poniedziałek, 17 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Zatrute studnie!

Zatrute studnie!

Zatrute studnie!
Data publikacji: 2015-11-29 19:31
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:47
Wywietleń: 2648 43179
Wyniki badań jeżą włosy na głowie. W próbkach wody z prywatnych studni na terenie Szczecina stwierdzono nadmierne stężenia manganu, żelaza, azotynów, jonu amonowego i bakterii Coli. Pracownicy certyfikowanego laboratorium Zakładu Wodociągów i Kanalizacji zanotowali np. 10-krotne przekroczenia normy zawartości żelaza i aż 40-krotne przekroczenia normy zawartości manganu! Ten ostatni pierwiastek w nadmiernych ilościach występował aż w 70 proc. pobranych próbek. 

Takie dane dyskwalifikują wodę z takich studni jako wodę pitną, bo jest ona po prostu groźna dla ludzkiego zdrowia. Powoli, na raty, osłabia organizm i może wywołać liczne choroby. Ale, jak się okazuje, większość właścicieli studni, z których pobrano próbki do laboratoryjnych badań, ich wynikami się nie przejmuje. Wychodzą z założenia, że „przez tyle lat pili taką wodę, to i teraz mogą”.

ZWiK przeprowadził badania wody pochodzącej w ujęć własnych mieszkańców tylko w kilku dzielnicach w prawobrzeżnej części miasta. Chodzi tu o: Wielgowo, Sławociesze, Śmierdnicę, Jezierzyce i Płonię. I przebadał wodę „wyrywkowo” z części studni. Wyniki są porażające i nie ma w tym określeniu przesady.

Najoględniej mówiąc, picie takiej wody może negatywnie odbić się na zdrowiu osób, które z niej korzystają. Dlaczego zatem nie chcą one wziąć pod uwagę wyników badań? Otóż, przyczyn można się tylko domyślać: utarło się bowiem przekonanie, że korzystanie z własnych ujęć jest bezproblemowe, czyli bezkosztowe. Wielu użytkowników studni zapomina o konieczności regularnego serwisu instalacji uzdatniania wody, okresowej dezynfekcji studni oraz systematycznych badaniach wody. Warto wiedzieć, co się pije, a bez laboratoryjnej analizy wiedzieć tego nie można. Skąd w studniach np. bakterie Coli, z powodu występowania których zamyka się ujęcia wody albo zabrania kąpieli w jeziorach czy nad morzem? Wyjaśnienie ich występowania akurat trudne nie jest. Mogło przecież dojść np. do przeniknięcia do wód głębinowych niepożądanych zanieczyszczeń choćby z nieszczelnego szamba własnego albo sąsiada.©℗

(mos) 

Cały artykuł czytaj w poniedziałkowym Kurierze i w e-wydaniu

Na zdjęciu: Badania próbek wody ze studni przeprowadzono w certyfikowanym laboratorium ZWiK.

Fot. Archiwum ZWiK

Komentarze

dzialkowiec
do Anny,podszczecinskie wsie wodociagowali w taki sposob ze ze swojej studni firma przez 3 tygodnie pompowala wode az osuszyla wszystkie wiejskie studnie,jak malo to jeszce raz to samo,i wszyscy godzili sie na wodociagi niby woda ta sama a cena 15 razy wyzsze od kosztow wlasnych i tak za cene zycia zmusza sie kazdego do placenia,pociecha jest to ze w Singapurze cena wody wynosi 10 centow za litr
2015-11-30 21:13:59
@nick
A może powinno być na odwrót? Rzeczywiście mam własną studnię i czerpię wodę z głębokości 28m. Jest krystalicznie czysta i badania nie wykazały przekroczenia żadnych wskaźników! Jak mi powiedziano, to warstwa tzw. "podziemnej Odry", czystej i mocno odfiltrowanej wody. Sąsiad ma wodę z głębokości ok 9m. Tej bym się nie napiła, ale używa jej tylko do podlewania trawników. Ale możesz pozostać przy swoim...
2015-11-30 07:53:46
nick
Anno, jako użytkowniczka przydomowej studni powinnaś podpisać oświadczenie, żeby Cię ne leczyć z chorób wynikających ze spożywania takiej wody. Wtedy będzie taniej dla wszystkich i sprawiedliwie.
2015-11-30 06:31:00
Anna
ZWiK zapłacił za ten materiał? Wygląda na to, że koniecznie chcą przyłączyć wodę miejską, lepszą czy gorszą, ale z pewnością o wiele droższą!
2015-11-29 20:33:42

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Protest nauczycieli: „Nasze postulaty są wciąż aktualne”

Sonda

Czy popierasz pomysł stopniowej likwidacji roweru miejskiego w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie