sobota, 19 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Podpalacze pomostu w Trzebieży tymczasowo aresztowani

Podpalacze pomostu w Trzebieży tymczasowo aresztowani (akt. 1)

Podpalacze pomostu w Trzebieży tymczasowo aresztowani
Data publikacji: 2018-11-26 14:18
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:26
Wywietleń: 2376 363597

Podejrzani o podpalenie pomostu w Trzebieży zostali w poniedziałek tymczasowo aresztowani. Sąd Rejonowy Szczecin Prawobrzeże i Zachód zdecydował, że spędzą za kratami najbliższe trzy miesiące. Mowa o dwóch młodych mężczyznach, którzy w nocy z piątku na sobotę, podpalili pomosty nad Zalewem Szczecińskim, ułożone wzdłuż ul. Spacerowej. Wstępnie szacuje się, że straty sięgają aż 3,5 miliona złotych. Mieszkańcy Trzebieży są w szoku: „Zniszczono nasze ulubione miejsce wypoczynku!".

Do zdarzenia doszło w nocy. Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzebieży została skierowana do pożaru na plaży dokładnie o godz. 1.48. Pożar gasiło siedem zastępów straży pożarnej. – Spłonęło około dwóch trzecich promenady – mówił Waldemar Echaust, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Policach (zarządza kompleksem w Trzebieży).

Policka policja bez problemu dotarła do podpalaczy. Już w sobotę poinformowała o zatrzymaniu dwóch mężczyzn, Daniela S. i Dawida M. W niedzielę prokurator Prokuratury Rejonowej Szczecin-Zachód przedstawił im zarzuty. Podejrzani, w wieku 19 i 21 lat, odpowiedzą za wzniecenie pożaru, który spowodował zniszczenie mienia wielkiej wartości.

- Grozi im surowa kara pozbawienia wolności przekraczająca 8 lat - mówi sędzia Michał Tomala, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Szczecinie. - Dlatego niezbędne jest ich tymczasowe aresztowanie.

Sędzia Tomala tłumaczy, że zastosowanie tymczasowego aresztowania ma zapewnić sprawne prowadzenie śledztwa. Poza tym istnieje podejrzenie, że mężczyźni w obawie przed grożącą im karą pozbawienia wolności mogliby w sprawie mataczyć, ukryć się lub uciec za granicę. Orzeczenie sądu w sprawie aresztu nie jest prawomocne, ale natychmiast wykonalne.

Nieoficjalnie się mówi, że podpalacze celowo oblali pomost benzyną i podpalili - ogień podłożono w trzech miejscach. Jedna z kamer zainstalowanych w okolicy zarejestrowała moment, w którym dwie osoby niosą w tamtą stronę kanister. Ponoć jeden z nich wcześniej pokłócił się z dziewczyną.

Promenada została oddana do użytku w 2014 r. Kosztowała ponad dziewięć milionów złotych (większość pochodziła ze środków uzyskanych z Unii Europejskiej). Była dumą Trzebieży. Między innymi dzięki niej do miejscowości przyjeżdżało tysiące wczasowiczów, najczęściej z Polic i Szczecina. Przez całe lato tętniła życiem. Obecnie jest w zgliszczach. Wizytówka wsi praktycznie nie istnieje. Cała infrastruktura rekreacyjna nie nadaje się już do użytku. Odbudowa promenady ma kosztować kilka milionów złotych. Prowadzona jest społeczna zbiórka na ten cel https://zrzutka.pl/rc6uux

Wciąż trwają oględziny pogorzeliska. Policja poszukuje świadków tego zdarzenia.

Leszek WÓJCIK, (sag)

Fot. PAP/Marcin Bielecki 

Podpalacze pomostu w Trzebieży tymczasowo aresztowani Podpalacze pomostu w Trzebieży tymczasowo aresztowani

Komentarze

tobago
Skoro promenada kosztowała ponad 9 milionów, to jak to możliwe, że po spaleniu jej w 3/4 straty wynoszą tylko 3,5 miliona? Synalek kogoś ważnego bawił się w palacza?
2018-11-28 11:24:27
SKL
Dupa pęknie za akty wandalizmu na terenie RP.
2018-11-27 14:03:27
rob
Owi co podpalili ten deptak powinni dzien i noc pracowac przy rozbiorce a pozniej odbudowie.Powinni tez byc ubrani w odblaskowe pomaranczowe kombinezony z napisami na plecach i na klatce piersiowej "To ja podpalacz".Natomiast nie powinni sobie spedzac "czasu wolnego" w cieplutkiej celi z papu pod nosem pierdzac w stolki
2018-11-27 09:15:42
ech
Komentarz z portalu wykop.pl: "Zdjęcie kraty jest. Na wypadek gdybym nie wiedział jak wygląda. Zdjęcia promenady nie ma. Bo przecież kto nie wie jak wyglądały pomosty nad Zalewem Szczecińskim :/"
2018-11-27 01:31:19
turysta
Nawet dachy z trzciny są tak impregnowane, że stają się niepalne, a pomost spalił się jak pochodnia... Dlaczego takie obiekty nie są wznoszone z materiałów odpornych na prymitywne podpalenie? A kretyn podpalacz prawdopodobnie na pomoście dostał kosza od "dziewczyny" - może wcześniej powiesił tam kłódkę z jej imieniem? - więc zemścił się na "świadku" tej zdrady?
2018-11-26 22:57:38
Jarun
Mniej plastyku-zdrowiej. Dziękuję za informację.
2018-11-26 21:19:47
Ajo
Promenada jak również pozostałe pomosty na wodzie wykonane są z modnego obecnie tworzywa sztucznego.Nie gniją lecz niestety są łatwo palne jak widac.
2018-11-26 19:50:28
synonimeksynonimek
@Jarun pomost był budowany w "ekologicznej" technologii, tworzywo sztuczne.
2018-11-26 16:10:02
Jarun
Do roboty ich pogonić, a nie żeby w pierdlu pleśnieli. Niech naprawią szkody. Cały dzień odbudowują, a wieczorem (na noc) do domu!!!A swoją drogą czym ten pomost był konserwowany, że tak płonął? Pewnie wziął za zabezpieczenie drewna jakimś środkiem z atestem, a pomazał przepalonym olejem albo ropą. I kilkadziesiąt tysięcy w kieszeni.
2018-11-26 15:21:43

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
10
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Najstarszy szczeciński fast food

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie