Niedziela, 19 maja 2024 r. 
REKLAMA

Pomnik po męsku

Data publikacji: 07 lutego 2016 r. 11:33
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:43
Pomnik po męsku
 

Policki oddział PiS domaga się, aby gminny samorząd zachował się po męsku w sprawie budowy pomnika Józefa Piłsudskiego. Tymczasem burmistrz zapowiedział konsultacje z mieszkańcami na ten temat.

Pomnik miałby stanąć na skwerze przy ul. Piłsudskiego w Policach (nieopodal pomnika papieża) i przedstawiać naczelnika na koniu. Jest to inicjatywa polickiego PiS, przekształcona w obywatelski projekt uchwały, który wraz z wymaganą liczbą podpisów wyborców został złożony w magistracie. Powinien zostać rozpatrzony przez Radę Miejską, ale na razie do tego nie doszło, choć teoretycznie sprawa mogła się pojawić na styczniowej sesji.

- Moim zdaniem to nie jest męskie podejście do tematu - mówi Tomasz Tokarczyk, powiatowy radny i szef PiS w Policach. - Apeluję do władz gminy: jeśli nie chcecie tego pomnika, to podejmijcie taką decyzję, zamiast zasłaniać się mieszkańcami.

Władze Polic zapowiedziały już, że zanim projekt uchwały w sprawie budowy pomnika zostanie przedłożony radzie miejskiej, mieszkańcy będą mogli się wypowiedzieć w konsultacjach, czy chcą, aby taką inwestycję zrealizować na koszt gminy. Mają też dostać do rozważenia dwie inne propozycje. Jedna z nich to postawienie kolumnady popiersi wielkich Polaków, żyjących w czasach niezbyt odległych - w okresie międzywojennym, w czasie II wojny światowej i po niej. Władze argumentują, że byłoby to tańsze, bardziej wychowawcze dla młodego pokolenia i dałoby też możliwość realizacji przedsięwzięcia przez kilka lat, bez narażania budżetu gminy na jednorazowy ogromny wydatek. Drugi pomysł to ufundowanie kilku stypendiów naukowych dla zdolnej młodzieży i nazwanie ich imieniem jakiegoś znamienitego Polaka.©℗

(jps)

Fot. R.STACHNIK (arch.)

Na zdj.:  Uroczystości przed szczecińskim pomnikiem Marszałka Piłsudskiego

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

czytelnik
2016-02-07 15:46:51
PiS kocha symbole, więc może ktoś wybuduje replikę urny z Wawelu :) jak szaleć to na bogato :)
ewa35
2016-02-07 13:45:50
nie ma nic pilniejszego dla PiS -u niz Pomniki
aft
2016-02-07 13:28:39
Muszę przyznać, że podoba mi się podejście władz Polic. Nic dodać nic ująć.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA