Sobota, 22 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej [GALERIA]

Data publikacji: 31 sierpnia 2019 r. 23:19
Ostatnia aktualizacja: 02 września 2019 r. 18:04
W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej
Fot. Sebastian Kolański-MaxiLine  
W niedzielę (1 września) przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Wojewódzkie obchody odbędą się o godz. 4.45 na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym w Stargardzie. Szczecińskie rozpoczną się w południe przy obelisku „Bohaterom Września 1939” na Cmentarzu Centralnym.
W związku z przygotowaniami do obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej Oddział IPN w Szczecinie przeprowadził prace remontowane i renowacyjne pomnika na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie oraz  mogił - krzyży i stelli na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym w Stargardzie.
Pracownicy Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Szczecinie nadzorowali renowację 61 betonowych krzyży na mogiłach polskich żołnierzy z okresu 1939-1944. Ponadto oczyszczono betonowe stelle jeńców belgijskich z lat 1940-1945 oraz rumuńskich z czasów I wojny światowej. Ponadto ze środków Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wyczyszczony został plac defiladowy cmentarza. 

 Na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej do Stargardu w niedzielę (1 września) zapraszają: wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc, prezydent miasta Rafał Zając, dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Maciej Jabłoński oraz dyrektor IPN Oddział w Szczecinie dr Paweł Skubisz. Rozpoczną się o godz. 4.45 na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym przy ul. Reymonta 26.

Stargard na miejsce uroczystości wojewódzkich został wybrany nieprzypadkowo.

- To właśnie tutaj – na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym – spoczywają żołnierze różnych narodowości, wyznań i stopni wojskowych – mówi prezydent Stargardu Rafał Zając.

Na Międzynarodowym Cmentarzu Wojenny w Stargardzie spoczywa blisko 61 polskich żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 r. stanęli do walki przeciw siłom niemieckim, na czele z płk Ignacym Misiągiem, przedwojennym szefem Biura Personalnego M.S.Wojsk., w czasie wojny dowódcy Oddziału Wydzielonego „Ignacy”, walczącego w szeregach 6 Dywizji Piechoty. Pułkownik Misiąg po zakończeniu walk trafił do niewoli niemieckiej. W Oflagu II C Woldenberg (Dobiegniew) pełnił funkcję starszego obozu i kierował obozową organizacją podziemną. Zmarł 24 stycznia 1942 r. w szpitalu jenieckim w Stargardzie.

​Uroczystość będzie miała wojskową oprawę z udziałem kompani reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz orkiestry 12. SDZ. Uświetni ją pokaz świetlno-dźwiękowy. Zostanie również zaprezentowana nowa tablica upamiętniająca płk Ignacego Misiąga.

Rocznicowe obchody w szczecinie odbędą się o godz.12 przy obelisku „Bohaterom Września 1939” na Cmentarzu Centralnym. W programie m.in.: ceremoniał wojskowy, modlitwa w intencji poległych w walce o wyzwolenie kraju.

Msze święte w intencji pokoju i za ofiary II wojny światowej mają być odprawione 1 września we wszystkich polskich katedrach. Wspólne słowo "Ze wspólnej pamięci rodzi się inspiracja dla wspólnej teraźniejszości i przyszłości" w związku z 80. rocznicą wybuchu wojny przygotowały episkopaty Polski i Niemiec.

Wydarzenie towarzyszące w Szczecinie:

godz. 9.30 - kościół garnizonowy pw. św. Wojciecha - msza święta w intencji poległych i pomordowanych bohaterów września 1939 r., ofiar cywilnych oraz zmarłych kombatantów;

godz.13-16 - strefa edukacyjna IPN w Przystanku Historia, al. Wojska Polskiego 21;

godz.17 - koncert "W hołdzie kombatantom" w Różanym Ogrodzie Sztuki.

(g)

 Fot. M.Ruczyński/IPN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

A po III-ej
2019-09-01 21:20:37
To juz Krzyzy nawet nie bedzie ???
guciu
2019-09-01 06:16:20
Wojna nie znana Światu primo victoria hmmm...!?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA