Poniedziałek, 26 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Pogróżki i nabój w liście do prezydenta Szczecina. Podejrzany się przyznał

Data publikacji: 05 marca 2019 r. 19:18
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:34
Pogróżki i nabój w liście do prezydenta Szczecina. Podejrzany się przyznał
Fot. KGP  

Wśród włodarzy dziesięciu polskich miast, którzy otrzymali listy z pogróżkami i nabojami, znalazł się także prezydent Szczecina. Ale magistrat nie udziela w tej sprawie wielu informacji.

Prezydent Szczecina przesyłkę - list z pogróżkami oraz nabojem - otrzymał w poniedziałek 4 marca.

- Zawiadomiliśmy policję, prezydent złożył zeznania. To wszystko - stwierdził Łukasz Kolasa, rzecznik prezydenta Szczecina.

Komenda Wojewódzka Policji w Szczecinie nie komentuje całej sprawy. Odsyła do Komendy Głównej Policji, która prowadzi postępowanie dotyczące listów pogróżek.

- Policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Życiu i Zdrowiu KMP w Krakowie przy współudziale funkcjonariuszy z Komendy Głównej Policji  i Komendy Stołecznej Policji wytypowali osobę odpowiedzialną za kierowanie gróźb pod adresem prezydentów kilku miast w Polsce, a także byłego prezydenta Polski - poinformował inspektor Mariusz Ciarka, rzecznik KGP w Warszawie.

Policjanci ustalili, że to krakowianin przebywający w Warszawie.

- 4 marca rano  stołeczni policjanci zatrzymali  28-letniego mieszkańca Małopolski. Mężczyzna został przewieziony do Krakowa. Wcześniej 28-latek został przebadany przez lekarza, który nie stwierdził przeciwwskazań do wykonywania z nim czynności procesowych - dodaje Ciarka.

 W krakowskiej prokuraturze zakończyło się we wtorek (5 bm.) przesłuchanie 28-letniego krakowianina. Usłyszał trzy zarzuty: kierowania gróźb karalnych pod adresem funkcjonariuszy publicznych w celu wymuszenia ich rezygnacji, przygotowywania się do usunięcia Sejmu jako konstytucyjnego organu państwa poprzez gromadzenie niebezpiecznych przedmiotów, mogących mieć charakter militariów, oraz oszustwa na szkodę osoby prywatnej na kwotę poniżej 6 tys. zł.

Mężczyzna jest bezrobotny. Grozi mu do ośmiu lat pozbawienia wolności.

- Przemysław M. przyznał się do wszystkich przedstawionych mu zarzutów. Jeśli chodzi o wysyłanie listów z groźbami do prezydentów miast jest on przekonany, że kierował je do osób reprezentujących różne opcje polityczne i jego czyn nie był motywowany pobudkami politycznymi - powiedziała PAP prokurator Mirosława Kalinowska-Zajdak z Prokuratury Okręgowej w Krakowie .

Ze względu na charakter popełnionego przestępstwa, zagrożenie wysoką karą i obawę matactwa, mimo że podejrzany złożył obszerne wyjaśnienia, prokurator wystąpił do sądu o zastosowanie tymczasowego trzymiesięcznego aresztu. Wniosek ten ma zostać rozpatrzony w środę po południu.

Jak podała prokuratura, w miniony piątek w korespondencji adresowanej do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego znalazł się list z żądaniem jego dymisji oraz groźbą pozbawienia go życia w razie niepodporządkowania się temu żądaniu. Dodatkowymi elementami nacisku były włożona do koperty amunicja oraz wydruk 16 zdjęć osób pełniących funkcji publiczne, które były opatrzone obramowaniem symbolizującym ociekającą krew.

Takie listy otrzymali także prezydenci innych miast oraz były prezydent RP Lech Wałęsa. Prokuratura poinformowała, że ustalenie tożsamości sprawcy i jego zatrzymanie komplikowało to, że kierował on podejrzenia pod adresem innej osoby, niezwiązanej z tym zajściem i nim samym, wskazując, że to ona była nadawcą korespondencji.

Trwają czynności zmierzające do zabezpieczenia kolejnych dowodów i według śledczych nie można wykluczyć rozszerzenia zarzutów stawianych podejrzanemu. Na razie dotyczą listów do prezydentów Krakowa, Łodzi i Rzeszowa.

Analizowane są dowody zabezpieczone dotychczas m.in. podczas przeszukania miejsca zamieszkania Przemysława M. oraz wyniki ekspertyz i opinii kryminalistycznych z zakresu informatyki, balistyki, genetyki, daktyloskopii i badań dokumentów, których zakres jest rozszerzany wobec spływania kolejnych dowodów.

- W miejscu jego zamieszkania zabezpieczyliśmy kilka istotnych dowodów rzeczowych. Są to materiały wskazujące, że mógł być autorem listów. Podczas zatrzymania w Warszawie miał przy sobie trzy sztuki replik broni palnej - powiedział PAP rzecznik małopolskiej policji Sebastian Gleń.

Dodał, że zabezpieczono także należącego do mężczyzny laptopa, którego zawartość będzie przeglądana. - Takie osoby z reguły szukają w Internecie pewnych informacji, ślady jego aktywności w sieci także będą dowodem w tej sprawie – mówił Gleń.

Krakowianin kilka dni temu z placówki pocztowej w Nowej Hucie wysłał samorządowcom przesyłki z pogróżkami. Pierwsza dotarła w piątek do prezydenta Krakowa. Był to list o treści: "Zagrajmy w grę. Masz 7 dni na ogłoszenie swojej dymisji. W przeciwnym razie ostatni raz widzisz rodzinę. (...) Co wybierasz? Życie czy śmierć?".

W każdej kopercie znajdowała się łuska z karabinu maszynowego i nabój bez prochu oraz zdjęcia kilkunastu innych prezydentów miast: na jednej z fotografii był zamordowany prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

(dar), (pap)

Fot. KGP

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Szczeciniak emigrant
2019-03-06 07:07:03
Mnie tez zastanawia fakt ze nie ma nikogo kto byl stanol w szranki z obecnym prezydentem szczecina .to mi wyglada na "uklad zamkniety" a wiec prosze nie pieprzyc o demokracji wolnosc PRL bis ma sie dobrze a tak nawiasem ilu szczecin liczy urzednikow czy ktos wie? I kto na nich pracuje? Osobiste doswiadczenia mam z urzedem miasta szczecina i z cala odpowiedzialnoscia moge napisac ze cosa nostra to pikus w porownaniu z mafia urzedujaca pod przewodnictwem pana prezydenta Krzystka
jan
2019-03-06 02:01:53
Demokracja to z definicji rzady ludu, a jak nazwac wladze ktora trwa bo magiczna sila jej pomaga a sprawy miast sa w breżniewowskim zastoju, gdyby nie UE to by nic nie było? Po Breżniewie pijane ZSRR upadło jak domek z kart, jak się skończył Andropow (KGB + Wódka + kiełbasa) to ZSRR zniknął - co trzyma tych prezydentow przy kasie z polityki?? Co łączy Krzystka, Majchrowskiego, Adamowicza że nie istnieje żaden kandydat co może wygrać wybory z nimi???
Jazon
2019-03-05 21:49:32
Teraz pan prezydent Krzystek ogłosi się męczennikiem, już na pogrzebie prezydenta Adamowicza robił męczeńskie miny. Nie popieram wyczynu tego orangutana z Krakowa ale nieudacznikowi ze Szczecina zrobił nie oczekiwany prezent polityczny.
PZSS
2019-03-05 21:22:08
No i skąd wiadomo, że łuska była z karabinu maszynowego a nie samopowtarzalnego np?
PZSS
2019-03-05 21:17:26
Łuska i nabój bez prochu? Chyba pocisk w łusce w takim razie? Te same bzdury bezmyślnie cytuje każdy nasz dziennik z regionu, ale ok redaktor nie musi znać UBOiA. Natomiast poraża mnie to, że taka notatka powielana przez PAP wyszła z gmachu prokuratury a to już bardzo źle świadczy o ich kompetencjach.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA