Środa 27 października 2021r. 
REKLAMA

Pompy insulinowe dla szpitala Zdroje

Data publikacji: 2019-11-18 10:20
Ostatnia aktualizacja: 2019-12-03 22:17
Pompy insulinowe dla szpitala Zdroje
 

Szpital „Zdroje” otrzymał od Fundacji WOŚP pięć zestawów osobistych pomp insulinowych. Pierwsza pompa została założona 31-letniej Annie, która planuje ciążę i konieczne jest u niej możliwie optymalne wyrównanie poziomu cukru. Pacjentka niedawno opuściła Oddział Chorób Wewnętrznych szpitala „Zdroje”.

W ramach Programu Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą typu 1 realizowanego przez WOŚP, Fundacja przekazuje specjalistycznym ośrodkom w Polsce zestawy nowoczesnych pomp insulinowych wraz z sensorami do ciągłego monitorowania poziomu cukru. Pacjentki, które kwalifikują się do udziału w tej inicjatywie, mogą je wypożyczać nieodpłatnie. Niezbędne do działania pomp zestawy infuzyjne dla kobiet ciężarnych są również w całości refundowane, natomiast dla kobiet planujących ciążę są pokrywane w wysokości 70 proc. kosztów ich zakupu.

Zgodnie z założeniami programu pompy są wypożyczane pacjentkom na okres do 12 miesięcy starań o dziecko, następnie na czas ciąży oraz trzy kolejne miesiące po porodzie. Po tym okresie pompa jest zwracana do szpitala i zostaje przygotowana do wypożyczenia kolejnym kobietom.

- Ideą programu WOŚP jest wyrównanie cukrzycy przed ciążą i w trakcie jej trwania, co ma bezpośrednie przełożenie na dobrostan płodu i zwiększa szanse na urodzenie zdrowego dziecka – wyjaśnia dr n. med. Marta Kuczak-Wójtowicz. – Przekazane przez Fundację pompy są „mercedesami” w swojej klasie. To nowoczesne urządzenia, które optymalnie wyrównują pacjentkom poziom cukru we krwi i dają nad nim kontrolę. Funkcja SmartGuard chroni pacjenta przed niedocukrzeniem. Do każdej pompy Fundacja dołącza także system ciągłego monitorowania glikemii.

Założony podskórnie sensor dokonuje w ciągu doby 288. pomiarów poziomu cukru w płynie śródtkankowym i wysyła wyniki do pompy. Dodatkowo na ekranie pompy pacjentka otrzymuje informację, czy stężenie cukru ma tendencję rosnącą czy spadającą. To bardzo pomocne narzędzie, gdyż stosunkowo szybko pozwala choremu podjąć odpowiednie kroki zapobiegające hiper lub hipoglikemii. W przypadku zagrażającego niedocukrzenia pompa całkowicie odcina podaż insuliny, gwarantując pacjentce bezpieczeństwo.

Terapia przekazanymi pompami insulinowymi uwzględnia zmienne zapotrzebowanie na insulinę w ciągu dnia, nocy i między posiłkami oraz odpowiednie dawkowanie insuliny podczas spożywania różnych pod względem jakości i objętości dań.

Pięć zestawów osobistych pomp insulinowych to kolejna w tym roku darowizna od Fundacji WOŚP dla szpitala „Zdroje” o wartości blisko 50 tys. zł. Ostatnio placówka otrzymała także nowoczesny aparat do hipotermii leczniczej noworodków z niedotlenieniem okołoporodowym, jezdny przyłóżkowy aparat RTG, 6 kardiomonitorów oraz 3 inkubatory zamknięte, a także specjalistyczny aparat USG umożliwiający wykonywanie zabiegów biopsyjnych stawów u najmłodszych pacjentów. Łączna wartość przekazanych przez Orkiestrę urządzeń przekroczyła w tym roku milion złotych.

(k)

Fot. Szpital "Zdroje"

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

inz socha
2019-11-18 15:53:04
A ŁOZA DLA SZPITALA Z BARIERAMI OCHRONNYMI TEZ DAJCIE , ZEBY NIE BYŁO WYPADKÓW....
gosc
2019-11-18 15:30:58
Jeszcze nie finał w styczniu to nie hetują w komentarzach ,chyba ze wyczerpali ruble na październikowe wybory

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ