niedziela, 19 maja 2019.
Strona główna > Wiadomości > Polowanie na koty

Polowanie na koty

Polowanie na koty
Data publikacji: 2018-11-16 08:15
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 01:00
Wywietleń: 2329 361673

Jest w typie jednej z myśliwskich ras. Z instynktem łowieckim w genach. Teraz jednak nie poluje na leśną zwierzynę. Tylko na miejskie koty. I zabija, bo… Nie ma należytej opieki: nie jest prowadzany na smyczy, ani w kagańcu - jak potwierdzają nie tylko świadkowie, ale również Straż Miejska w Szczecinie.

Koty miejskie, zwane też wolno żyjącymi, są w Szczecinie pod szczególną ochroną „Programu opieki nad zwierzętami oraz zapobiegania ich bezdomności". Miasto dofinansowuje ich leczenie i sterylizację, funduje domki bytowe, zimą również za pośrednictwem społecznych opiekunów (zarejestrowanych i posiadających Kartę Szczecińskiego Społecznego Opiekuna Kotów Wolno Żyjących - przyp. aut.) wspiera je suchą oraz mokrą karmą.

- Są nieodzownym elementem miejskiego ekosystemu. Mającym prawo do życia i opieki jak każde inne zwierzę. Jakikolwiek przejaw okrucieństwa wobec wolno żyjących kotów jest przestępstwem - mówi Ewa Mrugowska, kierująca Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt w Szczecinie.

Danuta Malec jest jedną ze szczecińskich społecznych opiekunek kotów wolno żyjących. Od blisko dekady - na Golęcinie - stara się zapewnić im godne warunki bytowania w rejonie ul. Paproci, gdzie mieszka.

- Pomagam humanitarnie. Co znaczy, że nie tylko dokarmiam, ale przede wszystkim zawożę do leczenia, sterylizacji, a młodym kotom szukam domów - stwierdza. - Teraz zabiegam w schronisku o budki bytowe dla moich podopiecznych. To konieczność, jeżeli mają przetrwać zimę. Tym bardziej, że we wszystkich w tej okolicy remontowanych budynkach zostały zamknięte piwnice, w których do tej pory koty miejskie bytowały.

Jak nikt, jest w stanie dostrzec każdą zmianę liczebności grupy swych kocich podopiecznych. Wspomina, że pierwszy „dachowiec" w rejonie ul. Paproci został znaleziony martwy - zagryziony - jeszcze w ubiegłym roku. Kolejne trzy, bytujące przy dawnych basenach, zniknęły w wakacje. Na pobliskich działkach żyło około 20. Ich los też pozostaje nieznany. Natomiast w ubiegłym tygodniu, przy jednym z domków bytowych, p. Danuta znalazła ciało następnego martwego mruczka. Jednak dopiero w miniony poniedziałek (12 listopada)... zobaczyła: jak pies w typie wyżła niemieckiego zabija. ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 16 listopada 2018 r.

Arleta NALEWAJKO

Fot. Danuta MALEC

Polowanie na koty

Komentarze

Gość
Tępe tłuste blondi ścierwo do pudła , a parszywego kundla na smalec , ps. bezmózgu "precz z pchlarzami" , wypisujesz same bzdury o kotach , a twoje wypociny trafią do prowadzących śledztwo w sprawie ul.Makuszyńskiego .
2018-11-24 14:51:23
OBURZONA
Pani Danuto MALEC dziwne ze Pani zrobila ta afere i ze jest Pani taka czula w stosunku do kotkow .Szkoda ze nie do ludzi ,dzieci. DZIWNE DAJE TO DO MYSLENIA
2018-11-18 20:44:46
oburzona
Dziwne Pani Danuto MALEC ze Pani walczy o kotki a jak sie szieje ludzka krzywda to bez echa daje to do myslenia
2018-11-18 20:26:58
kociara
zwyrodnialcy, którzy jątrzą tu nienawiść do kotów i ludzi - nie jesteście w sieci anonimowi - Wasz komputer ma IP i policja bez problemu do niego dotrze... radzę liczyć się ze słowami w tej dyskusji, przepełnionej nienawiścią do zwierząt; na to akurat są paragrafy!
2018-11-18 18:24:30
w2
Precz z pchlarzami idź do lekarza póki jeszcze jest nadzieja. Jest ktoś kogo lubisz?
2018-11-16 19:16:31
Ele
Ile tu nienawisci do zwierzat wstyd mi ze to wlasnie ludzie maja tyle nienawisci w sobie ze nie warci zwac sie czlowiekiem a milosci wlasnie powinni uczyc sie od zwierzat
2018-11-16 17:17:05
Bez litości dla sadystów.
Żle się dzieje w Szczecinie. Coraz więcej przypadków poranionych lub zabitych kotów. I bezkarni sadyści w tle. Potrzebna jest większa mobilizacja szczecinian , którzy kochają zwierzęta. I karać , bez litości , tych co robią krzywdę naszym przyjaciołom - kotom. Policja i straż miejska też może mieć w tej mobilizacji swój udział. A sądy powinny wysyłać sadystów za kratki. Bez zawieszenia.
2018-11-16 15:13:00
kot
Pani Danuto, robi Pani dobrą robotę dla kotów wolno żyjących. Pies niewinny, raczej właściciel bez mózgu.
2018-11-16 14:37:09
@Precz z pchlarzami
A małe dzieci? Też byś zabijał? Jesteś psychopatą - lecz się
2018-11-16 12:58:24
44
Ja bym proponowal wylapac wszystkie smierdzace i walesajace sie bezpanskie kundle. Najlepiej od razu urabac leb siekiera zeby nie szczekaly po nocach ani gryzly nikogo.
2018-11-16 12:56:21
Precz z pchlarzami
Po pierwsze czym się różni taki szczur od kota? Szczura można łąpać w pułapki a kot to świętość? Te zapchlone brudasy roznoszą choroby, wcale nie redukują populacji gryzonii tym bardziej że są dokarmiane przez oszołomów. Powinny być wyłapane i uśpione, szkoda kasy na sterylizację, szkoda zachodu aby je udomawiać, jak ktoś chce mieć psa, kota, świnkę morska, ptasznika czy pytona to niech sobie ma, ale trzyma te zwierzęta na swojej posesji ewentualnie na smyczy. Poza tym, w rzeźniach zabija się młotkiem świnie czy krowy i nic im nie grozi, a my te przestraszone mięso potem wycinamy, więc może tutaj trzeba się skupić na humanitarnym uboju a nie w kółko Macieju o tych pchlarzach, przynajmniej na Makuszyńskiego sobie dają radę...
2018-11-16 12:07:16
Jan2
Do GG i i nie tylko:mam kota który mieszka w domu, ma jedzenia i pieszczot ile zechce a itak codziennie przynosi pod próg mysz albo szczura. Tak więc teoria o polowaniu z głodu ma się nijak do rzeczywistości. Zyczę trochę empatii dla futrzaków.
2018-11-16 11:50:52
gg
Ale koty nie jedzą myszy...A polują chętniej jak nie są głodne. Może pan/pani zajmie się czymś innym lepiej.
2018-11-16 10:13:35
Znawca
Ilości wykładanej karmy są tak duże ,że przy okazji karmione są szczyry.
2018-11-16 09:49:03
czapka
Po co dokarmiać? Niech się zajmą szkodnikami. Wtedy liczność populacji naturalnie się dostosuje do warunków. No tak ale małe biedne kotki takie słodkie hehe
2018-11-16 09:24:33

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Dzień Europy – balony poleciały w niebo
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie