poniedziałek, 14 października 2019.
Strona główna > Świat > „I love Poland” w Plymouth

„I love Poland” w Plymouth [GALERIA]

„I love Poland” w Plymouth
Data publikacji: 2018-11-18 17:24
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-18 20:23
Wywietleń: 1503 362042

Jacht „I love Poland” w piątek (16 listopada) zacumował w brytyjskim Plymouth. To pierwszy port na trasie rejsu dookoła świata w ramach projektu Polskiej Fundacji Narodowej z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Portem macierzystym jachtu jest Szczecin.

Rejs najszybszego polskiego pełnomorskiego jachtu ma cele szkoleniowe i edukacyjne oraz promuje wizerunek Polski na świecie. Plymouth to pierwszy zagraniczny port, do którego zawitał „I love Poland”.

– Jestem niezwykle szczęśliwy, że jacht „I love Poland”, którego zadaniem jest m.in. promocja naszego kraju, zawitał do Plymouth – powiedział Filip Rdesiński, prezes PFN. – Sporo tu polskich akcentów. Plymouth jest miastem siostrzanym Gdyni, pierwszego portu wybudowanego przez państwo polskie po odzyskaniu niepodległości. W Plymouth-Devonport stacjonowały okręty polskiej Marynarki Wojennej w czasie II wojny światowej. To, wreszcie, z Plymouth wypływają polscy żeglarze w swoje morskie i oceaniczne podróże. Swoją obecnością chcemy podziękować lokalnej społeczności za pomoc Polakom w czasie wojny i po jej zakończeniu.

Zdaniem kapitana jachtu, Jarosława Kaczorowskiego, takie spotkania sprzyjają wzajemnemu poznawaniu się, budowaniu relacji, dzięki którym nawiązują się przyjaźnie na lata.

– Do Plymouth wrócimy w przyszłym roku w maju – zapowiedział kapitan.

W piątek załoga gościła w Plymouth College – dla uczniów tej szkoły przygotowano specjalną prezentację o projekcie „I love Poland” i o Polsce. Po południu jacht odwiedziła grupa kadetów z Combined Cadet Force. Wieczorem tego dnia było spotkanie z mieszkańcami Plymouth w Ocean Studios oraz wykład brytyjskiego historyka na temat wspólnych działań polskich i brytyjskich sił zbrojnych podczas II wojny światowej.

W sobotę załoga jachtu odwiedziła miejscową szkołę polonijną, w której uczy się ponad 260 dzieci z polskich rodzin. Uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy o Polsce, którego finał odbędzie się w maju 2019 roku, gdy w drodze powrotnej z USA „I love Poland” ponownie zacumuje w Plymouth.

W niedzielę, wraz z Arkadym Rzegockim, ambasadorem pełnomocnym RP w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, przedstawiciele PFN i gospodarzy oraz załoga złożyli kwiaty przy tablicy poświęconej polskiej Marynarce Wojennej oraz przy pomniku lotników RAF.

Kolejnym portem na trasie rejsu będzie Lizbona.

(ek)

Fot. Fundacja PFN/Twitter, Arkady Rzegocki/Twitter

„I love Poland” w Plymouth „I love Poland” w Plymouth „I love Poland” w Plymouth „I love Poland” w Plymouth „I love Poland” w Plymouth „I love Poland” w Plymouth „I love Poland” w Plymouth „I love Poland” w Plymouth

Komentarze

No i ...
Stopy wody pod kilem...!!!
2018-11-18 20:18:12

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Chcą prawdziwej szkoły

Nekrologi

Sonda

Czy fotopułapki przy pojemnikach na śmieci to dobry sposób na wyegzekwowanie segregowania odpadów?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie