środa, 08 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Poślizg Braterstwa Broni

Poślizg Braterstwa Broni [GALERIA]

Poślizg Braterstwa Broni
Data publikacji: 2019-09-22 10:13
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-22 20:52
Wywietleń: 928 415668

Realizacja inwestycji wartej ponad 1 milion złotych miała się zakończyć we wrześniu. Ale wyraźnie widać, że nie ma na to najmniejszych szans. Mowa o remoncie centralnej części kwatery wojennej z pomnikiem Braterstwa Broni i tzw. placem defilad Cmentarza Centralnego w Szczecinie.

Trwa przemiana fragmentu nekropolii na jej głównej osi widokowej. Rozpoczęła się tuż po Wielkanocy i choć pogoda pracom budowlanym wyjątkowo sprzyjała przez cały sezon, to jednak inwestycja złapała wyraźny poślizg. Co było tego przyczyną? Okazuje się, że istotna korekta projektu i zakresu inwestycji, zmieniająca sposób odprowadzenia deszczówki z terenu objętego remontem.

- W związku z wystąpieniem robót dodatkowych, polegających na zmianie technologii odprowadzenia wód opadowych poprzez rezygnację z opaski żwirowej biegnącej wzdłuż murka z bloków kamiennych na rzecz opaski żwirowej i wykonania odprowadzenia wody poprzez murek z kamienia do opaski drenażowej za murkiem - wyjaśnia Anna Szotkowska, wiceprezydent Szczecina.

W zakresie prac - oprócz renowacji schodów kwatery wojennej, wymiany na granitową dotychczas betonowej nawierzchni tzw. placu defilad oraz odnowienie chodnika w tej części al. Okólnej - było także oczyszczenie epickiej rzeźby: odsłoniętego w 1967 r. dzieła szczecińskiego rzeźbiarza Sławomira Lewińskiego. Akurat Pomnik Braterstwa Broni jest już odświeżony. Niestety, pozostałe prace są na bardzo różnym etapie realizacyjnym. Zakład Usług Komunalnych aneksował więc pierwotną umowę z wykonawcą (firma Usługi Budowlane Wiesław Furtak), termin zakończenia inwestycji wskazując na 25 października br. To niespełna tydzień przed Świętem Zmarłych, czyli na usunięcie ewentualnych usterek wykonawca będzie miał zaledwie cztery dni robocze.

* * *

W położonej na wzgórzu, na wprost Kaplicy Głównej, kwaterze wojennej Cmentarza Centralnego spoczywa ponad 3 tysiące żołnierzy radzieckich oraz blisko 400 polskich, poległych wiosną 1945 r. na froncie przechodzącym przez teren obecnego Pomorza Zachodniego oraz Brandenburgii. Dzieli je optycznie, ujęta w cisowe żywopłoty, główna aleja kwatery. To na jej szczycie stoją dwie litery V, na znak zwycięstwa, przypominające husarskie skrzydła - charakterystyczny pomnik Braterstwa Broni. ©℗

(an)

Fot. Mirosław WINCONEK

Poślizg Braterstwa Broni Poślizg Braterstwa Broni Poślizg Braterstwa Broni Poślizg Braterstwa Broni Poślizg Braterstwa Broni Poślizg Braterstwa Broni Poślizg Braterstwa Broni Poślizg Braterstwa Broni

Komentarze

żałosna decyzja z 1945
zmarnowane miejsce na ponad 3000 pochówków dla cywili. np. we wrocławiu postawili im osobny cmentarz dla armii radzieckiej.
2019-09-22 20:43:34

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie