sobota, 26 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Amfiteatr jak parabola. Oto zwycięska koncepcja

Amfiteatr jak parabola. Oto zwycięska koncepcja [GALERIA]

Amfiteatr jak parabola. Oto zwycięska koncepcja
Data publikacji: 2015-12-10 16:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:48
Wywietleń: 1795 48589

Mało znana na rynku polskim, ale renomowana w realizacjach w innych krajach Europy i nie tylko, londyńska firma Flanagan Lawrence wygrała konkurs na koncepcję architektoniczno-urbanistyczną przebudowy Teatru Letniego im. Heleny Majdaniec w szczecińskim Parku Kasprowicza. Pierwsza nagroda dla Brytyjczyków oznacza, że to jej przypadnie teraz zamówienie z wolnej ręki na sporządzenie dokumentacji projektowej modernizacji amfiteatru.

Inwestycja, która ma w założeniu ma go uatrakcyjnić i uczynić bardziej funkcjonalnym, spełniającym współczesne standardy, ma się zmieścić w zakładanym przez władze miasta budżecie do 12 mln zł. Czy tak będzie, czas pokaże. Realizacja nie wcześniej niż w 2017 roku.

Przebudowa i zadaszenie widowni, przebudowa samej sceny, ułatwienia dla niepełnosprawnych - to tylko część zadań, z którymi musieli uporać się architekci , którzy stanęli do konkursu. Widownia będzie w stanie pomieść co najmniej 2 tys. widzów.

Spośród 16 prac do drugiego jego etapu sąd konkursów, któremu przewodniczył Kazimierz Łatak z Krakowa, zakwalifikował 5 prac. Zwycięska koncepcja Brytyjczyków zakłada budowę zadaszenia w kształcie przypominającym wygiętą parabolę az do poziomu najwyższego tarasu, a z lotu ptaka wijącego się do pobliskiej Rusałki węża. Przy zachowaniu jego dotychczasowego charakterystycznego elementu, czyli łuku. Ma być białą rzezbą na tle zieleni.

- To ma być kolorystyka dachu biała z głębokimi echami aluminium – sprecyzował Kazimierz Łatak, przewodniczący jury oceniającego, podczas dyskusji po ogłoszeniu w czwartek wyników konkursu. -Nie wiedziałem, że w Szczecinie jest takie miejsce i taki park –nie krył zaskoczenia.

- Silnymi walorami są forma i wiarygodne założenia co do wymogów dotyczących samej konstrukcji, która będzie podtrzymywać. dach – dodał Jarosław Bondar, architekt miasta.

Skalą, kształtem i materiałem będzie wysokiej jakości elementem kompozycji, częścią ogrodu miejskiego, a z drugiej strony będzie w nim samodzielną budowlą – cytował werdykt jury. – Część zaproponowanych rozwiązań przez zwycięski zespół jest dyskusyjna i nadal będziemy na ich temat rozmawiać i sugerować pewne odstępstwa od wersji pierwotnej. CP

Tekst i repr.: Mirosław WINCONEK

Na reprodukcjach: Tak prezentuje się szczeciński amfiteatr w zwycięskiej koncepcji firmy Flanagan Lawrence.Amfiteatr jak parabola. Oto zwycięska koncepcja Amfiteatr jak parabola. Oto zwycięska koncepcja Amfiteatr jak parabola. Oto zwycięska koncepcja Amfiteatr jak parabola. Oto zwycięska koncepcja Amfiteatr jak parabola. Oto zwycięska koncepcja Amfiteatr jak parabola. Oto zwycięska koncepcja Amfiteatr jak parabola. Oto zwycięska koncepcja Amfiteatr jak parabola. Oto zwycięska koncepcja

Komentarze

hal
Oni chyba myślą, że na to jest 12 mln euro!
2015-12-12 12:02:57
bieta
Projekt nie rzuca mnie na kolana, ale cieszę się, że amfiteatr będzie przzebudowany
2015-12-12 07:43:15
Daro
Bardzo ładne, ale dlaczego zmniejsza się wielkość widowni??? Dlaczego tylko 2 tys. widzów? Przecież teraz to prawie 5 tys.!!!!! Znów chodzi o koszty? Oby tanio i bez jakości? To trzeba zweryfikować! Pewnie wybrano najtańszy projekt....szkoda!
2015-12-10 23:37:16
Bogdan Bogdanowicz
Trochę sprośne, fajnie.
2015-12-10 18:25:39
Arek
No proszę a jednak można coś pięknego i praktycznego zrobić w Szczecinie
2015-12-10 16:58:23
gosc
extra,szkoda ze nie w 2016
2015-12-10 16:13:49

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie