sobota, 25 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Podnieść rangę sekretarza

Podnieść rangę sekretarza

Podnieść rangę sekretarza
Data publikacji: 2016-05-19 20:41
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:03
Wywietleń: 1958 134397

Według założeń twórców reformy samorządowej sprzed 25 lat sekretarz gminy miał być urzędnikiem pierwszym wśród równych. Praktyka przesunęła jego pozycję w stronę politycznej ekipy wójta, burmistrza, czy prezydenta. Dziś Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej chce powrotu do pierwotnej koncepcji. Ma w tym pomóc m.in kolejny Krajowy Kongres Forów Sekretarzy organizowany właśnie przez Fundację.

- Kiedy pracowaliśmy ponad 25 lat temu nad kształtem samorządu terytorialnego, pod kierunkiem profesora Regulskiego rola sekretarza była inna niż można to zaobserwować dziś - mówi Przemysław Fenrych, dyrektor FRDL w Szczecinie. - Wówczas miał być pierwszym urzędnikiem, stojącym na czele innych urzędników, trzymającym się z dala od bieżącej polityki, a bardzo skupionym na dbaniu o standardy. Dziś sekretarz siedzi trochę okrakiem między polityką, a urzędem. W wielu wypadkach jest elementem politycznej drużyny. Ponad 67 procent opuszcza swe urzędy wraz ze zmianą urzędującego wójta, burmistrza, czy prezydenta.

Kongres, który się odbędzie 2 i 3 czerwca w Warszawie ma pomóc wzmocnić rolę sekretarza.

My jako fundacja chcemy podnieść rangę tego urzędnika - tłumaczy Fenrych. - Nie jednak, po to by przeciwstawiać go politycznym szefom, lecz by jego pozycja w urzędzie była stabilna. Wszak odgrywa on kluczową rolę kierując urzędnikami realizującymi polityczne decyzje włodarzy gmin i ich rad.

  Na Kongresie będzie więc bardzo dużo się dyskutowało na temat obecnej sytuacji w samorządzie, ale będzie też okazja, by spotkać się grono najwybitniejszych ekspertów i od nich uczyć się dobrego rządzenia.

Na dodatek, ponieważ impreza organizowana jest wspólnie z Radą Europy będzie także okazją do przedstawienia badań, które Fundacja przeprowadziła.

- To bardzo szeroka analiza samorządu terytorialnego, którą przeprowadziliśmy pod auspicjami doktora Cezarego Trutkowskiego - mówi Przemysław Fenrych. - Udało nam się dotrzeć do ogromnej rzeszy samorządowców, dzięki czemu te badania są dosłownie kopalnią wiedzy. Po raz pierwszy będą one oficjalnie przedstawione właśnie w trakcie czerwcowego spotkania.

Dokumentacja będzie także częścią prowadzonych w całej Europie badań nt. samorządności. 

(ArR)

fot. Robert STACHNIK

Komentarze

witek
ile lat bedzie zatrudnial sekretarz komuchow w um i spolkach um
2016-05-21 06:10:25
Noname
Nie wiem jak w Szczecinie można podnieść rangę sekretarza, skoro na dzisiaj, urzędujący sekretarz ma rangę równą lub nawet większą niż urzędujący prezydent...
2016-05-20 11:43:07
w
za komuny bylo to stanowisko-wszystko mogacy-chyba ten chce powrotu do komuny bo w um i spolkach siedzi wielu komuszkow
2016-05-20 07:58:35
m
nie dla obecnie panujacego,jakis d..olis sie wyrwal przed szereg
2016-05-20 05:59:52
marek
"Pod kierunkiem profesora Regulskiego" Demokracja polega na tym że nie tworzy sie jej pod czyimkolwiek kierunkiem. tworzy sie z potrzeb społeczenstwa a nie z potrzeby napisania kolejnej rozprawy naukowej.
2016-05-19 21:41:16

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie