, i warunki i kasa lepsza.
Anathema
2020-04-16 20:06:41
A przepraszam bardzo, dlaczego pracownicy domów pomocy społecznej mają mieszkać w takich warunkach??? Cudownie, niewątpliwie w tych namiotach jest ciepło i przytulnie. Na pewno jest tam WC i bieżącą wodą. 10 osobowe??? Większych nie było? Super. Może identyczne ustawić pod szpitalami??? Pracuję w Domu Pomocy i proszę mi uwierzyć, za nic nie chciałabym koczować w czymś takim. Rozumiem, że sytuacja jest trudna, ale szanujmy ludzi, szczególnie pracujących w takich miejscach. Proponuję pomysłodawcom, aby najpierw sami przenieśli się tam na kilka dni, a dopiero później proponowali takie rozwiązania pracownikom Domów. Z wyrazami szacunku pracownik DPSu (na szczęście w innym powiecie).

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ