Wtorek, 27 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Podpalacze pomostu w Trzebieży tymczasowo aresztowani (akt. 1)

Data publikacji: 26 listopada 2018 r. 14:18
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:26
Podpalacze pomostu w Trzebieży tymczasowo aresztowani
 

Podejrzani o podpalenie pomostu w Trzebieży zostali w poniedziałek tymczasowo aresztowani. Sąd Rejonowy Szczecin Prawobrzeże i Zachód zdecydował, że spędzą za kratami najbliższe trzy miesiące. Mowa o dwóch młodych mężczyznach, którzy w nocy z piątku na sobotę, podpalili pomosty nad Zalewem Szczecińskim, ułożone wzdłuż ul. Spacerowej. Wstępnie szacuje się, że straty sięgają aż 3,5 miliona złotych. Mieszkańcy Trzebieży są w szoku: „Zniszczono nasze ulubione miejsce wypoczynku!".

Do zdarzenia doszło w nocy. Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzebieży została skierowana do pożaru na plaży dokładnie o godz. 1.48. Pożar gasiło siedem zastępów straży pożarnej. – Spłonęło około dwóch trzecich promenady – mówił Waldemar Echaust, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Policach (zarządza kompleksem w Trzebieży).

Policka policja bez problemu dotarła do podpalaczy. Już w sobotę poinformowała o zatrzymaniu dwóch mężczyzn, Daniela S. i Dawida M. W niedzielę prokurator Prokuratury Rejonowej Szczecin-Zachód przedstawił im zarzuty. Podejrzani, w wieku 19 i 21 lat, odpowiedzą za wzniecenie pożaru, który spowodował zniszczenie mienia wielkiej wartości.

- Grozi im surowa kara pozbawienia wolności przekraczająca 8 lat - mówi sędzia Michał Tomala, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Szczecinie. - Dlatego niezbędne jest ich tymczasowe aresztowanie.

Sędzia Tomala tłumaczy, że zastosowanie tymczasowego aresztowania ma zapewnić sprawne prowadzenie śledztwa. Poza tym istnieje podejrzenie, że mężczyźni w obawie przed grożącą im karą pozbawienia wolności mogliby w sprawie mataczyć, ukryć się lub uciec za granicę. Orzeczenie sądu w sprawie aresztu nie jest prawomocne, ale natychmiast wykonalne.

Nieoficjalnie się mówi, że podpalacze celowo oblali pomost benzyną i podpalili - ogień podłożono w trzech miejscach. Jedna z kamer zainstalowanych w okolicy zarejestrowała moment, w którym dwie osoby niosą w tamtą stronę kanister. Ponoć jeden z nich wcześniej pokłócił się z dziewczyną.

Promenada została oddana do użytku w 2014 r. Kosztowała ponad dziewięć milionów złotych (większość pochodziła ze środków uzyskanych z Unii Europejskiej). Była dumą Trzebieży. Między innymi dzięki niej do miejscowości przyjeżdżało tysiące wczasowiczów, najczęściej z Polic i Szczecina. Przez całe lato tętniła życiem. Obecnie jest w zgliszczach. Wizytówka wsi praktycznie nie istnieje. Cała infrastruktura rekreacyjna nie nadaje się już do użytku. Odbudowa promenady ma kosztować kilka milionów złotych. Prowadzona jest społeczna zbiórka na ten cel https://zrzutka.pl/rc6uux

Wciąż trwają oględziny pogorzeliska. Policja poszukuje świadków tego zdarzenia.

Leszek WÓJCIK, (sag)

Fot. PAP/Marcin Bielecki 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

tobago
2018-11-28 11:24:27
Skoro promenada kosztowała ponad 9 milionów, to jak to możliwe, że po spaleniu jej w 3/4 straty wynoszą tylko 3,5 miliona? Synalek kogoś ważnego bawił się w palacza?
SKL
2018-11-27 14:03:27
Dupa pęknie za akty wandalizmu na terenie RP.
rob
2018-11-27 09:15:42
Owi co podpalili ten deptak powinni dzien i noc pracowac przy rozbiorce a pozniej odbudowie.Powinni tez byc ubrani w odblaskowe pomaranczowe kombinezony z napisami na plecach i na klatce piersiowej "To ja podpalacz".Natomiast nie powinni sobie spedzac "czasu wolnego" w cieplutkiej celi z papu pod nosem pierdzac w stolki
ech
2018-11-27 01:31:19
Komentarz z portalu wykop.pl: "Zdjęcie kraty jest. Na wypadek gdybym nie wiedział jak wygląda. Zdjęcia promenady nie ma. Bo przecież kto nie wie jak wyglądały pomosty nad Zalewem Szczecińskim :/"
turysta
2018-11-26 22:57:38
Nawet dachy z trzciny są tak impregnowane, że stają się niepalne, a pomost spalił się jak pochodnia... Dlaczego takie obiekty nie są wznoszone z materiałów odpornych na prymitywne podpalenie? A kretyn podpalacz prawdopodobnie na pomoście dostał kosza od "dziewczyny" - może wcześniej powiesił tam kłódkę z jej imieniem? - więc zemścił się na "świadku" tej zdrady?
Jarun
2018-11-26 21:19:47
Mniej plastyku-zdrowiej. Dziękuję za informację.
Ajo
2018-11-26 19:50:28
Promenada jak również pozostałe pomosty na wodzie wykonane są z modnego obecnie tworzywa sztucznego.Nie gniją lecz niestety są łatwo palne jak widac.
synonimeksynonimek
2018-11-26 16:10:02
@Jarun pomost był budowany w "ekologicznej" technologii, tworzywo sztuczne.
Jarun
2018-11-26 15:21:43
Do roboty ich pogonić, a nie żeby w pierdlu pleśnieli. Niech naprawią szkody. Cały dzień odbudowują, a wieczorem (na noc) do domu!!!A swoją drogą czym ten pomost był konserwowany, że tak płonął? Pewnie wziął za zabezpieczenie drewna jakimś środkiem z atestem, a pomazał przepalonym olejem albo ropą. I kilkadziesiąt tysięcy w kieszeni.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA