Piątek, 23 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Pomysły na nowy rozkład

Data publikacji: 26 lutego 2016 r. 13:29
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:45
Pomysły na nowy rozkład
 

Do 5 marca każdy może zgłosić swoją propozycje do rozkładu jazdy pociągów na sezon 2016/2017. Intercity prowadzi konsultacje społeczne i przygotowało specjalną ankietę.

PKP Intercity podczas prac nad nowym rozkładem jazdy, który będzie obowiązywał od 11 grudnia 2016 roku, chce poznać opinie i preferencje pasażerów. W tym celu przygotowało 
na swojej stronie internetowej (http://rozkladjazdy.badanie.net/) specjalną ankietę, za pośrednictwem której można zgłosić swoje sugestie czy pomysły. Propozycje mogą się odnosić np. do godzin czy terminów kursowania pociągów. Ważne jest, aby bazować na obecnym rozkładzie.

- Pracując nad nową siatką połączeń, korzystamy ze sprawdzonego narzędzia, konsultacji społecznych. Nawet najdrobniejsza wskazówka może być dla nas bardzo cenna - mówi Jacek Leonkiewicz, prezes PKP Intercity SA.

Formularz będzie aktywny do 5 marca br. W miarę możliwości, po uzgodnieniach z zarządcą infrastruktury (PKP PLK) oraz Ministerstwem Infrastruktury i Budownictwa, nadesłane propozycje zostaną uwzględnione w rozkładzie jazdy, który zostanie wprowadzony w grudniu br.

(mag)

Jak powstaje rozkład jazdy pociągów

Tworzenie rozkładu jazdy rozpoczyna się już w styczniu, kiedy to zapadają pierwsze ustalenia związane z ofertą międzynarodową.

Na podstawie przekazanych przez zarządcę infrastruktury (PKP PLK) czasów jazdy na poszczególnych liniach, w lutym jest tworzony wstępny zarys rozkładu.

Wtedy też odbywają się wewnętrzne ustalenia na temat oferty z zamawiającym usługi - w wypadku PKP Intercity jest to Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Pod koniec marca i w kwietniu składane są wnioski do PKP PLK o przydzielenie trasy pociągu w nowym rozkładzie jazdy.

Od maja do sierpnia odbywa się proces konstrukcji i koordynacji rozkładu jazdy, w którym uczestniczą wszyscy przewoźnicy pasażerscy i zarządca infrastruktury.

We wrześniu PLK przekazuje przewoźnikom rozkład jazdy do akceptacji i naniesienia ewentualnych poprawek. W tym czasie PKP Intercity ma możliwość konsultacji swojego rozkładu 
z różnymi podmiotami, dzięki czemu jest w stanie wychwycić błędy, jak i poznać ich opinię.Ostatecznie w listopadzie zarządca infrastruktury przekazuje zatwierdzone trasy pociągów, jakie będą obowiązywały w nowym rozkładzie, który tak jak w całej zachodniej Europie, wchodzi w Polsce w drugą niedzielę grudnia.

W tworzeniu rozkładu uczestniczą nie tylko przewoźnicy pasażerscy, ale także firmy zlecające usługi przewozu towarowego.

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA