Przed nami zakończenie roku szkolnego i początek wakacji. Odliczamy ostatnie dni nauki. Niestety, kiedy my cieszymy się latem, w innych rejonach świata mnóstwo dzieci cierpi z powodu głodu, braku wody pitnej, konfliktów zbrojnych - mówią nauczyciele Gimnazjum nr 20 w Szczecinie, którzy proszą uczniów, by zamiast kupować im kwiaty, pomogli potrzebującym w Somalii i Południowym Sudanie.
Gimnazjum nr 20 do włączenia się w tę pomoc Polskiej Akcji Humanitarnej zachęca inne szczecińskie szkoły i przedszkola.
- Dwa lata temu zbudowaliśmy małą szkołę w zniszczonym trzęsieniem ziemi Nepalu. Kończący się rok szkolny ogłoszony został przez Ministerstwo Edukacji Rokiem Wolontariatu. Udział w akcji wpisałby się w ideę niesienia pomocy i działania na rzecz potrzebujących. Pomysł akcji zrodził się dwa lata temu w Szczecinie - podkreślają nauczyciele Gimnazjum nr 20, którzy swój apel zamieścili na portalu edukacyjnym.
Poprzez portal edukacyjny lub bezpośrednio przez stronę www.pah.org.pl każda szkoła lub grupa uczniów pod kierunkiem dorosłego opiekuna może się zarejestrować i wypełnić formularz, a następnie przekazać dowolną kwotę. To ona zamiast kwiatów będzie dla nauczycieli formą podziękowań za wspólną całoroczną pracę. Polska Akcja Humanitarna, organizator akcji, podkreśla, że wszystkie zebrane środki zostaną przekazane na rzecz osób dotkniętych skutkami suszy w Somalii oraz konfliktu zbrojnego w Sudanie Południowym. Obecnie z tych powodów głoduje ponad 6 milionów Somalijczyków i Somalijek oraz prawie 5 milionów Południowosudańczyków i Południowosudanek. Mieszkańcy tych terenów mają też ograniczony dostęp do wody pitnej.
- Odpowiedzią na potrzeby tych ludzi jest organizowana już po raz trzeci ogólnopolska akcja charytatywna "Zamiast kwiatka niosę pomoc". Ideą akcji jest zamiana pieniędzy wydawanych na zakup kwiatka wręczanego nauczycielowi w dzień zakończenia roku szkolnego, na pomoc potrzebującym - podkreślają nauczyciele Gimnazjum nr 20. - Zachęcamy szczecińskie szkoły i przedszkola do przyłączenia się do pomocy. Wielu z nas, nauczycieli znacznie bardziej doceni wrażliwość i empatię swoich podopiecznych niż naręcza kwiatów.
Elżbieta Kubera
Na zdjęciu: Kobiety w Somalii gotują ryż dla mieszkańców obozu, do którego z powodu suszy trafiają codziennie kolejne osoby.
Fot. Maciej Moskwa/TESTIGO/Polska Akcja Humanitarna