sobota, 21 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Pomnikiem, a nie ławką Szczecin uczci 100-lecie niepodległości

Pomnikiem, a nie ławką Szczecin uczci 100-lecie niepodległości

Pomnikiem, a nie ławką Szczecin uczci 100-lecie niepodległości
Data publikacji: 2019-02-07 10:35
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:32
Wywietleń: 1056 374514

– Miasto Szczecin nie składało oferty do MON w sprawie budowy ławek niepodległości i nie planuje takich działań – stwierdził wiceprezydent Krzysztof Soska. Zdaniem władz, ławka sprawdza się w małych gminach. A Szczecin w inny sposób uczci odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku – pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.

„Ławka Niepodległości” to program Ministerstwa Obrony Narodowej, którego głównym celem jest uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Dzięki niemu na terenie całego kraju mają powstać multimedialne ławki – pomniki umożliwiające np. zapoznanie się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości, odsłuchanie fragmentu „Marszu Pierwszej Brygady”. Pomniki posiadają fotokody QR, które umożliwią ściągnięcie materiałów historycznych, ładowarki urządzeń mobilnych oraz hotspot Wi-Fi.

Łącznie w całym kraju powstaną 143 takie pomniki, z tego cztery w województwie zachodniopomorskim – Białogardzie, Cedyni, Ińsku i Kobylance. Te samorządy otrzymały dotację wraz z projektem ławki. W Ińsku pomnik już został zamontowany 12 grudnia na skwerze przy rondzie Niepodległości. 13 grudnia została oddana ławka w Kobylance na placu przed Urzędem Gminy w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika Niepodległości. W Białogardzie ławka stanęła obok pomnika Orła Białego.

W Szczecinie taki pomnik nie powstanie. Miasto nie znalazło się na liście samorządów, które otrzymały dofinansowanie na budowę ławki. – Miasto Szczecin nie składało oferty do MON w sprawie budowy ławek Niepodległości i nie planuje takich działań – poinformował Krzysztof Soska, wiceprezydent miasta, odpowiadając na interpelację jednej z radnych Koalicji Obywatelskiej.

K. Soska uzupełnia, że gmina Szczecin, odpowiadając na inicjatywę społeczną, już wcześniej rozpoczęła proces przygotowań do realizacji pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego jako upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i skoncentrowała swoje działania wokół takiej właśnie formy utrwalenia w przestrzeni miasta pamięci o tym doniosłym wydarzeniu.

– Ministerstwo Obrony Narodowej zainicjowało program budowy ławek niepodległości jako odpowiedź na liczne sygnały od samorządów, które chcąc upamiętnić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, szukają na to funduszy, liczą na pomoc strony rządowej. W ocenie władz miasta, znajdującej potwierdzenie w wynikach naboru na dofinansowanie budowy ławek – pomników, formuła „ławki pomnikowej” jest rozwiązaniem właściwym dla mniejszych ośrodków i gmin wiejskich, które nie są w stanie podołać realizacji większych założeń o charakterze pomnikowym. Budowa pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego jest – potwierdzona inicjatywą mieszkańców – ambicją szczecinian – zapewnia Soska. ©℗

(dar)

Fot. Facebook/Gmina Ińsko

Na zdjęciu: Ławka Niepodległości w Ińsku

Komentarze

Niemcy też walczyli,
razem z Piłsudskim, o niepodległość państwa polskiego...
2019-02-07 20:52:18
Patrioci?
Czym jest patriotyzm, co znaczy bycie Polakiem, o tym mówił 100 lat temu zapomniany już R. Dmowski.
2019-02-07 18:32:39
@Wolne miasto Szczecin
Przestań hejtować, zły człowieku.
2019-02-07 17:41:12
@beee
Pomyliłeś wątki. Tu jest mowa o Polsce, a nie "tym kraju".
2019-02-07 17:39:41
@Szczecin czeka
Jakiego profesora?
2019-02-07 17:38:09
Quistorp
do [Szczecin czeka] . W. Sz. ś. p. Pan profesor (nie wiem jakiej uczelni!) przesiedział w K.L "Auschwitz" 3-4 miesiące. Jak czują się te ofiary pobytu w K/L "Auschwitz" , które przesiedziały tam od roku 1939 do 1945. Pięć lat! Nie dożyły okrągłego stołu. A uważanie W. Sz. ś. p. Pana profesora (nie wiem jakiej uczelni!) który przesiedział w K.L "Auschwitz" 3-4 miesiące, w realiach okupacji Polski, uchodziło za podpisanie lojalki i do dalszej służby służbom specjalnym. Taka postać z takim stażem, którą próbuje się kreować , na rzecznika pojednania Najjaśniejszej z powojenną Republiką Niemiec, (która nie podpisała jeszcze traktatu pokojowego z RP! wzbudza wiele wątpliwości. Do Boga jest Polakom w Szczecinie daleko, ale do "Warszawki" jeszcze dalej. Jego miejsce bliżej Oświęcimia.
2019-02-07 17:08:56
t
po co pomnik bartoszewskiego vel profesor? wstyd dla innej wizji uczczenia 100 lecia Niepodległości. żenada dla prezydenta krzystaka i jego wiernopodda ńczej ekipy. Panie Soska, inne miałeś podstawy, inna jest rzeczywistość- to jest smutne
2019-02-07 15:11:23
Wolne miasto Szczecin
Ławkę niech sobie postawi ku czci pamięci na Srebrnej w Warszawie Kaczyński.Pisowscy działacze nie będą nam narzucać symboliki i narracji czczenia niepodległości.
2019-02-07 15:05:05
@bielik
za tą "christianizację" Polski i pozbawienie jej słowiańskich korzeni Krzywousty powinien być wyklęty
2019-02-07 14:29:53
beee
A wbijcie sobie do tych łbów zakutych, nie pomników nam trzeba dla upamiętnienia rocznicy odzyskania niepodległości tylko pracy na rzecz tego kraju, tak aby przetrwał następne sto lat
2019-02-07 13:42:10
Szczecin czeka
A co z pomnikiem Profesora Władysława Bartoszewskiego? Dlaczego dotąd nie został postawiony, sprawa strasznie się ślimaczy
2019-02-07 13:09:36
bielik
Pomnik Marszałka w Szczecinie jak najbardziej popieram. Ale pytam kiedy powstanie pomnik księcia Bolesława Krzywoustego, który mocno związał Szczecin z Polską - np. z Jego inicjatywy doszło chrystianizacji Pomorza Zachodniego, które następnie weszło w skład Państwa Polskiego. Pomnik Księcia mógłby stanąć np. na Placu Lotników.
2019-02-07 11:00:12

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie