Przy okazji tegorocznej majówki szczecińska policja przypomniała o tym, że cyberprzestępcy nie mają długiego weekendu. Oszuści próbujący wyłudzić nasze wrażliwe dane są aktywni cały czas i wciąż wymyślają nowe sposoby na oszustwa. Warto być czujnym również na co dzień.
Przestępcy w sieci korzystają z wielu możliwości. Jedną z nich są strony z zakupami.
- Podczas kontaktów ze sprzedającym korzystaj z oficjalnych kanałów komunikacji na danej platformie. Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo jak każdą inną stronę, dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce. Jeśli zdecydujesz się wystawić coś do sprzedaży na portalu aukcyjnym i bardzo szybko odzywa się potencjalny kupiec, często wykorzystując do kontaktu jakiś komunikator, pamiętaj aby nie logować się na rachunek bankowy wykorzystując otrzymany na telefon link. Zwracaj uwagę na to, co autoryzujesz na swoim telefonie, dokładnie czytaj sms-y od banków - informuje Komenda Miejska Policji w Szczecinie.
Innym bardzo niebezpiecznym trendem w sieci są fałszywe inwestycje.
- To obecnie jedne z częściej występujących ataków, które wymierzone są w osoby korzystające z usług oferowanych na rynku finansowym. Przestępstwo to polega na nakłonieniu ofiary za pomocą technik manipulacji do inwestycji, która w rzeczywistości jest fałszywa - podaje policja.
Oszuści tworzą wtedy fałszywe strony internetowe i nakłaniają ofiary do inwestowania często bardzo dużych sum pieniędzy. Innym zabiegiem mającym uwiarygodnić oszustów i ich intencje, jest wykorzystanie wizerunku znanych osób ze świata polityki, biznesu czy sportu lub bezprawne użycie nazw znanych firm.
- W wielu przypadkach z osobami, które odpowiedziały na znalezioną w sieci reklamę i wysłały swoje poufne dane w formularzu kontaktowym, kontaktuje się konsultant, który może określać się także jako doradca finansowy. Oferuje on pomoc w bezproblemowym przejściu całego procesu inwestycji. Oszuści brzmią wiarygodnie, mają wiedzę i umiejętności, która może uśpić czujność ofiary, np.: operują liczbami i prognozami zysków. Poprzez różne techniki manipulacyjne próbują namówić rozmówcę na zainstalowanie na komputerze odpowiednich programów, które rzekomo ułatwią wzajemną komunikację z doradcą podczas inwestowania - przestrzega szczecińska policja.
W rzeczywistości programy te pozwalają przestępcy na zdalne korzystanie z naszych komputerów, w tym także na podgląd logowania do bankowości internetowej. W ten sposób oszust poznaje nasze loginy i hasła.
- Ofiary orientują się, że zostały oszukane w momencie kiedy chcą wypłacić rzekome zyski. Niejednokrotnie otrzymują wtedy polecenia o konieczności dalszych wpłat. Jeżeli doszło do utraty środków finansowych, należy niezwłocznie skontaktować się ze swoim bankiem i zablokować dostęp do konta oraz zmienić hasło dostępowe. Należy także udać się do najbliższej jednostki policji i zgłosić taki fakt - informuje KMP w Szczecinie.
Cyberprzestępcy korzystają dzisiaj także z wielu nowoczesnych technologii, w tym deepfake czy AI. Dzięki nim tworzą fałszywe treści. Warto nauczyć się weryfikować obrazy, które do nas docierają.
Wciąż też wykorzystywana jest metoda na pracownika banku. Osoba podszywająca się pod niego będzie twierdziła, że na naszym koncie doszło do próby nielegalnej transakcji. W ten sposób oszuści próbują wyłudzić nasze dane: loginy, hasła, numer kart płatniczej.
(k)