środa, 29 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Jaki plac bez pomnika?

Jaki plac bez pomnika?

Jaki plac bez pomnika?
Data publikacji: 2017-03-17 16:25
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:31
Wywietleń: 2572 225236

W piątek (17 marca) ogłoszono laureata konkursu architektonicznego na zagospodarowanie placu Żołnierza Polskiego w Szczecinie. Konkurs był konsekwencją decyzji o usunięciu Pomnika Wdzięczności.

Według jury, najlepszą koncepcję przestawiła pracowania architektoniczna Archaid Pracownia Jacek Szewczyk. W uzasadnieniu można przeczytać m.in.: „Przedstawia ona najwyższą, wśród ocenianych prac jakość użytkową i przestrzenną rozwiązań oraz umiejętne wpisanie projektowanego miejsca w istniejący kontekst przestrzenny „Złotego szlaku". Powiązano w niej rozwiązania konkursowe z zagospodarowaniem znajdującego się w sąsiedztwie - placu Lotników".

- Mieszkam w Szczecinie od wielu lat. Ten obszar znam bardzo dobrze, bo codziennie jeżdżę tędy do pracy, na rowerze i nie tylko. Swoje doświadczenia przekułem w pracę. Chodzi o to, aby udrożnić ten odcinek Złotego Szlaku, żeby ta przestrzeń była wielofunkcyjna. Aby można było zrobić tu jarmark, albo wystawę plenerową. Chcę by ta przestrzeń funkcjonowała także poza tymi wydarzeniami, aby była przyjazna mieszkańcom. Dlatego też wprowadziłem zieleń, która będzie oddzielać ruch pieszy od samochodowego. Są też ławki, donice z zielenią, aby była ona obecna też wewnątrz placu - mówi Jacek Szewczyk, auto najlepszego projektu.

Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 30 tys. zł oraz zostanie zaproszony do wykonania prac projektowych. Po wykonaniu dokumentacji projektowej, miasto ogłosi przetarg na wykonanie zagospodarowania placu.

Drugą nagrodę o 20 tys zł. otrzymało studio architektoniczne Sietnicki, a trzecią i 15 tys. zł Magdalena Baranowska, Aneta Mikołajczyk i Konrad Bałacki z Poznania. 

Konkurs architektoniczny to konsekwencja decyzji związanej z usunięciem Pomnika Wdzięczności. Koncepcja miała obejmować fragment Złotego Szlaku, położony pomiędzy placem Żołnierza Polskiego, a placem Lotników.

Jednocześnie wojewódzki konserwator zabytków zaakceptował przeniesienie elementów rzeźbiarskich Pomnika Wdzięczności na Cmentarz Centralny, które zostaną umieszczone w bezpośrednim sąsiedztwie kwatery wojskowej przy tablicy poświęconej żołnierzom Pierwszego Frontu Białoruskiego. Całość zostanie oznakowana tablicą informacyjną wraz ze zdjęciami. Obecnie w przygotowaniu jest projekt budowlany. Rozbiórka oraz przeniesienie pomnika odbędzie się jeszcze w tym roku. ©℗

(szymw)

Fot. Robert Stachnik

Jaki plac bez pomnika? Jaki plac bez pomnika? Jaki plac bez pomnika? Jaki plac bez pomnika?

Komentarze

@Viola
Lepiej jest milczeć i wyglądać na idiotę/idiotkę, niż się odezwać i rozwiać wszelkie wątpliwości.
2017-03-18 18:13:43
Pablos
Skoro realizowane będzie rozwiązanie, które wygrało, to na jaką cholerę ustanawiać nagrody za II i III miejsce? Ta kasa powinna pójść na realizację wygranego pomysłu/projektu.
2017-03-18 11:22:41
Postawić tam pomnik
"dwóch takich co ukradli Księżyc". Plac Żołnierza - nazwę uzupełnić o "Przeklętego". Kropić Plac w każdą kaczą miesiączkę.. póki wody "święconej" starczy... co by złe przystępu nie miało!
2017-03-17 17:46:36
Do Violi
Moze byc ,byle nie Kaczynskiego
2017-03-17 17:17:51
OK.2010
Przecież można zrobić targ rybny właśnie na odcinku od PLACU ŻOŁNIERZA do PLACU LOTNIKÓW ludzie po drodze zakupy zrobią i zapach odpowiedni.
2017-03-17 17:13:21
gIT
Ciąg dalszy alei kwiatowej. Puknijcie się w czoło, zanim będzie za pózno.
2017-03-17 17:03:13
Do Violi
Nie wiem co bierzesz, ale przestań to robić
2017-03-17 16:59:32
Viola
Będzie miejsce na pomnik Makreli z Adolfem pod rękę i Donaldem w wózku.
2017-03-17 16:43:05

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie