Sobota 02 lipca 2022r. 
REKLAMA

PiS nie chce podwyżek za wywóz odpadów

Data publikacji: 2019-03-21 15:30
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:35
PiS nie chce podwyżek za wywóz odpadów
 

"Rząd PiS dzieli się z Polakami rosnącym dochodem narodowym, a prezydent Piotr Krzystek i rządząca z nim w Szczecinie Koalicja Obywatelska sięgają do kieszeni mieszkańców!" - tak w skrócie można podsumować konferencję radnych klubu PiS, zwołaną w czwartek (21 marca) - dzień po tym, jak Komisja Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miasta zaakceptowała projekt nowego cennika za wywóz odpadów.

- Mówi się mieszkańcom, że ta podwyżka to tylko złotówka. Ale ta złotówka to podwyżka radykalna, bo stanowi 25 proc. dotychczasowej ceny - grzmiał radny Marcin Pawlicki. - Jeśli ktoś nie chce segregować odpadów, to zapłaci jeszcze więcej, bo 10 zamiast 5 zł.

To stawki zależne od metra sześciennego zużywanej wody, bo tak w Szczecinie naliczane są opłaty za wywóz odpadów. Żaden z uczestniczących w konferencji radnych PiS nie wspomniał, że różnicowanie stawek i ich wysokość to efekt nowelizacji ustawy, nad którą pracuje ministerstwo, a we wcześniejszej propozycji różnica miała być jeszcze większa.

- Najprościej jest sięgnąć do kieszeni mieszkańców, choć oszczędności można poszukać na innych płaszczyznach - uważa Marcin Pawlicki. - Niech mieszkańcy Szczecina zdecydują, czy nadal chcą się godzić na drenowanie kieszeni, kiedy rząd PiS dzieli się z nimi rosnącym przychodem narodowym, wypłaca dodatkowe pieniądze, chce znieść podatek PIT dla młodych....

Marcin Pawlicki ostrzega, że to pierwsza z podwyżek, jakie wkrótce czekają mieszkańców. Co może zdrożeć w następnej kolejności, nie umiał powiedzieć. Straszył jedynie, że opłaty za wywóz odpadów wzrosną  również w przyszłym roku. Mimo, że doskonale wie, jaki jest tego powód. Dzień wcześniej uczestniczył w Komisji Gospodarki Komunalnej, na której przedstawiono kalkulacje i powody rosnących cen. Są miasta, w których wzrosły one nawet o 100 proc.

- To tak jak u nas - grzmieli jednym głosem radny Pawlicki i towarzyszący mu Maciej Ussarz, Dariusz Matecki oraz radny sejmiku Zbigniew Bogucki.

Do tych wartości posłużyła im wyrywkowo podana stawka jedynie dla gospodarstw wielorodzinnych w przypadku osób, które odpadów nie chcą segregować.

- Ponadto w blokach ci, którzy segregują, będą karani wyższą stawką tylko dlatego, że segregacji nie chce się prowadzić sąsiadom. Mamy wiele takich sygnałów! - zapewniali radni PiS.

Tymczasem w środę na posiedzeniu komisji, w której uczestniczyli radni Pawlicki i Ussarz, przedstawiciele UM poinformowali, że w tym miesiącu sygnałów o nieprawidłowej segregacji jest zaledwie kilkanaście. W całym Szczecinie. I nie oznacza to jeszcze, że ktokolwiek będzie za to ukarany. Mimo to stanowisko PiS jest jasne:

- Nie zgadzamy się na te podwyżki, stanowczo protestujemy! - dodaje Marcin Pawlicki. Mamy nadzieję, że zwycięży zdrowy rozsądek, a miasto poszuka innych rozwiązań.

Ceny za wywóz odpadów w Szczecinie nie wzrosły od 2013 r. W tym czasie zmieniły się przepisy, wzrosły koszty, a firmy gromadzące odpady muszą dodatkowo płacić kaucję za ich przechowywanie. Za odzysk surowców - m.in. tworzyw sztucznych - nie można już oczekiwać przychodów, bo jeszcze trzeba do tego dopłacać. A ceny zaproponowane przez miasto, niemal na pewno nie pokryją kwot, jakich na najbliższy rok zażyczą sobie firmy zajmujące się odbiorem odpadów. Stawki poznamy w kwietniu. ©℗

Tekst i fot.: Tomasz TOKARZEWSKI

Na zdj. Miejscy radni Maciej Ussarz, Dariusz Matecki i Marcin Pawlicki oraz radny sejmiku mec. Zbigniew Bogucki nie zgadzają się na wzrost cen za wywóz odpadów w Szczecinie.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pytanie - do Alicji
2019-03-22 11:34:26
A metraz kwadratowy... Piwnicy i Strychu tez PO-liczono ?? Gdzie o metrazu Altanki na dzialce juz nie ws-PO-mne.
Wielkanocna... w-PiS-anka
2019-03-22 11:29:39
Brawo PiS i tylko tak dalej trzymac...!!!
???!
2019-03-22 08:00:13
Nie chcą podwyżek a kto głosował za darmową komunikacją dla kibiców i dzieci rodziców pracujących? rocznie to miliony złotych,nietrzeba by podwyższać cen za śmeci, a kto sprowadza ruski węgiel co roku więcej?kto zaorał OZE,kto jest przeciwko ekologii, wycina puszczę ,tak samo przeciwko segregacji śmieci a stadion za 400 baniek to dla kogo? szkoda sz...r.
Alicja
2019-03-22 07:32:22
Płacenie za wywóz śmieci od metra kwadratowego mieszkania jest jedną wielką pomyłką. Ktoś kto jest czyściochem i zużywa więcej wody to więcej zapłaci za śmieci chociaż mniej ich produkuje bo jest właśnie czyściochem, natomiast brudasy co się nie myją i więcej produkują śmieci zapłacą za nie mniej. Takie rzeczy to tylko w Polandii. To jest chore
A kiedy ?
2019-03-21 23:16:54
Wreszcie i nareszcie... PO-wywozi sie Lewackich PO-stkomunistow w R.P. roku juz 2019-go - jako i na Odpady...??
Hipokryzja PIS - Pan Pawicki KŁAMIE!!!
2019-03-21 21:36:04
Pan radny Pawlicki z PIS grzmi, że podwyżki opłat za wywóz śmieci to wina KO i Krzystka. JEST TO KŁAMSTWO!!! Winny jest rząd PIS, który w ramach walki z nielegalnymi składowiskami śmieci, wprowadził ustawę, niszczącą polskie - legalnie działające firmy z branży recyklingu. Wprowadzono m.in. wymóg posiadania monitoringu obejmującego cały teren firmy, rozpoznającego twarze, mającego zapis 30 dni, w wielu przypadkach z podłączeniem on-line do WIOŚ. Wprowadzono kaucje za każdą tonę składowaną na placu, operat strażaka, konieczność posiadania opinii Powiatowej Straży Pożarnej itd. itp. Olbrzymie nakłady finansowe, jakie te firmy muszą ponieść, żeby dostosować się do wymogów tej ustawy sprawiają, że już teraz wzrastają ceny utylizacji odpadów, w niektórych przypadkach o ponad 300%. Część firm się zamyka, część ogranicza działalność. We wrześniu, kiedy zaczną działać wszystkie zapisy tej ustawy można spodziewać się prawdziwego armagedonu w tej branży - zostanie niewielu. P.S. A Ci co działali nielegalnie, będą nadal to robić i zarabiać jeszcze więcej (w końcu wzrastają ceny utylizacji odpadów).
Filip
2019-03-21 18:15:02
Hahaha ale się wkopaliście z tą koalicją platfusy hahaha wszystko co wam Krzystek powie robicie. W konia was zrobili wasi szefowie hahaha
Omar
2019-03-21 18:02:36
Platfusy oczywiście za podwyżkami normalnych ludzi skubać
HAHA
2019-03-21 17:33:17
PiS sam przegłosowal ustawę a teraz nie chcą podwyzszki.Normalnie cyrk na kółkach
Śp.Stalin
2019-03-21 17:28:24
Zapomnieli tylko dodać że tylko dla członków pissekty!
Stuk, puk
2019-03-21 16:51:03
To kampania stuka.
Radek
2019-03-21 16:26:01
No tak budujemy stadion to gdzieś trzeba podnosić opłaty. Wszyscy zapłacimy za złe zarządzanie miastem :(

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA