Środa 07 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Pomniki (na razie) zostają. Spór na sesji Rady Miasta Szczecina

Data publikacji: 2022-05-24 12:16
Ostatnia aktualizacja: 2022-05-26 12:49
Pomniki (na razie) zostają. Spór na sesji Rady Miasta Szczecina
Pomnik Poległym w Walkach o Wyzwolenie Dąbia. Fot. Dariusz Gorajski  

Szczecińscy radni nie zdecydują we wtorek o losie sowieckich pomników - w Dąbiu i na terenie Cmentarza Centralnego. Po obradach prezydium przewodnicząca Rady miasta Renata Łażewska zdecydowała, by nie wprowadzać ich do porządku wtorkowej sesji.

- Zgłaszałem votum separatum, jeśli chodzi o projekt uchwały w sprawie usunięcia Pomnika Poległym w Walkach o Wyzwolenie Dąbia - stwierdził Marcin Pawlicki, przewodniczący klubu radnych PiS. - Mamy opinię IPN, z której wyraźnie wynika, że pomnik ten jest nielegalny.

Nikt tego nie neguje. Jednak do Biura Rady Miasta wpłynęło łącznie 5 projektów uchwał. Dotyczą pomnika w Dąbiu, pomników na Cmentarzu Centralnym, ale także zbiorowo kilku obiektów.

- Dla mnie priorytetowym jest ten idący najdalej, czyli dotyczący wszystkich obiektów - tłumaczyła mec. Joanna Martyniuk odpowiedzialna za prawną stronę podejmowanych przez radnych decyzji. - Niestety, jeśli chodzi o pomniki na terenie cmentarza, podlegają one umowie pomiędzy rządem RP a Federacją Rosyjską dotyczącej miejsc pamięci. Dopóki ona obowiązuje, nie możemy podjąć takiej uchwały.

Takie podejście do sprawy nie spodobało się radnym PiS. Najgłośniej protestował Dariusz Matecki, przedstawiciel kilku ze wspomnianych uchwał. Przypomniał, że zgodnie z prawem powinny być one rozpatrywane na najbliższej sesji rady, nie później jednak niż po upływie 3 miesięcy od złożenia.

- O ile nie naruszają obowiązującego prawa, a takiej pewności obecnie nie mamy - dodała Joanna Martyniuk.

Przewodnicząca RM Renata Łażewska zapewnia, że wszystkie projekty dotyczące sowieckich pomników będą rozpatrywane na kolejnej sesji.

- Mam nadzieje, że miesiąc zwłoki mieszkańcy Szczecina nam wybaczą. Chcę jednak, by wszystko odbyło się zgodnie z prawem - tłumaczyła. ©℗

ToT

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@@@@@zieb
2022-05-26 12:44:17
Ocho, widzę, po użyciu określenia "ojkofobi" że mam do czynienia za zaciekłym pisowcem. No fakt, wy uwielbiacie zmieniać historię na waszą własną modłę. Nie rozumiesz zupełnie, że w 45 roku nie było już praktycznie Polski a kto miał jeszcze siłę walczyć, to dołączał do aliantów - na zachodzie do anglików a na wschodzie do sowietów. W armi czerwonej było więcej procentowo Polaków, niż w całym pisie. A pomniki nie są ku chwale reżimy czy związku radzieckiego a ku chwale ofiar poległych w walkach
Cd @@@@zieb
2022-05-26 10:39:45
Nie niszczymy pomników, przenosimy je na.cmentarze, nie rozumiem tego oporu przed rugowaniem ideologi totalitarnej z przestrzeni publicznej chyba że jest się polonofobem/ojkofobem... Żołnierze obu sojuszniczych armii okupacyjnych (niemieckiej i sowieckiej) powinni leżeć na wspólnych cmentarzach z dokładną informacja o tym że byli sojusznikami którzy wspolnie napadli na Polskę a potem napadli na siebie, żadna z tych armii nie przyniosła Polsce niepodległości!
@@@@zieb
2022-05-26 10:34:20
Poczytaj obskurancki histeryku ignorancie że skala zbrodni sowieckich ma szersze podłoże i jest po prostu pochodną mentalności. Zawężenie zbrodni do jednej grupy nie trzyma się po prostu kupy zwłaszcza że tacy sami histerycy jak ty nie jesteście już tak skrupulatnie w przypadku zbrodni dokonanych przez Polaków i przypisujecie je całemu ogółowi. Fizycznie niemożliwe jest by ten ogrom zbrodni był dokonany przez nieliczna relatywnie grupę trafiejszczyków. Pomniki na cmentarze!
@Do @@zieb
2022-05-26 10:27:07
Nie czeka.go nic, ani kulka w łeb ani gwalt zbiorowy... Są tacy rosyjscy żołnierze którzy mityguja swoich kolegów dokonujących zbrodni i mówią o tym same ofiary gwałtów... Jak już napisałem to.kwestia etyki i wolnego wyboru.
@65+
2022-05-26 10:23:41
Nieładnie tak pisać o ludziach wysiedlonych w ramach akcji Wisła, co do reszty... Ten wysoki stopień technicyzacji przeciętnej wsi niemieckiej nie pokrywa się z tym co mogliśmy do niedawna oglądać w pobliskim NRD, na do dziś wystarczy objechać okoliczne niemieckie pipidówy by zobaczyć że konfabulujesz. Poza tym stan ściany wschodniej to efekt rosyjskiego kolonializmu i do dziś jest podobnie w Rosji tak więc nie przesadzałbym z tym oskarżanie Polaków bez uwzględniania roli okupantów kolonizatorów
Rada Miasta
2022-05-25 16:32:31
Najlepiej to pomniki " tylko" dla Rady Miasta Szczecina BRAWO!
@@@zieb
2022-05-25 13:12:48
PS: Do trofiejników byli przydzielani najczęściej kryminaliści, wypuszczeni z więzień i obozów, w zamian za wierną służbę i zbieranie "trofiejek" ku chwale związku radzieckiego. Ukraińcy też wypuścili z więzień wielu kryminalistów i wysłali na front. Jak już kurz wojny na Ukrainie opadnie, to pewnie się dowiemy o nie jednej ich zbrodni. Czy to oznacza że cała armia Ukraińska jest zła? Nie, tak samo jak nie każdy czerwonoarmista był zły.
@@@zieb
2022-05-25 13:09:38
"może nie gwałcić, nie rabować i nie mordować" - Poczytaj ignorancie historyczny, kim byli "trofiejnicy", bo to oni byli odpowiedzialni za większość wymienionych zbrodni. Pomniki nie są im postawione, tylko ofiarom walk o Szczecin. Trofiejnicy raczej do nich nie należeli, bo szli dopiero kiedy kurz po walkach opadał. Ci co walczyli na pierwszym froncie, nie mieli czasu na gwałty czy rabunki. A to ich zginęło najwięcej i to im postawiony jest ten pomnik. A wśród nich byli tez Polacy i Ukraińcy.
Odp do - ZSRR-owca
2022-05-25 11:22:41
A po-zniej jeszcze Polske wykorzystywali i doili przez nastepne 45 lat... az do roku 1990 liczac !! Czyli ich ziemia i terytorium po-zostalo te same, tylko zmienili troche nazwe i flage jak i swoje Dowodctwo, procz i dzisiejszego s-PO-sobu myslenia i dzialania... !!!
ZSRR
2022-05-25 10:25:43
ZSRR tego kraju teraz nie ma na mapie, w 1945 walczyli Rosjanie i m.in.Ukraincy w Armii Czerwonej o wyzwolenie Szczecina
Sowieci
2022-05-25 07:23:02
Sowieci w Szczecinie mają się nadal dobrze. POkazują nam POmniki które muszą być w mieście i które nie mogą być w mieście. Oczywiście chcą tak jak chcą ich patroni. Bo sowieci nas wyzwolili. NIe trzeba byłoby nas wyzwalać gdyby nie napadli z sojuszem z Hitlerem i nie rozpoczęli 2 WŚ a potem się pokłócili. Mordercy, oprawcy i gwałciciele chcą byśmy ich czcili? Za co? za sojusz z Hitlerem,za zsyłki, za tortury NKWD, za Katyń ? Za głód na Ukrainie? Za napaść na Finlandię?
od_PO_wiadam
2022-05-25 00:57:05
PO_jeb..i. Jam jest z "PeGierR-u", ale mam polskie "znaki graficzne". Ty natomiast "robisz" za onucę.Cyt; A Ty skad...? Najsamprzo.
A Ty skad...?
2022-05-24 22:28:44
Najsamprzod... Oj tam, oj tam ??
Pyt do mec Martyniuk
2022-05-24 22:17:27
A wkraczajac do Polski i po-stepuac po-zniej po Swojemu... od dnia 17.09.1939 roku bylo Zgodne z Prawem...!/??
Oj tam, oj tam
2022-05-24 21:09:15
-"rozbierajta", "rozbierajta" i cegły na "odbudowę Warszawy" do N(K)aczelnika Państwa wysyłajcie. Jeszcze w tym roku Rosjanie rozbiorą pomniki w Starobielsku, Katyniu, Miednoje i gdzie tylko popadnie. Mogą też przejechać się po pomnikach "Waryńskim", najlepiej tym na gąsienicach. Rosjanie w najdelikatniejszym "ruskim" przypadku będą budować "obwodnice", oczywiście najsamprzód zwołają "sesje rady kołchozu". Pożyjem, zobaczymy.
Do @@zieb
2022-05-24 20:54:23
Tak ??, to niech teraz ruski żołnierzyna w Ukrainie próbuje się wycofać przed grabieżą i gwałtami . Co go czeka ? Kulka w łeb , a przedtem gwałt zbiorowy TY ZNAWCO PISOWSKIEJ HISTORII ... Szkoda klawiatury lapa na ciebie i twoje poglądy śmieciu.
65+
2022-05-24 20:47:48
Mając na uwadze okropieństwo tamtej wojny, to dla wielu Polaków była to największa wygrana w ich życiu. Na skutek objęcia tych terenów przez Polskę przenieśli się z dziadowskich przedwojennych chałup do domków z elektrycznością, podłogami i łóżkami z materacami zamiast barłogów. To był dla nich szok że inni ludzie tak mogli żyć. Poszli do szkół gdzie nauczono ich czytać i pisać i mieli szansę zrobić kariery zawodowe. To że przy okazji iluś idiotów z legitymacją doszło do władzy, to tragedia.
@@zieb
2022-05-24 20:08:32
Poucz się Historii ale nie z gazety wyborczej - każdy ma wyjście i może nie gwałcić, nie rabować i nie mordować... ci biedni żołnierze strzelali do Polaków w czasie zdobywania Berlina tylko dlatego że zawiesili Biało-Czerwoną na Siegessäule - a kto im kazał mordować, rabować i gwałcić Polki i Polaków już po kapitulacji III Rzeszy? Pewnie też NKWD i Żukow... przyjdź z argumentami a nie gazetowyborczą propagandą dla poliniaków to pogadamy... Dowiedz się jak ZSRR rabował Polskę i Polaków po 1945...
@zieb
2022-05-24 18:03:01
Poucz się trochę historii bo guzik o niej wiesz. Żołnierze armi Żukowa, która "wyzwalała" pomorze, to zbieranina wcielonych przymusowo do służby obywateli ukraińskich, polskich, białoruskich, gruzińskich i tylko w niewielkim stopniu rosyjskich. Oni nie mieli wyjścia. Za nimi szli kaci, którzy mieli jeden rozkaz - zabić każdego, kto się zawaha. "Ani kroku w tył", taka była zasada w tej armii. Oni nie mili wyjścia, nie mieli nic do powiedzenia. Ta są ich pomniki, oni też byli ofiarami tej wojny.
zieb
2022-05-24 17:13:39
Wszystkie pomniki najeźdźców i okupantów powinny być rozebrane. Zostaje pytanie, skąd tyle dziwnych komentarzy, że to tylko sowieccy żołnierze, młodzi i bez wiedzy co przynosili, tak samo teraz na Ukrainie, też są tam młodzi, i tak samo jak ich dziadowie, niszczą, mordują, gwałcą, dzicz zawsze będzie dziczą. Wszystkie pomniki ruskiej ku... na śmietnik.
Roman
2022-05-24 17:10:25
Czytając niektóre komentarze w sprawie pomników. Można stwierdzić, że nienawiść bierze górę, nawet zmarłym trudno jest odpuścić. Majdanek, Oświęcim- o tym się nie pamięta, a buduje się cmentarze niemieckim żołnierzom/ Glinne/ i się przebacza. Jednym można , drugim nie. Armia Sowiecka, to był zbiór różnych narodowości, ginęli Ukraińcy, Gruzini, Polacy i wiele innych.
@historia jest stała
2022-05-24 16:55:38
Nikt nie próbuje zmieniać historii, mógłbym przyjąć twój argument gdyby te pomniki były na grobach żołnierzy ale tak nie jest zresztą lewica hiszpańska pokazała jak należy rozliczać się z pomnikami totalitaryzmów, bierzny przykład z.lewicy hiszpańskiej to dobry wzór tego jak załatwiać takie sprawy.
raport
2022-05-24 16:42:42
Zburzycie, to Putin przejedzie się spychaczem po Katyniu.
Wyzwoliciele?
2022-05-24 16:30:46
"Pomnik Poległym w Walkach o Wyzwolenie Dąbia". To "wyzwolenie" mógł wymyślić tylko historyk pokroju Tuska.
historia jest stała
2022-05-24 15:45:42
Nie wolno zmieniać historii. Te pomniki nie były ku chwale związku radzieckiego, tylko poległych żołnierzy armii czerwonej. Tej armii, w której byli reprezentanci wielu narodów, w tym Polacy i Ukraińcy. Zwłaszcza tu, na ziemiach północnych, szedł drugi front białoruski, którego trzon stanowili Ukraińcy i Białorusini ale i Polaków nie brakowało. Właśnie przez takie polityczne manipulacje przy pomnikach, ludzie w Polsce coraz gorzej znają i rozumieją historię
i dobrze
2022-05-24 15:28:41
niech zostaną, to jeszcze nie nowa ukraina
tt
2022-05-24 15:12:22
Dlaczego każdy przypadek nie może być rozpatrywany osobno, tylko wszystkie muszą się zmieścić w jednej uchwale? W ten sposób wątpliwość prawnika w jednej sprawie blokuje całą resztę.
Arturo66
2022-05-24 15:02:25
Won z ruskimi
tam pasuje
2022-05-24 14:44:44
można wszystko zwieźć do Bornego Sulinowa.
skrzydła
2022-05-24 14:25:40
Skrzydła husarskie to ewenement na skalę Polski . W tym okresie postawiono pomnik symbol naszej formacji która zawsze walczyła ze wschodem w obronie EUROPY.Radni powinni nagłośnić że Szczecin dokonał w tamtym czasie coś wbrew komunistom.
ZSRR
2022-05-24 12:42:50
Trzeba walczyć o pomniki, bo inaczej nie byłoby gdzie składać kwiatów :)
chore
2022-05-24 12:35:33
Zostają zostają u ans w miescie sporo emerytów mieszka którzy pracowali w resortach dla ruskich a ze mają emerytury po 7000 zł to są dobrze zakonserwowani a i dzieci resortowe np. te od MMA też miło wspominają dokonania swoich tatusiów z lat 80 ' podczas pacyfikacji mieszkańców szczecina,pomniki to dla nich pamieć o ruskich którzy dali im dostatni życie.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA