W Szczecinie obradowało Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Konwentu Współpracy Samorządowej Polska-Ukraina. Wybrano nowy zarząd konwentu. Przewodniczącym został starosta drawski Stanisław Cybula.
Konwent powstał w 2010 roku w Szczecinie, liczy 21 członków. Należą do niego samorządy lokalne i regionalne z całej Polski, najwięcej, bo jedenaście, z Zachodniopomorskiego. Głównym zadaniem konwentu jest pomoc polskim i ukraińskim samorządom w nawiązywaniu i rozwijaniu współpracy.
‒ Nasze priorytety – mówił na krótkim spotkaniu z dziennikarzami Stanisław Cybula – to współpraca młodzieży, finansowano wspierana przez organizację Polsko-Ukraińska Współpraca Młodzieży, wymiana doświadczeń samorządowych i współpraca gospodarcza zgodnie z umową z Polsko-Ukraińską Izbą Gospodarczą.
‒ Polacy i Ukraińcy wciąż bardzo mało wiedzą o sobie nawzajem, w tym o historii, o jej dobrych i złych stronach. Wzajemne lepsze poznanie się jest najlepszą drogą do rozwijania dobrych kontaktów, a najbardziej korzystne są kontakty osobiste – dodawał Henryk Kołodziej, konsul honorowy Ukrainy w Szczecinie.
Podczas spotkania mówiono też o wojnie, która trwa na wschodzie Ukrainy i ma wpływ na polsko-ukraińskie kontakty. Nie ogranicza ich, a przeciwnie – umacnia. Obaj rozmówcy podkreślali, że na dzisiejsze społeczne relacje polsko-ukraińskie bardzo pozytywny wpływ ma tysiące Ukraińców, którzy pracują w Polsce.
Podkreślano, że dobrze rozwija się polsko-ukraińska współpraca kulturalna. W 2019 r. odbędzie się w Truskawcu III Festiwal Kultury Polskiej, wspólna inicjatywa konwentu i miasta Truskawiec.
W tym roku trwa też w całej Polsce przedświąteczna akcja humanitarna „Święta bez taty”. Jej celem jest zbiórka pieniędzy na prezenty dla ukraińskich dzieci, których ojcowie zginęli na wojnie z Rosją.
Henryk Kołodziej podkreślał, że Polska cieszy się na Ukrainie bardzo dużą sympatią. Pozytywnie ocenie nasz kraj 87 proc. Ukraińców.
(b.t.)
Fot. Tomasz KOWALIK