sobota, 18 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej [GALERIA]

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej
Data publikacji: 2019-08-31 23:19
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-02 18:04
Wywietleń: 1203 411622
W niedzielę (1 września) przypada 80. rocznica wybuchu II wojny światowej. Wojewódzkie obchody odbędą się o godz. 4.45 na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym w Stargardzie. Szczecińskie rozpoczną się w południe przy obelisku „Bohaterom Września 1939” na Cmentarzu Centralnym.
W związku z przygotowaniami do obchodów rocznicy wybuchu II wojny światowej Oddział IPN w Szczecinie przeprowadził prace remontowane i renowacyjne pomnika na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie oraz  mogił - krzyży i stelli na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym w Stargardzie.
Pracownicy Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Szczecinie nadzorowali renowację 61 betonowych krzyży na mogiłach polskich żołnierzy z okresu 1939-1944. Ponadto oczyszczono betonowe stelle jeńców belgijskich z lat 1940-1945 oraz rumuńskich z czasów I wojny światowej. Ponadto ze środków Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wyczyszczony został plac defiladowy cmentarza. 

 Na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej do Stargardu w niedzielę (1 września) zapraszają: wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc, prezydent miasta Rafał Zając, dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Maciej Jabłoński oraz dyrektor IPN Oddział w Szczecinie dr Paweł Skubisz. Rozpoczną się o godz. 4.45 na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym przy ul. Reymonta 26.

Stargard na miejsce uroczystości wojewódzkich został wybrany nieprzypadkowo.

- To właśnie tutaj – na Międzynarodowym Cmentarzu Wojennym – spoczywają żołnierze różnych narodowości, wyznań i stopni wojskowych – mówi prezydent Stargardu Rafał Zając.

Na Międzynarodowym Cmentarzu Wojenny w Stargardzie spoczywa blisko 61 polskich żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 r. stanęli do walki przeciw siłom niemieckim, na czele z płk Ignacym Misiągiem, przedwojennym szefem Biura Personalnego M.S.Wojsk., w czasie wojny dowódcy Oddziału Wydzielonego „Ignacy”, walczącego w szeregach 6 Dywizji Piechoty. Pułkownik Misiąg po zakończeniu walk trafił do niewoli niemieckiej. W Oflagu II C Woldenberg (Dobiegniew) pełnił funkcję starszego obozu i kierował obozową organizacją podziemną. Zmarł 24 stycznia 1942 r. w szpitalu jenieckim w Stargardzie.

​Uroczystość będzie miała wojskową oprawę z udziałem kompani reprezentacyjnej Wojska Polskiego oraz orkiestry 12. SDZ. Uświetni ją pokaz świetlno-dźwiękowy. Zostanie również zaprezentowana nowa tablica upamiętniająca płk Ignacego Misiąga.

Rocznicowe obchody w szczecinie odbędą się o godz.12 przy obelisku „Bohaterom Września 1939” na Cmentarzu Centralnym. W programie m.in.: ceremoniał wojskowy, modlitwa w intencji poległych w walce o wyzwolenie kraju.

Msze święte w intencji pokoju i za ofiary II wojny światowej mają być odprawione 1 września we wszystkich polskich katedrach. Wspólne słowo "Ze wspólnej pamięci rodzi się inspiracja dla wspólnej teraźniejszości i przyszłości" w związku z 80. rocznicą wybuchu wojny przygotowały episkopaty Polski i Niemiec.

Wydarzenie towarzyszące w Szczecinie:

godz. 9.30 - kościół garnizonowy pw. św. Wojciecha - msza święta w intencji poległych i pomordowanych bohaterów września 1939 r., ofiar cywilnych oraz zmarłych kombatantów;

godz.13-16 - strefa edukacyjna IPN w Przystanku Historia, al. Wojska Polskiego 21;

godz.17 - koncert "W hołdzie kombatantom" w Różanym Ogrodzie Sztuki.

(g)

 Fot. M.Ruczyński/IPN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej W 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Komentarze

A po III-ej
To juz Krzyzy nawet nie bedzie ???
2019-09-01 21:20:37
guciu
Wojna nie znana Światu primo victoria hmmm...!?
2019-09-01 06:16:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
5
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie