wtorek, 20 sierpnia 2019.
Strona główna > Wiadomości > 18 pomysłów na plac Żołnierza

18 pomysłów na plac Żołnierza

18 pomysłów na plac Żołnierza
Data publikacji: 2017-03-08 18:29
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:31
Wywietleń: 2939 221226

Do szczecińskiego magistratu wpłynęło 18 architektonicznych koncepcji zagospodarowania placu po Pomniku Wdzięczności dla Armii Radzieckiej. Najlepsza zostanie wybrana 17 marca. 

Pula nagród w konkursie wynosi 65 tys. zł. ( I miejsce - 30 tys. zł, II miejsce 20 tys. zł., III miejsce 15 tys. zł).

- Oprócz nagrody pieniężnej zwycięzca będzie zaproszony do wykonania prac projektowych obejmujących zakres konkursu - przypomina Tomasz Klek z Centrum Informacji Miasta. -  Po wykonaniu dokumentacji projektowej przez zwycięzcę konkursu, miasto ogłosi przetarg na wykonanie zagospodarowania placu. Konkurs architektoniczny to konsekwencja decyzji związanej z usunięciem Pomnika Wdzięczności z centrum Szczecina. Konkurs obejmuje fragment Złotego Szlaku, położony pomiędzy placem Żołnierza a placem Lotników. To miejsce według złożeń konkursowych powinno się stać przestrzenią atrakcyjną i przyjazną mieszkańcom. Funkcję handlową dopuszcza się jedynie w związku z imprezami okolicznościowymi.

Wojewódzki Konserwator Zabytków zaakceptował przeniesienie fragmentu Pomnika Wdzięczności na Cmentarz Centralny. Elementy rzeźbiarskie obiektu zostaną umieszone w bezpośrednim sąsiedztwie kwatery wojskowej, przy tablicy poświęconej żołnierzom Pierwszego Frontu Białoruskiego. Całość zostanie stosownie oznakowana tablicą informacyjną wraz ze zdjęciami. Obecnie w przygotowaniu jest projekt budowlany. Rozbiórka oraz przeniesienie pomnika odbędzie się jeszcze w tym roku.

(as)

Podpis: W tym roku Pomnik Wdzięczności zniknie z centrum Szczecina.

Fot. Robert WOJCIECHOWSKI

Komentarze

pipi
- tylko "Fryga"!!!! "Fryga" wszystkich wymiga!
2017-03-09 09:19:21
tedk
a czy pod pomikiem nie ma czasem zolnierzy co polegli?
2017-03-09 08:11:56
szn
Jeżeli koncepcje są na poziome znaku graficznego, produktów stworzonych w Szczecinie, to podziękuję. Można przewidzieć, że nic wyjątkowego nie pokażą. A szkoda, bo to niepowtarzalna szansa stworzenia czegoś naprawdę niesamowitego i rozpoznawalnego.
2017-03-09 07:16:59
Dobra
Pomnik Lecha Kaczynskiego, pomnik Antoniego Maciarewicza, pomnik Łupaszki, pomnik Syriusza Wolskiego, pomnik Ryszarda Czarneckiego, pomnik Tadeusza Rydzyka, pomnik Gazety Polskiej, pomnik biskupa, pomnik ksiedza co byl pierwszym proboszczem w Szczecinie, pomnik Sylwestra Chruszcza, pomnik zakonnicy, pomnik posla Gosiewskiego, pomnik Zbigniewa Wasermana, pomnik Ryszarda Kaczorowskiego.... i do tego kaplica
2017-03-09 07:12:18
Konrad
Wypada odtajnić te 18-cie pomysłów.
2017-03-08 23:56:48
Quistorp.
Nie wiem , czy wszystkim jest wiadome. To nie jest jeden pomnik. To są dwa pomniki w jednym. Jego pierwsza wersja była Z CZERWONEGO GRANITU, i była cieńsza. Na tą cienką ponownie nałożono , z piaskowca nowe płyty. I tak mamy wersje ostateczną.
2017-03-08 22:48:27
Watpliwa "wdziecznosc"...
Zabrali sporo terenow na Wschodzie Polski, PO-mordowali tysiece Polakow i Okupywali dalej nasz Kraj przez 45 lat (1945-1990)...! I za co byc tu dalej "wdziecznym"...??
2017-03-08 22:46:48
Asystent prezydenta miasta
Juz sie pakuje i wyjezdzam do Honolulu.Bye !
2017-03-08 21:36:51
addam
Do znudzenia powtarzam : Ten pomnik trzeba przemianować na Pomnik Miłości Żołnierza i Chłoporobotnika ewent. przerobić nieco postaci na br. Kaczyńskich i nazwać Pomnik Tych Co Ukradli Księżyc. Amen
2017-03-08 21:32:26
Marcin
Żaden pomysł na to miejsce nie wypali tak długo, jak długo miasto będzie tolerować otaczające je baraki.
2017-03-08 20:21:08
Tego pommnika,
w tym miejscu, trzeba bronić jak niepodległości. Po Solidaruchach żaden ślad nie zostanie, a przyjaźń polsko-rosyjska jest i pozostanie wieczną.
2017-03-08 20:11:55
leon
Na to miejsce szykują się pewnie już czarni. Dla nich to niebywała okazaja. Tak postawmy tam kaplicę, kościółek coś w stylu obecnego trendu katolicko-narodowo-patriotycznego z elementami wyklętymi. A ogólnie w normalnym cywilizowanym kraju ścisłe centrum zgospodarowywuje się w spoób otymalny, a nie robi park krajobrazowy. Wystarczy popatrzeć choćby na zdjęcia z największych europejskich miast. Najlepiej postawić coś w formie stodoły jak po byłej kaskadzie. Czy ta ciemnota kiedyś z trgo kraju gdzieś wyjedzie.
2017-03-08 19:31:40