Niedziela 25 lipca 2021r. 
REKLAMA

Policjanci lecieli z sercem na pokładzie ze Szczecina do Wrocławia [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 2021-06-21 14:21
Ostatnia aktualizacja: 2021-06-23 13:14
Policjanci lecieli z sercem na pokładzie ze Szczecina do Wrocławia
Policyjny helikopter w piątek 18 czerwca przetransportował serce ze Szpitala Klinicznego przy ul. Unii Lubelskiej do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Fot. Sekcja Lotnictwa Policyjnego w Poznaniu, mł. asp. Ewelina Grypszpan z KMP w Szczecinie, mł. asp. Przemysław Ratajczyk z KWP we Wrocławiu  

W ciągu półtorej godziny policyjni piloci z Poznania dostarczyli serce do przeszczepu ze Szczecina do Wrocławia. By ratować ludzkie życie, wykorzystali jedną z najnowszych maszyn Lotnictwa Policji śmigłowiec Bell 407GXi.

Jedyną szansą na uratowanie życia 65-letniego pacjenta z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego im. Jana Mikulicza-Radeckiego we Wrocławiu był przeszczep serca. Gdy okazało się, że potrzebny narząd jest w placówce medycznej w Szczecinie, koordynator do spraw transplantacji wrocławskiego szpitala poprosił policję o pomoc przy transporcie serca do przeszczepu.

- Podjęto decyzję, by w tym przypadku to lotnicy z Sekcji Lotnictwa Policyjnego w Poznaniu wykonali to niezwykle ważne zadanie – mówi insp. pil. Robert Sitek, naczelnik Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP. - W piątek przed południem wystartowali ze swojej bazy, by dotrzeć na lądowisko w bliskiej odległości od szpitala, z którego organizowano transport narządu. Przed godz. 14 przed jednym ze szpitali w Zachodniopomorskiem wylądował policyjny śmigłowiec. Chwilę później załoga w składzie: zdobywająca doświadczenie lotnicze pilotka, instruktor pilot oraz mechanik obsługi zabrała na pokład lekarza z wyjątkowo cennym ładunkiem – sercem dla jednego z pacjentów oczekujących na przeszczep w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym we Wrocławiu.

Cały proces trwający od pobrania narządu od dawcy do momentu wszczepienia go biorcy nie może trwać dłużej niż 4 godziny. Na transport zakłada się maksymalnie 2,5 godziny. - Policyjni piloci potrzebowali na przetransportowanie serca 1,5 godziny. Wykorzystali w tym celu jedną z najnowszych maszyn Lotnictwa Policji śmigłowiec Bell 407GXi – dodaje naczelnik.

Jak informuje mł. insp. Anna Kędzierzawska z BKS KGP, nie był to pierwszy raz, kiedy policyjni piloci pomagali dostarczyć serce dla pacjenta. Pod koniec lutego br. policyjni lotnicy z Warszawy wykonywali podobny lot z Ostrołęki do Wrocławia. Dzięki sercu dostarczonemu na czas, po miesiącu pobytu w szpitalu 20-letnia pacjentka – druga, której w tym szpitalu przeszczepiono wówczas narząd, wróciła do domu. Choć nie miała wcześniej schorzeń kardiologicznych, trafiła do placówki medycznej z zapaleniem mięśnia sercowego. Sytuacja była dramatyczna. Dzięki wsparciu Zarządu Lotnictwa Policji Głównego Sztabu Policji KGP, którego załoga lotnicza przetransportowała narząd do transplantacji oraz wrocławskim transplantologom pacjentka otrzymała drugie życie.

(isz)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Martoon
2021-06-23 13:12:01
Brawo Panowie Policjanci, brawo! jak miło się czyta że dzięki koordynacji lekarzy i policji udało się uratować człowieka Szacunek dla wszystkich zaangażowanych w to działanie
zgr-edo
2021-06-22 10:01:35
Coś mi się tu nie zgadaz czasowo. Z Poznania do Szczecina lecieli dwie godziny a ze Szczecina do Wrocławia tylko 1,5 godziny ? Takiego lout nie powinna przeprowadzać osoba która się szkoli. Dopiero co była wielka feta , że Warszawa pozbyła się 30- letniego policyjnego Sokoła przekazujac go do Szczecina, a tu się dowiadujemy , że po serce w Szczecinie które trzeba jak najszybciej przetransportować do Wrocławia , leci śmigłowiec z Poznania ? Ale i tak oczywiście jest sukces Policji.
tak
2021-06-22 08:41:34
Wreszcie się na coś przydali.
Stefan
2021-06-21 16:08:48
I o to chodzi, służyć i chronić

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ