środa, 23 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Pompy jeszcze bliższe oryginałom

Pompy jeszcze bliższe oryginałom

Pompy jeszcze bliższe oryginałom
Data publikacji: 2015-12-04 07:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:47
Wywietleń: 1766 45026

Szczecińskie zabytkowe pompy wodne od kilku lat są odrestaurowywane przez pracowników działu warsztatów Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w miarę przeznaczanych na ten cel pieniędzy. Nadal bowiem to urządzenia zaliczane do części komunalnej infrastruktury zabezpieczenia miasta w wodę. Niebawem większość z tych - jak dotąd - odnowionych jeszcze bardziej zyska na wyglądzie.

Niektóre z pomp, jak ta w al. Niepodległości są już tylko atrapą, ale przy pomocy innych nadal w sytuacjach awaryjnych można czerpać z głębinowych studni wodę. Przechodzą kapitalne remonty, wykonywane są nowe odlewy ich zdobień, m.in. koron, tzw. żygaczy, herbów, nawet korpusów, które niszczeją, a i często padają łupem kolekcjonerów-wandali.

Rozpoczęło się właśnie uzupełnianie ich dekoracji o dodatkowe odlewy w kształcie liści akantu. Dotąd miały ich w pieścieniach nad wylewkami po cztery. Niebawem będą miały ich po osiem. To efekt dokładniejszej niż wcześniejsze analizy ich oryginalnego wyglądu na podstawie zachowanych fotografii tych urządzeń z przełomu XIX i XX w., do jakich udało się dotrzeć. Czyli z czasów, kiedy na dobre wpisały się w pejzaż ówczesnych ulic i skwerów. ©℗

Tekst i fot.: Mirosław WINCONEK

 

Pompy jeszcze bliższe oryginałom Pompy jeszcze bliższe oryginałom Pompy jeszcze bliższe oryginałom Pompy jeszcze bliższe oryginałom

Komentarze

Komu zioło
Akant (Acanthus L.; z gr. = ákanthos) – rodzaj roślin należących do rodziny akantowatych (Acanthaceae). Należy do niego ok. 30 gatunków bylin lub krzewów pochodzących z tropikalnych obszarów Azji i Afryki oraz południowych rejonów Europy. Gatunkiem typowym jest Acanthus mollis. Dzięki swojemu wyglądowi akant stał się motywem dekoracyjnym w postaci stylizowanego liścia śródziemnomorskiej rośliny. I wszystko jasne, kto i czego ewentualnie się nałykał.
2015-12-05 06:33:46
Czy PAN REPORTER nałykał się liści koka, że pisze " liście akantu " ??!
.
2015-12-04 11:39:57
ja
Odnowiona pompa na 5 lipca przy Noakowskiego nie działa. Czy też jest atrapą? Mieszkańcy chcą wiedzieć czy jest to nadal awaryjne źródło wodne. Czy w Parku Jodranowskim na Noakowskiego zostanie naprawiony basen, w którym kafelki były a nie są i czy zostanie udostępniony latem dzieciom?
2015-12-04 09:14:41
Brawo!
Brawo!
2015-12-04 08:26:49

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Festiwal Świateł - Berlin 2020

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie