Sobota 01 października 2022r. 
REKLAMA

„I love Poland” w Plymouth [GALERIA]

Data publikacji: 2018-11-18 17:24
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-18 20:23
„I love Poland” w Plymouth
 

Jacht „I love Poland” w piątek (16 listopada) zacumował w brytyjskim Plymouth. To pierwszy port na trasie rejsu dookoła świata w ramach projektu Polskiej Fundacji Narodowej z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Portem macierzystym jachtu jest Szczecin.

Rejs najszybszego polskiego pełnomorskiego jachtu ma cele szkoleniowe i edukacyjne oraz promuje wizerunek Polski na świecie. Plymouth to pierwszy zagraniczny port, do którego zawitał „I love Poland”.

– Jestem niezwykle szczęśliwy, że jacht „I love Poland”, którego zadaniem jest m.in. promocja naszego kraju, zawitał do Plymouth – powiedział Filip Rdesiński, prezes PFN. – Sporo tu polskich akcentów. Plymouth jest miastem siostrzanym Gdyni, pierwszego portu wybudowanego przez państwo polskie po odzyskaniu niepodległości. W Plymouth-Devonport stacjonowały okręty polskiej Marynarki Wojennej w czasie II wojny światowej. To, wreszcie, z Plymouth wypływają polscy żeglarze w swoje morskie i oceaniczne podróże. Swoją obecnością chcemy podziękować lokalnej społeczności za pomoc Polakom w czasie wojny i po jej zakończeniu.

Zdaniem kapitana jachtu, Jarosława Kaczorowskiego, takie spotkania sprzyjają wzajemnemu poznawaniu się, budowaniu relacji, dzięki którym nawiązują się przyjaźnie na lata.

– Do Plymouth wrócimy w przyszłym roku w maju – zapowiedział kapitan.

W piątek załoga gościła w Plymouth College – dla uczniów tej szkoły przygotowano specjalną prezentację o projekcie „I love Poland” i o Polsce. Po południu jacht odwiedziła grupa kadetów z Combined Cadet Force. Wieczorem tego dnia było spotkanie z mieszkańcami Plymouth w Ocean Studios oraz wykład brytyjskiego historyka na temat wspólnych działań polskich i brytyjskich sił zbrojnych podczas II wojny światowej.

W sobotę załoga jachtu odwiedziła miejscową szkołę polonijną, w której uczy się ponad 260 dzieci z polskich rodzin. Uczniowie wzięli udział w konkursie wiedzy o Polsce, którego finał odbędzie się w maju 2019 roku, gdy w drodze powrotnej z USA „I love Poland” ponownie zacumuje w Plymouth.

W niedzielę, wraz z Arkadym Rzegockim, ambasadorem pełnomocnym RP w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, przedstawiciele PFN i gospodarzy oraz załoga złożyli kwiaty przy tablicy poświęconej polskiej Marynarce Wojennej oraz przy pomniku lotników RAF.

Kolejnym portem na trasie rejsu będzie Lizbona.

(ek)

Fot. Fundacja PFN/Twitter, Arkady Rzegocki/Twitter

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

No i ...
2018-11-18 20:18:12
Stopy wody pod kilem...!!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA