czwartek, 23 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Pompy jeszcze bliższe oryginałom

Pompy jeszcze bliższe oryginałom

Pompy jeszcze bliższe oryginałom
Data publikacji: 2015-12-04 07:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:47
Wywietleń: 1626 45026

Szczecińskie zabytkowe pompy wodne od kilku lat są odrestaurowywane przez pracowników działu warsztatów Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w miarę przeznaczanych na ten cel pieniędzy. Nadal bowiem to urządzenia zaliczane do części komunalnej infrastruktury zabezpieczenia miasta w wodę. Niebawem większość z tych - jak dotąd - odnowionych jeszcze bardziej zyska na wyglądzie.

Niektóre z pomp, jak ta w al. Niepodległości są już tylko atrapą, ale przy pomocy innych nadal w sytuacjach awaryjnych można czerpać z głębinowych studni wodę. Przechodzą kapitalne remonty, wykonywane są nowe odlewy ich zdobień, m.in. koron, tzw. żygaczy, herbów, nawet korpusów, które niszczeją, a i często padają łupem kolekcjonerów-wandali.

Rozpoczęło się właśnie uzupełnianie ich dekoracji o dodatkowe odlewy w kształcie liści akantu. Dotąd miały ich w pieścieniach nad wylewkami po cztery. Niebawem będą miały ich po osiem. To efekt dokładniejszej niż wcześniejsze analizy ich oryginalnego wyglądu na podstawie zachowanych fotografii tych urządzeń z przełomu XIX i XX w., do jakich udało się dotrzeć. Czyli z czasów, kiedy na dobre wpisały się w pejzaż ówczesnych ulic i skwerów. ©℗

Tekst i fot.: Mirosław WINCONEK

 

Pompy jeszcze bliższe oryginałom Pompy jeszcze bliższe oryginałom Pompy jeszcze bliższe oryginałom Pompy jeszcze bliższe oryginałom

Komentarze

Komu zioło
Akant (Acanthus L.; z gr. = ákanthos) – rodzaj roślin należących do rodziny akantowatych (Acanthaceae). Należy do niego ok. 30 gatunków bylin lub krzewów pochodzących z tropikalnych obszarów Azji i Afryki oraz południowych rejonów Europy. Gatunkiem typowym jest Acanthus mollis. Dzięki swojemu wyglądowi akant stał się motywem dekoracyjnym w postaci stylizowanego liścia śródziemnomorskiej rośliny. I wszystko jasne, kto i czego ewentualnie się nałykał.
2015-12-05 06:33:46
Czy PAN REPORTER nałykał się liści koka, że pisze " liście akantu " ??!
.
2015-12-04 11:39:57
ja
Odnowiona pompa na 5 lipca przy Noakowskiego nie działa. Czy też jest atrapą? Mieszkańcy chcą wiedzieć czy jest to nadal awaryjne źródło wodne. Czy w Parku Jodranowskim na Noakowskiego zostanie naprawiony basen, w którym kafelki były a nie są i czy zostanie udostępniony latem dzieciom?
2015-12-04 09:14:41
Brawo!
Brawo!
2015-12-04 08:26:49

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
0
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie