sobota, 21 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > List do ukraińskich rodziców. W sprawie szczepień i odry

List do ukraińskich rodziców. W sprawie szczepień i odry

List do ukraińskich rodziców. W sprawie szczepień i odry
Data publikacji: 2018-11-16 16:56
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:25
Wywietleń: 918 361829

Dwa potwierdzone zachorowania na odrę odnotował w 2018 r. zachodniopomorski sanepid. Wystąpiły u dwóch dorosłych kobiet pochodzenia ukraińskiego. Przed wprowadzeniem szczepień w całym kraju na tę chorobę zakaźną zapadało rocznie nawet 130 tysięcy osób. Służby sanitarne apelują, aby od szczepień nie odchodzić. A Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Sanitarny wystosował nawet specjalny list do rodziców dzieci pochodzących z Ukrainy.

Obowiązkowe szczepienia przeciwko odrze wprowadzono w Polsce w 1975 r. Wcześniej liczba rejestrowanych przypadków tej choroby kształtowała się od 70 000 do 130 000. W wyniku epidemii umierało 200-300 dzieci, a tysiące miało ciężkie powikłania wymagające długotrwałej hospitalizacji.

- W województwie zachodniopomorskim w 2018 roku zarejestrowaliśmy dwa potwierdzone zachorowania na odrę - informuje Małgorzata Kapłan, rzeczniczka WSSE w Szczecinie. - Wystąpiły one u dwóch dorosłych kobiet pochodzenia ukraińskiego. W ubiegłych latach również rejestrowaliśmy pojedyncze przypadki zachorowań.

Epidemiolodzy wskazują, że na Ukrainie notuje się liczne przypadki zachorowań na odrę, które spowodowane są załamaniem systemu szczepień ochronnych. Ministerstwo Zdrowia Ukrainy informowało, że od początku roku potwierdzono tam ponad 32 tysiące zachorowań na odrę.

- W ostatnim czasie do pracy do Polski przyjeżdżają obywatele Ukrainy - dodaje rzeczniczka. - W związku z tym Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Sanitarny rozpoczął działania edukacyjno–informacyjne. Przygotowane zostały ulotki dotyczące odry w języku ukraińskim, rosyjskim i angielskim, które przekazane zostały do Powiatowych Urzędów Pracy oraz Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.

Działania oświatowo-informacyjne będą prowadzone również w szkołach i przedszkolach. Przygotowany został list do rodziców dzieci pochodzących z Ukrainy, opisujący sytuację epidemiologiczną w zakresie szczepień na odrę. Akcje informacyjne w szkołach, w których uczą się dzieci narodowości ukraińskiej, prowadzą powiatowe stacje sanitarno – epidemiologiczne.

Wszystkie działania prowadzone są wspólnie z Wydziałem Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców ZUW w Szczecinie, powiatowymi stacjami sanitarno – epidemiologicznymi, Kuratorium Oświaty, Zachodniopomorskim Wojewódzkim Inspektorem Farmaceutycznym, Narodowym Funduszem Zdrowia oraz konsultantami wojewódzkimi w zakresie chorób zakaźnych, epidemiologii i zdrowia publicznego.

(sag)

Fot. Robert Stachnik (arch.)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie