Niedziela, 19 maja 2024 r. 
REKLAMA

Amfiteatr jak parabola. Oto zwycięska koncepcja [GALERIA]

Data publikacji: 10 grudnia 2015 r. 16:39
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:37
Amfiteatr jak parabola. Oto zwycięska koncepcja
 

Mało znana na rynku polskim, ale renomowana w realizacjach w innych krajach Europy i nie tylko, londyńska firma Flanagan Lawrence wygrała konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną przebudowy Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec w szczecińskim Parku Kasprowicza. Pierwsza nagroda dla Brytyjczyków oznacza, że to jej przypadnie teraz zamówienie z wolnej ręki na sporządzenie dokumentacji projektowej modernizacji amfiteatru.

Inwestycja, która ma w założeniu ma go uatrakcyjnić i uczynić bardziej funkcjonalnym, spełniającym współczesne standardy, ma się zmieścić w zakładanym przez władze miasta budżecie do 12 mln zł. Czy tak będzie, czas pokaże. Realizacja nie wcześniej niż w 2017 roku.

Przebudowa i zadaszenie widowni, przebudowa samej sceny, ułatwienia dla niepełnosprawnych - to tylko część zadań, z którymi musieli uporać się architekci , którzy stanęli do konkursu. Widownia będzie w stanie pomieść co najmniej 2 tys. widzów.

Spośród 16 prac do drugiego jego etapu sąd konkursów, któremu przewodniczył Kazimierz Łatak z Krakowa, zakwalifikował 5 prac. Zwycięska koncepcja Brytyjczyków zakłada budowę zadaszenia w kształcie przypominającym wygiętą parabolę az do poziomu najwyższego tarasu, a z lotu ptaka wijącego się do pobliskiej Rusałki węża. Przy zachowaniu jego dotychczasowego charakterystycznego elementu, czyli łuku. Ma być białą rzezbą na tle zieleni.

- To ma być kolorystyka dachu biała z głębokimi echami aluminium – sprecyzował Kazimierz Łatak, przewodniczący jury oceniającego, podczas dyskusji po ogłoszeniu w czwartek wyników konkursu. -Nie wiedziałem, że w Szczecinie jest takie miejsce i taki park –nie krył zaskoczenia.

- Silnymi walorami są forma i wiarygodne założenia co do wymogów dotyczących samej konstrukcji, która będzie podtrzymywać. dach – dodał Jarosław Bondar, architekt miasta.

Skalą, kształtem i materiałem będzie wysokiej jakości elementem kompozycji, częścią ogrodu miejskiego, a z drugiej strony będzie w nim samodzielną budowlą – cytował werdykt jury. – Część zaproponowanych rozwiązań przez zwycięski zespół jest dyskusyjna i nadal będziemy na ich temat rozmawiać i sugerować pewne odstępstwa od wersji pierwotnej. CP

Tekst i repr.: Mirosław WINCONEK

Na reprodukcjach: Tak prezentuje się szczeciński amfiteatr w zwycięskiej koncepcji firmy Flanagan Lawrence.REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

hal
2015-12-12 12:02:57
Oni chyba myślą, że na to jest 12 mln euro!
bieta
2015-12-12 07:43:15
Projekt nie rzuca mnie na kolana, ale cieszę się, że amfiteatr będzie przzebudowany
Daro
2015-12-10 23:37:16
Bardzo ładne, ale dlaczego zmniejsza się wielkość widowni??? Dlaczego tylko 2 tys. widzów? Przecież teraz to prawie 5 tys.!!!!! Znów chodzi o koszty? Oby tanio i bez jakości? To trzeba zweryfikować! Pewnie wybrano najtańszy projekt....szkoda!
Bogdan Bogdanowicz
2015-12-10 18:25:39
Trochę sprośne, fajnie.
Arek
2015-12-10 16:58:23
No proszę a jednak można coś pięknego i praktycznego zrobić w Szczecinie
gosc
2015-12-10 16:13:49
extra,szkoda ze nie w 2016

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA