Ponad 400 zgłoszeń otrzymali strażacy z woj. zachodniopomorskiego po przejściu burz i silnego wiatru nad regionem w sobotni wieczór. Nikt nie został poszkodowany. Nadal usuwane są skutki wichur.
Jak poinformowała w niedzielę dyżurna Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa, najwięcej interwencji było na północy i wschodzie regionu - w powiatach świdwińskim, drawskim, gryfińskim i kołobrzeskim.
Wieczorem nad województwem przeszły deszcze i silne burze, wiał też silny wiatr. Lokalnie występowały opady gradu. W powiecie drawskim przeszła trąba powietrzna. W Złocieńcu uszkodziła m.in. około 50 dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych, w okolicach stadionu miejskiego drzewa uszkodziły budynek i stojące w pobliżu samochody. Strażacy usuwają powalone drzewa i złamane konary.
W powiecie świdwińskim, pomiędzy miejscowością Rąbino a Świdwinem, na tory kolejowe spadły dwa drzewa – pociągi przewożące pasażerów nie zostały uszkodzone. Awaria na torze została usunięta ok. 3 w nocy.
Przerwy w dostawie prądu dotknęły ponad 12 tys. odbiorców (operator Enea – ok. 6 200 odbiorców, m.in. w powiatach: stargardzkim, goleniowskim i gryfickim, operator Energa – 5 700). Trwają jeszcze prace nad przywróceniem dostaw energii elektrycznej, część dostaw już przywrócono.
– Województwo zachodniopomorskie zostało najbardziej poszkodowane w sobotnich burzach – powiedział w niedzielę w Złocieńcu komendant główny PSP gen. brygadier Leszek Suski. Poinformował, że w interwencjach brało udział prawie 4600 strażaków PSP i druhów ochotniczej straży pożarnej. Podkreślił jednocześnie, że najbardziej poszkodowanym regionem jest województwo zachodniopomorskie, a w szczególności powiaty: drawski, świdwiński i kołobrzeski. Największe zniszczenia są w powiecie drawskim.
– Od północy do chwili obecnej strażacy i druhowie w województwie zachodniopomorskim wyjeżdżali 472 razy –powiedział. Zgodnie z informacjami PSP zniszczeniu uległo ponad 100 budynków w całym kraju, z czego blisko 50 budynków w Zachodniopomorskiem. Jak podał Suski, to 44 budynki gospodarcze i 2 mieszkalne.
– W przypadku 14 budynków dachy całkowicie zostały zerwane, w przypadku 22 budynków zostały uszkodzone w znacznej mierze przede wszystkim dachy – powiedział. Zaznaczył, że dachy zerwane zostały tylko z budynków gospodarczych.
* * *
Osoby poszkodowane mogą uzyskać pomoc od państwa na pokrycie szkód wywołanych przez wichury. Oprócz 6 tys. zł jednorazowego zasiłku celowego, można dostać do 100 tys. zł na remont lub odbudowę budynków gospodarczych oraz do 20 tys. zapomogi na odbudowę zniszczeń w budynkach i lokalach mieszkalnych.
Osoby poszkodowane powinny zgłaszać się do swoich gmin z wnioskiem o uzyskanie zasiłku celowego. Po weryfikacji wnioski za pośrednictwem wojewody trafiają do MSWiA. Zasiłki uruchamiane są z rezerwy celowej budżetu Skarbu Państwa. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: https://www.gov.pl/web/mswia/usuwanie-skutkow-klesk-zywiolowych.
(pap, p)
Na zdjęciach: Skutki trąby powietrznej jaka przeszła nad Złocieńcem.
Fot. PAP/Marcin Bielecki