Piątek 27 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Można było „na fleku”, byle nie za szybko. Przepisy drogowe mają 100 lat

Data publikacji: 2021-06-06 08:58
Ostatnia aktualizacja: 2021-06-06 08:58
Można było „na fleku”, byle nie za szybko. Przepisy drogowe mają 100 lat
Na przydrożnym słupku jeszcze widać cień litery N – kalki francuskiego oznaczenia drogi krajowej. Fot. Cezary MARTYNIUK  

Równo sto lat temu wszedł w życie pierwszy w Europie kodeks drogowy, regulujący (choć tylko w pewnym stopniu) zasady poruszania się po drogach publicznych. „Code de la route" powstał oczywiście we Francji. Był wzorem dla regulacji wprowadzonych w 1922 roku w Polsce.

Kodeks porządkował przepisy, które jeszcze przed I wojną światową wprowadzano we Francji na poziomie lokalnym i na ograniczonych terytoriach, lecz wprowadzał też nowe uregulowania. Większość regulacji obowiązuje do dzisiaj, ale są też w nim przepisy kuriozalne z punktu widzenia kierowcy z XXI wieku. Pamiętajmy jednak, że w 1921 roku jedynie 17 procent pojazdów na francuskich drogach stanowiły samochody. Aż 48 procent użytkowników dróg to były pojazdy zaprzęgowe, a 35 procent - rowerzyści.

Po prawej, a nawet środkiem

Kodeks ustalał przede wszystkim obowiązującą do dzisiaj zasadę ruchu prawostronnego, z obowiązkiem wyprzedzania po lewej stronie. Początkowo projekt kodeksu zakładał przyjęcie ruchu lewostronnego, na wzór brytyjski. Uznano jednak, że skoro w Europie kontynentalnej zaczyna dominować reguła

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 83% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 04-06-2021

 

Autor: Cezary MARTYNIUK

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA