Środa, 22 maja 2024 r. 
REKLAMA

Podróż bardzo ekologiczna

Data publikacji: 05 sierpnia 2016 r. 05:54
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:11
Podróż bardzo ekologiczna
 

Selekcjonowanie odpadów jest tak samo proste, jak jazda na rowerze. Każdy może to robić, ale nie każdy wie jak. Dominik Dobrowolski podpowiada.

Dominik Dobrowolski właśnie odbywa swoją ekologiczną podróż po Polsce. Pokona rowerem ponad dwa tysiące kilometrów, przy okazji zachęcając rodaków do recyclingu elektroodpadów. W czwartek odwiedził Szczecin, gdzie pod halą Azoty Arena trwała zbiórka zużytego sprzętu RTV, AGD czy baterii.

- Każdy może jeździć na rowerze i selekcjonować odpady. Tym razem chciałem zwrócić uwagę na elektroodpady, bo każdego roku powstaje ich blisko 50 mln ton. Taką ich ilością można by trzy razy opasać kulę ziemską. To bardzo poważny problem. Jest w nich wiele toksycznych substancji: rtęć, ołów, brom, azbest. Z drugiej strony elektroodpady to bardzo cenne materiały. W tonie rudy złota jest pięć gram tego metalu, a w tonie elektro-gratów mamy nawet dwadzieścia gram złota. To znaczy, że opłaca się je odzyskiwać poprzez recycling. Podobnie można pozyskać miedź, aluminium, platynę - mówi Dominik Dobrowolski.  

Podczas wyprawy podróżnik spotka się z mieszkańcami dziesięciu miast, w których organizowane będą zbiórki. W ciągu niecałej godziny pod halę Azoty przywieziono m.in. stary telewizor, klawiaturę i mikrofalówkę. Zbiórka trwała do godzin popołudniowych. Dla osób, które nie mogą się włączyć do akcji powstała strona www.decydujesz.pl, dzięki której każdy na terenie Polski może zgłosić chęć darmowego pozbycia się sprzętu. - Nie każdy jest w stanie sam wynieść z domu pralkę czy lodówkę i przewieźć ją do ekoportu. Najważniejsze jest, aby te odpady nie lądowały na śmietniku, dlatego namawiam, aby każdy pozbywał się ich legalnie i rozsądnie - dodaje D. Dobrowolski.

Czy jego działanie przynosi zauważalne skutki? - Edukacja ekologiczna, jak każda edukacja wymaga czasu. Nie spodziewam się wielkich skutków, ale jestem przekonany, że im więcej pozytywnej informacji, tym lepiej ludzie będą wiedzieć, jak chronić środowisko - odpowiada. 

Dominik Dobrowolski wyruszył pierwszego sierpnia z Wrocławia. Odwiedził już Nową Sól, Międzyrzecz, Gorzów Wielkopolski i Szczecin, skąd ruszył do Kołobrzegu. Więcej informacji na temat podróży i akcji na www.cycling-recycling.eu.©℗

Szymon WASILEWSKI

Fot. Szymon WASILEWSKI

Na zdjęciu: Dominik Dobrowolski podróżuje rowerem i edukuje na temat elektroodpadów.

 

 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Show
2016-08-05 07:45:30
Każdy chce jakoś zaistnieć, tylko robić nie ma komu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA