Pogotowie ratunkowe w Szczecinie powołane zostało 11 sierpnia 1949 roku i początkowo mieściło się w siedzibie Polskiego Czerwonego Krzyża przy al. Wojska Polskiego 63. 24-godzinne dyżury zabezpieczali lekarze medycyny i felczerzy. Obszar działalności obejmował Szczecin i jego okolice, a w zakres usług wchodziła także działalność ambulatoryjna, stomatologia i wenerologia.
– Potrzeby Pogotowia Ratunkowego w zakresie transportu sanitarnego zabezpieczał oddzielny zakład – Wojewódzka Kolumna Transportu Sanitarnego. Pogotowie korzystało z samochodów oraz kierowców. Na początku lat 50., gdy WKTS powstawała, duża jej część mieściła się w Pogotowiu Ratunkowym przy al. Wojska Polskiego. Oobecnie znajduje się tu siedziba szczecińskiej filii WSPR. Karetki garażowały tam w byłych stajniach. Siedziba kierownictwa WKTS, warsztatów i pozostałego taboru samochodowego mieściła się przy ul. Mazowieckiej, gdzie do dziś znajduje się część administracyjna WSPR w Szczecinie – przypomina Paulina Targaszewska, rzecznik prasowy WSPR w Szczecinie.
W latach 50. wśród taboru WKTS były różne samochody – pojawiały się takie marki aut jak Skoda, Fiat, Chevrolet, Volvo czy Opel. W większości były to już bardzo wysłużone pojazdy. Mechanicy nierzadko musieli dokonywać cudów, żeby auta były zawsze w gotowości. W późniejszych latach rozwój polskiej motoryzacji spowodował, że chorych coraz częściej przewożono warszawami, a od końca lat 60. fiatami.
Zgłoszenia dotyczące pacjentów, którym pomocy miało udzielić pogotowie, trafiały do biura wezwań. W każdym powiecie w województwie znajdowało się co najmniej jedno takie biuro.
1 stycznia 1999 Wojewódzka Kolumna Transportu Sanitarnego oraz oddziały pomocy doraźnej byłego województwa szczecińskiego zostały włączone w struktury Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie. W następnych latach włączano kolejne powiaty wschodniej części województwa zachodniopomorskiego. Do czerwca 2000 r. w strukturach WSPR funkcjonował pierwszy utworzony w Polsce zespół śmigłowcowej służby ratunkowej (HEMS).
Na przestrzeni lat struktura zatrudnienia i funkcjonowania WSPR uległa wielu zmianom. Aktualnie zatrudnionych jest ok. 60 lekarzy, 850 ratowników medycznych i 50 dyspozytorów. Zamiast wielu biur wezwań funkcjonują dwie dyspozytornie – jedna w Kołobrzegu, druga w Szczecinie. Na terenie województwa działa 79 zespołów ratownictwa medycznego w 41 lokalizacjach. WSPR posiada blisko 140 pojazdów specjalistycznych wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt i aparaturę medyczną oraz środki łączności. Znaczną część taboru stanowią auta marki Mercedes Benz Sprinter.
Jak zmieniło się pogotowie ratunkowe na przestrzeni tych lat, pokazują zdjęcia.
(p)
Fot. WSPR