Wtorek, 08 października 2024 r. 
REKLAMA

Pół miliarda złotych na walkę z rakiem w Szczecinie

Data publikacji: 13 października 2023 r. 20:56
Ostatnia aktualizacja: 17 października 2023 r. 13:18
Pół miliarda złotych na walkę z rakiem w Szczecinie
O szczegółach dofinansowania walki z rakiem poinformowano podczas konferencji prasowej w Zachodniopomorski Urzędzie Wojewódzkim. Fot. Ryszard PAKIESER  

Szczecińscy lekarze zajmujący się walką z rakiem mają otrzymać nowe narzędzia, dzięki którym ta walka ma stać się bardziej skuteczna. Do szpitala Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego przy ul. Unii Lubelskiej oraz do Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii przy ul. Strzałowskiej trafi na ten cel 526 milionów z Funduszu Medycznego. 

- Potrzeby w zakresie onkologii są potężne, dlatego przeznaczamy na nią tak potężne środki - powiedział wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki. 

Poseł Czesław Hoc, wiceprzewodniczący sejmowej komisji zdrowia, przypomniał, że w Polsce na raka umiera ok. stu tysięcy osób. Ok. 160 tys. Polaków rocznie dowiaduje się, że ma raka. Poseł stwierdził, że w związku z tym rząd "wydał wojnę rakowi". I pół miliarda złotych z Funduszu Medycznego dla ośrodków w Szczecinie to jeden z elementów tej wojny.  

- Wprowadzamy naszą medycynę w XXI wiek, a tego przecież wszyscy chcemy - stwierdził poseł Leszek Dobrzyński. - Te środki pomogą pacjentom poczuć się bezpieczniej. 

Do szpitala przy ul. Unii Lubelskiej trafi prawie 297 mln zł. Jarosław Peregud - Pogorzelski z PUM mówił, że uczelnia stworzy Ponadregionalne Centrum Kliniczno - Onkologiczne i Transplantacyjne, które będzie zawierało 6 klinik łóżkowych, w tym dwa bloki operacyjne. Dodał, że zachorowalność na raka z roku na rok rośnie - a zatem trzeba wydawać coraz więcej pieniędzy na walkę z tą chorobą. 

- Nasz szpital jest typowo ostrodyżyruowy - mówił dr Konrad Jarosz, dyrektor szpitala przy ul. Unii Lubelskiej. - Były problemy, jak rozdzielić pacjentów przyjeżdżających z urazami od pacjentów onkologicznych.  

Przy ul. Unii Lubelskiej powstaną także dwie nowej jednostki: Kliniki Hepatologii, Onkologii Hepatobiliarnej i Transplantologii Wątroby oraz Kliniki Chirurgii Onkologicznej Hepatobiliarnej i Transplantologii

ZCO zostanie wsparte kwotą 229 mln zł. Adrian Sikorski, dyrektor ZCO, poinformował, że pieniądze wzmocnią cztery obszary działań w jego placówce, czyli chirurgię onkologiczną, z postawieniem akcentu na chirurgię małoinwazyjną, techniki nuklearne w diagnostyce, immunoterapię oraz medycynę paliatywną - w ZCO ma bowiem powstać Oddział Medycyny Paliatywnej.©℗

(as)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ojciec
2023-10-17 12:20:13
Czwarty od prawej profesorek onkologii dziecięcej, który zamiast leczyć chore dzieci, pląta się po PIS-owskich spędach! Ale kasę za leczenie pobiera. I to nie z jednego miejsca w Szpitalu na Unii!
8 *
2023-10-14 22:12:31
a ci znowu z dyktami w ręku bez pokrycia finansowego pełnymi frazesów i obietnic gębami ???
do Taaak jasne
2023-10-14 19:33:56
Próbuj twoją schizę leczyć oprócz raka ...
Prostamol
2023-10-14 16:45:14
"Biopsja i rezonans wykazują stan zapalny" - to jest Pan dobrze zaopiekowany! Lekarze chcą Pana widzieć co pół roku na kontroli, pod mikroskopem nie znaleziono komórek rakowych, to co mogą zrobić więcej? Muszą obserwować, bo stan zapalny jest czynnikiem ryzyka raka i może się to przytrafić za rok, pięć lat albo i wcale. Inni pacjenci słyszą, ze 1. wizyta w 2025 roku dopiero i to jest dramat dla nich. Jeśli specjalista zaprasza za pół roku to jest to luksusowa opieka na NFZ. Mierzyć dalej PSA!
Świat równoległy
2023-10-14 15:50:21
"Proszę obserwować i wizyta za pół roku". To słyszę od kilku lat. Mam wysokie PSA i nawet prywatne wizyty po pincset zeta nic nie dają. Biopsja i rezonans wykazują stan zapalny. A jakby co to usłyszę "za późno pan do nas trafił".
Bart
2023-10-14 08:19:02
Liczba chorych z nowotworami rośnie, pomimo pozytywnych zmian w diecie, znaczącego spadku sprzedaży papierosów i mocnych alkoholi w stosunku do ostatnich lat PRL. Nie ma ja już ołowiu w paliwie, znaczna redukcja kopciuchów, nie jeżdżą dymiące na czarno Kamazy. Czy ci naukowcy kierują się jeszcze logiką? Wobec tak dużej redukcji czynników kancernogenych, wzrost wykrywalności większy niż wydłużające się życie mówi wprost że jesteśmy truci innymi substancjami i zamiast ich szukać miliardy na lecz..
P.
2023-10-14 07:37:02
Taki są efekty uboczne utrzymywania kopalni węglowych które smogiem i rakiem zabijają tysiące osób zamiast inwestować w elektrownie jądrowe,OZE itd. Trzeba najpierw leczyć przyczyny to skutków będzie mniej !
Nick
2023-10-14 06:35:21
Bliska mi osoba zmarła na raka. Opieka na unii lubelskiej to dno, raczej umieralnia. Walka z rakiem to fikcja, a propagandowe zagrywki PiSu po 8 latach nic nie robienia w tym temacie są po prostu żałosne.
Taaak jasne
2023-10-14 01:25:13
walka, jak z wiatrakami. Rząd na zlecenie koncernów prod. te trucizny na rzekomego raka, wprowadził do setek produktów soje modyfik. gen. Ta soja jest wektorem przenoszącym glifo sat, fungicydy, metale, pestycydy itd. dopuszczone w nadmiarze do pasz, oprysków.. Do ludzkiego i zwierząt hodowlanych organizmów. Ta sama firma truje pasze/zboza dla ludzi, ta sama dostarcza leki chemiot. które zab ijają chorych ludzi. Podwójny zysk. Podniesione normy PEM też na dokładkę. Szpryca19 tworzy raki.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA