Sobota 25 czerwca 2022r. 
REKLAMA

Police znowu zaoferują. Mieszkanie za remont

Data publikacji: 2022-01-20 08:01
Ostatnia aktualizacja: 2022-01-20 21:45
Police znowu zaoferują. Mieszkanie za remont
M.in. takie mieszkania gmina zaoferowała w ubiegłym roku. Fot. UM w Policach  

Kolejne mieszkania za remont zaoferują Police swoim mieszkańcom. Program ten gmina rozpoczęła w ubiegłym roku. Zaproponowała 11 mocno zniszczonych lokali, które, po wyremontowaniu, będą mogli wynająć policzanie nieposiadający prawa do innego mieszkania. W tym roku gmina przedstawi podobną pulę.

- W tym roku przygotowujemy kolejną edycję i ponownie zaproponujemy mniej więcej dziesięć mieszkań - zapowiada Jakub Pisański, zastępca burmistrza Polic. - To powinno nastąpić na przełomie lutego i marca.

Jakie mieszkanie za remont?

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej przygotowuje dokumentację zdjęciową i opis techniczny oferowanych mieszkań. Udostępnione będą szacunkowe kosztorysy doprowadzenia poszczególnych lokali do stanu, w którym będą się nadawały do zamieszkania - tak było także w poprzedniej edycji. Dopiero po wykonaniu remontu przez potencjalnego najemcę, będzie możliwe podpisanie umowy najmu.

W ubiegłym roku wpłynęło ponad 100 wniosków, ale spora część (około 40) nie spełniała wymogów formalnych. O większość lokali ubiegało się więc więcej osób i rozstrzygało losowanie. Ale na dwa mieszkania w ogóle nie było chętnych. 

- To mieszkania najtrudniejsze do przebudowy, najbardziej zniszczone - przyznaje wiceburmistrz. - Wymagają wymiany wszystkiego: podłóg, instalacji, izolacji... 

Tak naprawdę wszystkie oferowane mieszkania są mocno zniszczone i muszą być gruntownie wyremontowane. Dla wielu osób to jednak jedyna szansa na taki najem. Koszty remontu mogą znacznie zmniejszyć, wykonując niektóre prace samodzielnie lub z pomocą bliskich.

- ZGKiM nie ma pieniędzy na remonty mieszkań, mamy z tym kłopot, więc zaangażowanie przyszłych najemców w pracę i inwestycję jest korzystne dla dwóch stron - przyznaje zastępca burmistrza.

Nie dla większych rodzin?

Radny Grzegorz Ufniarz na jednej z sesji Rady Miejskiej w Policach zwracał jednak uwagę, że pierwsza edycja tego programu wykluczyła z niego większe rodziny - gmina nie pozwoliła na ubieganie się o zbyt małe, dla potrzeb rodziny, mieszkanie. Tym razem mają zostać uwzględnione także potrzeby tej części mieszkańców.

- Zostanę też wskazane takie mieszkania, do których będą mogły pretendować rodziny większe: 5-, 6-osobowe - zapowiada Jakub Pisański.

Program skierowany jest dla dorosłych mieszkańców Polic, którzy mają dochód, ale nie posiadają prawa do żadnego lokalu mieszkalnego. Są też kryteria dochodowe (górne i dolne) - to oferta dla tych, których nie stać na kupno mieszkania na wolnym rynku, ale też dla tych, którzy będą w stanie utrzymać wynajęty im przez gminę lokal.©℗

Agnieszka Spirydowicz

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Maniek
2022-01-20 20:50:55
Ja się pytam kogo stać na remont takiego mieszkania to są ogromne sumy przy takich niskich dochodach komu bank udzieli kredytu 👍
Maniek
2022-01-20 20:47:06
O jaki dochód chodzi bo ponoć najniższa krajowa to za dużo jak na jedną osobę a żeby wyremontować to kredyt trzeba zaciągnąć i to niemaly przy takim dochodzie to niemożliwe i bądź tu mądry 😭
Prezes Kaczyński
2022-01-20 17:27:53
N jesteś debilem
N
2022-01-20 16:59:49
najgorsze lokale...te lepsze są ukrywane po za pulą tak jest we wszystkich miastach.
miły gest
2022-01-20 16:20:32
trzy wieszaki i parasol na "start".
Wstyd
2022-01-20 12:27:17
Gospodarka lokalami komunalnymi, to obowiązek gminy. Przerzucanie go na innych, to cwaniactwo. Gdzie podzieją się zaoszczędzone pieniądze? Na organizacje pozarządowe i inne duperele?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA