niedziela, 17 stycznia 2021r.

Pomnik jeszcze (po)stoi

Data publikacji: 2017-10-17 09:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:53
Pomnik jeszcze (po)stoi
 

W 2016 r. magistrat zadeklarował, że pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej zostanie usunięty z pl. Żołnierza Polskiego w Szczecinie do końca tego roku - ale choć mamy już połowę października, konkretna data tego przedsięwzięcia nie jest jeszcze znana.

- Zgodnie z planem do końca tego roku ma nastąpić rozbiórka, jednak nie ma jeszcze na dzień dzisiejszy ustalonego terminu rozpoczęcia prac - informuje Sylwia Cyza-Słomska z Biura Prasowego Urzędu Miasta.

Sprawa usunięcia „pały” - jak niektórzy pieszczotliwie nazywają obiekt na pl. Żołnierza Polskiego - ciągnie się od dłuższego czasu. Od wielu lat to miejsce jest punktem, przy którym spotykają się środowiska antykomunistyczne i narodowe – m.in. po to, aby przypomnieć o 17 września 1939 roku i postulować likwidację monumentu. Łukasz Kamiński, poprzedni prezes IPN-u, pisał do prezydenta Szczecina Piotra Krzystka list, w którym apelowal o likwidację.

W trakcie dyskusji o tym, co powinno zastąpić monument, pojawiały się różne pomysły. Podczas jednej z debat antykwariusz Wojciech Lizak sugerował, że zamiast pozostałości po sowieckim okupancie powinien stanąć tu obiekt upamiętniający przesiedleńców z 1945 roku, a Andrzej Karut, były radny, wyraził opinię, że to dobre miejsce na upamiętnienie Stanisława Nadratowskiego, żołnierza, który odmówił w Grudniu ’70 strzelania do demonstrantów i - jak się podejrzewa - został za to zabity przez Wojsko Polskie.

Ostatecznie prezydent podjął decyzję o likwidacji pomnika i przeniesieniu jego fragmentu na Cmentarz Centralny. Pl. Żołnierza Polskiego ma zostać przearanżowany w otwarte przyjazne miejsce wedle projektu biura Archaid Jacka Szewczyka.©℗

(as)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Komentarze

Benek
2017-10-18 14:02:00
Do "z Wilna" Nie znize sie do Pana poziomu i nie bede z Panem polemizowal Benek ze Szczecina
do gen. Batowa
2017-10-18 10:00:42
No dobrze, powiedzmy, że te ziemie historycznie nie są nasze, ale kto zdecydował o przesunięciu granic? Kto zabrał nam Polakom rdzennie polskie ziemie na Wschodzie, piękne i duże, rdzennie polskie miasta jak Lwów i Wilno i przypisał Ukrainie, Białorusi i Litwie, tym samym przyłączając je do ZSRR? Kto po tzw. "wyzwoleniu" Polski na wiele lat umieścił swoje bazy wojskowe na terenie Polski okupując ją przez wszystkie te lata, narzucił nam ustrój komunistyczny i kreował kolejne rządy będące na usługach Moskwy? To wszystko wasza, Rosjan wina. Bylibyście wyzwolicielami gdybyście po wojnie wyjechali z Polski, tak jak to co zrobiliście w Austrii. Sami narobiliście bałaganu, jak zwykle zresztą, bo porządek jest wam obcy. A teraz po chamsku obrażasz mnie i moje dzieci, urodzonych tutaj w Szczecinie bo dla nas Szczecin jest rodzinnym i polskim miastem. Jak śmiesz po tych wszystkich krzywdach jakie nam Polakom wy Rosjanie wyrządziliście pisać w ten sposób i obrażać nas?!! Takie wypowiedzi nasilają tylko niechęć do was. A pomnik o którym mowa w artykule dla mnie i moich dzieci rodowitych szczecinian, był i jest zupełnie obojętny, może tam sobie stać. Zawsze nic dla mnie nie znaczył, i zawsze uważałem, że jest wyjątkowo brzydki.
patriota
2017-10-18 09:32:35
A ja bym na samej górze ustawił pomnik największego polskiego prezydenta. Ludzie musieli by oddawać mu pokłony jak przywódcy Korei Północnej
z Wilna
2017-10-18 09:10:32
Benek wy 2 albo 3 bez polskiej czcionki macie coś wspólnego. Otóż, jesteście ograniczeni. Forum nie jest po to byś bzdury pisał, że coś ci się wydaje. Chcesz pogadać? Jeżeli do Szczecina przyjechali z miasta Wilna to nie byli to dziad z babą a wielkomiastowi. Warszawa, Kraków, Poznań, Lwów i Wilno to były najważniejsze polskie miasta. Historii nie znacie a wymądrzacie się. To, że ty jesteś kmiotem to nie każdy z tzw. zza Buga jest kmiotkiem. A Wilno nie jest za Bugiem. Popatrz na mapie! Szczecin przy Wilnie to prowincjonalne miasteczko na zachodnich kresach. Jeżeli ktoś z was nawet teraz był w Wilnie to przyzna mi rację. Szczecin nie ma ani jednego znakomitego Polaka bo był zawsze niemiecki a Wilno-na każdym kroku historia polski i wielcy naszego narodu, a nie jakieś tam hakeny.
Magda
2017-10-18 08:15:39
A komu ten pomnik przeszkadza,zmiana nazw ulic,burzenie pomników ....to chore!Historia zawsze pozostanie historią !!!
Benek
2017-10-18 05:58:35
Czytajac te wszystkie wpisy - chcialoby sie powiedziec: "taka gmina jak jej mieszkancy". Piszac w skrocie: zdobywcy tego miasta dla Polski powinni miec swoj pomnik i to w honorowym miejscu - kimkolwiek by nie byli. Jezeli juz decyzja o jego likwidacji zostala podjeta to w tym miejscu powinien stanac pomnik jakiegos wybitnego Polaka, zasluzonego dla calego narodu i to w skali tysiaclecia. Niewielu takich jest, no chyba marszalek Pilsudski ( ale to moje prywatne zdanie ). Pamietajmy, ze na tym miejscu pezed wojna stal piekny skodinad pomnik cesarza Wilhelma, miejsce jest reprezentacyjne. Mysle, ze ustawienie na tym miejscu figury chlopa i babiny w zapasce na furmance jako pomnika repatryjanta byloby juz zupelnym przyznaniem, ze do miasta po wojnie przyszli barbarzyncy ze wschodu. To prawda, ze po wojnie przyjechali tu najwieksi nieudacznicy z calej Polski, ktorzy u siebie nie dawali sobie rady, ale nie widze powodu aby to eksponowac i podkreslac. To sa moje wlasne opinie i nic nikomu do tego. I prosze o wiecej rzeczowych - choc moze kontrowersyjnych komentarzy a mniej brudow z kloaki czy z Lublina ( nie obrazajac w niczym tego miasta )
Nie ma to jak
2017-10-18 01:38:15
Cep Cepa Cepem PO-ganial...!!
Jean Pierre
2017-10-17 23:56:53
Przyjechała biedota, "bo chcieli". Z biedy uciekali i na szaber ciągnęli, albo uciekali kolaboranci i złodzieje. Nie rozśmieszaj biedaku, nikt z was pałaców nie zostawił. Z rozdziawionymi gębami podziwialiście niemieckie budowle, wy chłopy pół-pańszczyźniane z czworaków. Dziady z rzeszowskiego, kieleckiego, lubelskiego dostali za swoje lepianki - mieszkania, kwatery i do tej pory widać, jak się z dobytkiem obchodzą. Wystarczy spojrzeć na kwartały i zaszczane bramy w centrum miasta. Jedź do siebie na lubelską wieś albo do centralnej Polski. A, że się tu urodziłeś i co z tego? Gdybyś urodził się w Afryce, to byś był murzynem- ty gamoniu, fircyku uperfumowany ? A ja przyjechałem z Francji. 15 tys nas wróciło do Polski. Rozumiesz zacofany cepie.?
Do :taka prawda
2017-10-17 22:06:13
Ty wyjeżdżaj ruski trollu, ja się tu urodziłam i jestem u siebi a ty pomiocie ruskiej swoloczy co to ponoć nawet Putin nie dał rady, mózgi wyprane przez wóde, żadnej inicjatwywy, tylko agresja i przemoc.okropny naród .Może nasi rodzice przyjechli tu , bo chcieli a często bo musieli, bo byli zmuszeni przez opraców zza Buga
opos
2017-10-17 21:21:18
Wracaj do Lublina ,tam żyją światli ludzie-Zjeździłem cały świat ,ale rzadko widywałem burzenie pomników- tylko w arabowie to normalka.W Polsce co kilka lat (zależy od opcji)zmienia się nazwy ulic,placów czy rond.Nie umiemy uszanować własnej historii, wieczni jej poprawiacze tak poprawili, że z kamienia łupanego od razu przeszliśmy do Mieszka I. Z bandytów potrafimy zrobić bohaterów a bohaterów wywalamy na śmietnik historii.Lubimy dyskutować nad wyższością świąt bożego narodzenia nad świętami wielkiej nocy, mało nas obchodzi XXI wiek, a nawet niektórym się marzy powrót do epoki cepa.Takim myśleniem ,to nasi wspaniali rajcy miejscy,nigdy nie dorównają Wrocławiowi- tam się buduje ,a nie rujnuje.
odezwa do szumowiny
2017-10-17 21:19:37
Co wy macie do gadania ? Przecież jesteście napływową szumowiną, jak zauważa pan Batow. A jeszcze odzywają się wnuczęta lumpów, niestety umiejąca pisać hołota. A do siebie, do kieleczyzny, w radomskie, lubelskie, poznańskie do czworaków chamy, buraki - a nie tu panoszyć się i ryj zadzierać. Znalazła się arystokracja małorolna. Zapytaj się dziadka jak pchły wytrzepywał z gaci. A teraz smark nosa zadziera. Menel.
pieniądz
2017-10-17 20:38:15
zamiast pomnika Biedronke to i parking wybudują
Milena
2017-10-17 20:28:47
Nie chce pomniejszać cierpienia rodzin, które straciły w wypadkach grudniowych swoich bliskich, ale Śp. Stanisław Nadratowski ma już swoje miejsce w pamięci Szczecina i szczecinian ( skwer Nazwano jego imieniem i jest sprawnie organizowany). faktem jest , że został znaleizony martwy w czasie rozruchów grudniowych, wersja, że został zastrzelony za odmowę wykonania rozkazu jest bardzo prawdopodobna i wielce możliwa , ale wszelkie skrajności są złe, osobiście uważam, że postawienie w tym miejscu jego pomnika to już naprawde delikatnie mówiąc "lekkie"przegięcie. W Szczecinie spoczywają ludzie, którzy walcząc za wolną Polskę uciekając przed prześladowaniem UB, SB dotarli do tego miasta , odbudowywali go , tworzyli jego polskosć może o nich warto by było też pamiętać.
pargo
2017-10-17 19:16:56
Niech pracownicy IPN wezmą młoty i kilofy i zniszczą wlasnymi rękami antypolski obiekt, niech naród zobaczy jaki ma sprawiedliwy i użyteczny instytut i organ państwowy..."kto jest bez winy niech pierwszy weźmie i rzuci kamień"
etc
2017-10-17 19:10:08
1. Postawić pomnik ulubionego wierzchowca Rotmistrza Pileckiego. 2. Szczecin jako zdobycz komunizmu przekształcic w region postkomuszy pod nadzorem lepszego sortu. 3. Można postawić dyby dla agentów sowieckich przy pomniku wierzchowca. 4.
radnu UW
2017-10-17 18:52:53
Idę o każdy zakład, że teren przy pomniku - to łakomy kąsek i dawno już jest komuś obiecany. 1 m.kw to tysiące zł, no więc czają się w urzędzie i od czasu do czasu puszczają w gazecie wzmiankę o pomniku. Teraz przy kontroli po miastach to strach. Mogą wykryć układ i korupcję
Najpierw pomnik
2017-10-17 18:39:29
a szczecinaki zaraz potem, za Bug do ichnich kurnych chat. Jak ten pomnik zniknie Wasz los jest przesądzony.
Szwejk
2017-10-17 15:58:28
Postawić pomnik Antka i jego misiaczka w pozycji "ładuj broń" -to taki nowy symbol Armii wg. PiS-u. Może być też pomnik, pomniczek "Kaczorka-najmniejszego zbawiciela" -to wg. IPN.
gen.Batow
2017-10-17 14:38:17
Ja te ziemie zdobywałem - by wnuk i wnuczka szabrownika, złodziejki, prostytutek i kolaborantów teraz się panoszyli. Te ziemie nie są polskie-zrozumiano?! A na pewno wy najmniej macie do powiedzenia-kundelki zawszone.
LOS
2017-10-17 14:37:52
Czas najwyższy usunąć ten bezsensowny blok betonu. To miejsce jest świetnie widoczne z nitki wjazdowej Trasy Zamkowej. Powinien tu stanąć jakić objekt, który bedzie symbolem Szczecina, łatwo rozpoznawalnym nie tylkow Polsce ale i Europie.
Jan
2017-10-17 14:32:46
Dlaczego autor artykułu wstydliwie przemilcza koncepcję przerobienia pomnika na pomnik Matki Boskiej w otoczeniu czerwonoarmistów??? Przecież to była kwintesencja szczecińskości jako stanu umysłu.
no i niech stoi
2017-10-17 14:06:50
nikomu przecież to nie przeszkadza
Rosyjska agentura
2017-10-17 14:03:22
Putin ma w Polsce wielu swoich ludzi , którzy mają za zadanie prowadzić wojnę propagandową przeciw Polsce. Wpisy poniżej są tego najlepszym dowodem.
taka prawda
2017-10-17 13:50:24
Nikt wam nie kazał przyjeżdżać z Lublina, Łodzi, Poznania, Kielc na ziemie zdobyte przez Armię Czerwoną i Ludowe Wojsko Polskie. Jedźcie z powrotem na swoją ojcowiznę. Na co czekacie? No co wybałuszasz gały, pakuj się stąd, wyjedź. Przecież nie będziesz korzystał ze zdobyczy czerwonoarmistów. Honor chyba ci nie pozwala, na pozostawaniu na ziemiach zachodnich. Czy nie masz honoru - potomku szabrowników i powojennych szumowin??? Tam u siebie postawisz sobie pomnik centralaka-szabrownika i kota prezesa.
Do Batowa.
2017-10-17 13:35:46
Co ty jeszcze robisz w Polsce ? Wracaj do swoich na wschód. Na pewno zmieniłeś nazwisko na polskie. Wielu jest w Szczecinie takich "udawanych" Polaków. Zresztą , nie tylko w Szczecinie.
Paweł I. Batow
2017-10-17 13:05:29
Amerykanie do tej pory okupują Niemcy. Francuzi po II wojnie kazali wynosić się jankesom, a Niemcy ze zrozumiałych względów nie mogą. Fakt jest faktem a okupacja okupacją. To dobrze, że USA okupuje Niemców, bo dawno by mieli broń atomową i nas ze Szczecina pogoniliby jak ogary zająca.
Obiektywny
2017-10-17 12:59:39
Co za wstyd.
Niemiec z jednej... a Ruski z drugiej strony
2017-10-17 12:32:58
Najpierw Porozumienie pomiedzy Stalinem a Niemcami i 16 dni pozniej "dla Kompletu" kolejny Napad na Polske i ze Wschodu dnia 17.09.1939 roku ! A pod koniec Wojny od 1945 roku, rozpoczelo sie Sowieckie "wyzwalanie" Polski spod 6 letniej Niemieckiej okupacji, gdzie po wyparciu Niemcow z Polski, Sowieci w "dodwod wdziecznosci" sami pozostali dalej i w Polsce, gdzie zaczeli po Swojemu "okupowac" Nasz Kraj przez nastepne 45 lat, "Dojac Nas" jak sie dalo, gdzie sie dalo i na ile sie dalo... az do roku 1990-go !! Ot, Watpliwa "wdziecznosc i satysfakcja" ??
Poznań
2017-10-17 12:01:02
@Szczecin i Lublin. Widać Poznań to nieduże miasto, bo w środku miasteczka stoi cytadela i całe założenie urbanistyczne poświęcone czerwonoarmistom
'
2017-10-17 11:23:43
Przynajmniej widać, kto czuje wdzięczność dla czerwonoarmistów ;)
Likwidacja
2017-10-17 11:07:28
Zlikwidować a w to miejsce posadzić ładne drzewo - po co komu kolejne pomniki - ludzie opanujcie się z tymi pomnikami!
Batow
2017-10-17 10:55:35
Byłeś w Lublinie - to po co tu przyjechałeś na ziemie zdobyte przez Armię Czerwoną. A nazywanie na pomnik polskich i radzieckich żołnierzy poległych w zdobywaniu Szczecina -"pała" to jakby na pomnik pod Smoleńskiem mówić "kaczka pieczona po smoleńsku". Przyjemnie?
Szczecin i Lublin.
2017-10-17 10:03:57
Szczecin - ostatnie duże miasto w Polsce , gdzie w samym centrum stoi pomnik sowieckich zbrodniarzy. Byłem ostatnio u rodziny w Lublinie , gdzie jest mnóstwo grobów Polaków zamordowanych przez Armię Czerwoną. Tam pamięć o bohaterskich Polakach , a w Szczecinie pomnik ich morderców. Takie miasto.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ