Środa, 22 maja 2024 r. 
REKLAMA

Pomellen. Wspólne patrole [GALERIA] (akt. 1)

Data publikacji: 05 stycznia 2016 r. 18:13
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:39
Pomellen. Wspólne patrole
 

Ten projekt zdał już egzamin w dwóch przygranicznych miejscowościach: Świecku i Ludwigsdorfie. Dlatego we wtorek, 5 stycznia, w Pomellen, sąsiadującym z gminą Kołbaskowo, otwarto już trzecią, wspólną polsko-niemiecką placówkę, której zadaniem jest patrolowanie terenów po obu stronach Odry. 

- Załoga tej placówki składa się z funkcjonariuszy Straży Granicznej w Szczecinie i Policji Federalnej Niemiec z Pomellen. Ich głównym zadaniem jest zwalczanie przestępczości transgranicznej, przeciwdziałanie nielegalnym emigrantom i zapobieganie naruszeniom porządku publicznego w rejonie przygranicznym - informuje por. Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy komendanta Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku, obejmującego swoim działaniem województwo zachodniopomorskie.

W placówce w Pomellen od wtorku pracuje 20 funkcjonariuszy Straży Granicznej w Szczecinie i 18 niemieckich policjantów. Docelowo wspólna załoga liczyć ma 60 funkcjonariuszy, po 30 z obu krajów.

Działalność nowej placówki uroczyście zainaugurowali kontradm. SG Piotr Stocki, komendant Morskiego Oddziału Straży Granicznej, oraz Joachim Franklin, prezydent Dyrekcji Policji Federalnej w Bad Bramstedt. Polską Straż Graniczną reprezentowali ponadto kmdr SG Wojciech Heninborch i płk SG Tomasz Michalski, zastępcy komendanta Morskiego i Nadodrzańskiego Oddziału SG oraz komendanci jednostek organizacyjnych MOSG i NOSG. Wśród uczestników uroczystości znaleźli się także przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych ze Szczecina oraz władz kraju federalnego Meklemburgia – Pomorze Przednie i niemieckich władz lokalnych.

 Działalność wspólnych placówek z mieszaną obsadą  jest następstwem prowadzonego od 1 marca 2012 r. przez Dyrekcję Policji Federalnej Niemiec w Berlinie i Pirnie wraz z Nadodrzańskim Oddziałem SG pilotażowego projektu.  Warto też dodać, że działającej od 5 stycznia w budynkach byłego przejścia granicznego Kołaskowo-Pomellen  placówce służbę będzie pełnić, przynajmniej na razie, więcej funkcjonariuszy niż w Świecku i Ludwigsdorfie.

(mos)

Fot.: Robert STACHNIK  

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA