wtorek, 21 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Polsko-ukraińska współpraca

Polsko-ukraińska współpraca

Polsko-ukraińska współpraca
Data publikacji: 2018-12-16 11:29
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:27
Wywietleń: 1177 367083

W Szczecinie obradowało Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Konwentu Współpracy Samorządowej Polska-Ukraina. Wybrano nowy zarząd konwentu. Przewodniczącym został starosta drawski Stanisław Cybula.

Konwent powstał w 2010 roku w Szczecinie, liczy 21 członków. Należą do niego samorządy lokalne i regionalne z całej Polski, najwięcej, bo jedenaście, z Zachodniopomorskiego. Głównym zadaniem konwentu jest pomoc polskim i ukraińskim samorządom w nawiązywaniu i rozwijaniu współpracy.

‒ Nasze priorytety – mówił na krótkim spotkaniu z dziennikarzami Stanisław Cybula – to współpraca młodzieży, finansowano wspierana przez organizację Polsko-Ukraińska Współpraca Młodzieży, wymiana doświadczeń samorządowych i współpraca gospodarcza zgodnie z umową z Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą.

‒ Polacy i Ukraińcy wciąż bardzo mało wiedzą o sobie nawzajem, w tym o historii, o jej dobrych i złych stronach. Wzajemne lepsze poznanie się jest najlepszą drogą do rozwijania dobrych kontaktów, a najbardziej korzystne są kontakty osobiste – dodawał Henryk Kołodziej, konsul honorowy Ukrainy w Szczecinie.

Podczas spotkania mówiono też o wojnie, która trwa na wschodzie Ukrainy i ma wpływ na polsko-ukraińskie kontakty. Nie ogranicza ich, a przeciwnie – umacnia. Obaj rozmówcy podkreślali, że na dzisiejsze społeczne relacje polsko-ukraińskie bardzo pozytywny wpływ ma tysiące Ukraińców, którzy pracują w Polsce.

Podkreślano, że dobrze rozwija się polsko-ukraińska współpraca kulturalna. W 2019 r. odbędzie się w Truskawcu III Festiwal Kultury Polskiej, wspólna inicjatywa konwentu i miasta Truskawiec.

W tym roku trwa też w całej Polsce przedświąteczna akcja humanitarna „Święta bez taty”. Jej celem jest zbiórka pieniędzy na prezenty dla ukraińskich dzieci, których ojcowie zginęli na wojnie z Rosją.

Henryk Kołodziej podkreślał, że Polska cieszy się na Ukrainie bardzo dużą sympatią. Pozytywnie ocenie nasz kraj 87 proc. Ukraińców.

(b.t.)

Fot. Tomasz KOWALIK  

Komentarze

Tfu
Jakieś ruskie trolle sieją tu ferment
2018-12-17 08:35:13
Miś
A Ukraińcy śmieja się z Polaczków.
2018-12-17 00:02:41
Gość
Zapomnieli jak ukraińcy mordowali Polaków w czasie II wojny?
2018-12-16 21:45:24

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie