Środa, 29 listopada 2023 r. 
-3 szczecin
REKLAMA

Pompy jeszcze bliższe oryginałom

Data publikacji: 04 grudnia 2015 r. 07:07
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:36
Pompy jeszcze bliższe oryginałom
 

Szczecińskie zabytkowe pompy wodne od kilku lat są odrestaurowywane przez pracowników działu warsztatów Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w miarę przeznaczanych na ten cel pieniędzy. Nadal bowiem to urządzenia zaliczane do części komunalnej infrastruktury zabezpieczenia miasta w wodę. Niebawem większość z tych - jak dotąd - odnowionych jeszcze bardziej zyska na wyglądzie.

Niektóre z pomp, jak ta w al. Niepodległości są już tylko atrapą, ale przy pomocy innych nadal w sytuacjach awaryjnych można czerpać z głębinowych studni wodę. Przechodzą kapitalne remonty, wykonywane są nowe odlewy ich zdobień, m.in. koron, tzw. żygaczy, herbów, nawet korpusów, które niszczeją, a i często padają łupem kolekcjonerów-wandali.

Rozpoczęło się właśnie uzupełnianie ich dekoracji o dodatkowe odlewy w kształcie liści akantu. Dotąd miały ich w pieścieniach nad wylewkami po cztery. Niebawem będą miały ich po osiem. To efekt dokładniejszej niż wcześniejsze analizy ich oryginalnego wyglądu na podstawie zachowanych fotografii tych urządzeń z przełomu XIX i XX w., do jakich udało się dotrzeć. Czyli z czasów, kiedy na dobre wpisały się w pejzaż ówczesnych ulic i skwerów. ©℗

Tekst i fot.: Mirosław WINCONEK

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Komu zioło
2015-12-05 06:33:46
Akant (Acanthus L.; z gr. = ákanthos) – rodzaj roślin należących do rodziny akantowatych (Acanthaceae). Należy do niego ok. 30 gatunków bylin lub krzewów pochodzących z tropikalnych obszarów Azji i Afryki oraz południowych rejonów Europy. Gatunkiem typowym jest Acanthus mollis. Dzięki swojemu wyglądowi akant stał się motywem dekoracyjnym w postaci stylizowanego liścia śródziemnomorskiej rośliny. I wszystko jasne, kto i czego ewentualnie się nałykał.
Czy PAN REPORTER nałykał się liści koka, że pisze " liście akantu " ??!
2015-12-04 11:39:57
.
ja
2015-12-04 09:14:41
Odnowiona pompa na 5 lipca przy Noakowskiego nie działa. Czy też jest atrapą? Mieszkańcy chcą wiedzieć czy jest to nadal awaryjne źródło wodne. Czy w Parku Jodranowskim na Noakowskiego zostanie naprawiony basen, w którym kafelki były a nie są i czy zostanie udostępniony latem dzieciom?
Brawo!
2015-12-04 08:26:49
Brawo!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA