Wtorek, 23 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Podnieść rangę sekretarza

Data publikacji: 19 maja 2016 r. 20:41
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:54
Podnieść rangę sekretarza
 

Według założeń twórców reformy samorządowej sprzed 25 lat sekretarz gminy miał być urzędnikiem pierwszym wśród równych. Praktyka przesunęła jego pozycję w stronę politycznej ekipy wójta, burmistrza, czy prezydenta. Dziś Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej chce powrotu do pierwotnej koncepcji. Ma w tym pomóc m.in kolejny Krajowy Kongres Forów Sekretarzy organizowany właśnie przez Fundację.

- Kiedy pracowaliśmy ponad 25 lat temu nad kształtem samorządu terytorialnego, pod kierunkiem profesora Regulskiego rola sekretarza była inna niż można to zaobserwować dziś - mówi Przemysław Fenrych, dyrektor FRDL w Szczecinie. - Wówczas miał być pierwszym urzędnikiem, stojącym na czele innych urzędników, trzymającym się z dala od bieżącej polityki, a bardzo skupionym na dbaniu o standardy. Dziś sekretarz siedzi trochę okrakiem między polityką, a urzędem. W wielu wypadkach jest elementem politycznej drużyny. Ponad 67 procent opuszcza swe urzędy wraz ze zmianą urzędującego wójta, burmistrza, czy prezydenta.

Kongres, który się odbędzie 2 i 3 czerwca w Warszawie ma pomóc wzmocnić rolę sekretarza.

My jako fundacja chcemy podnieść rangę tego urzędnika - tłumaczy Fenrych. - Nie jednak, po to by przeciwstawiać go politycznym szefom, lecz by jego pozycja w urzędzie była stabilna. Wszak odgrywa on kluczową rolę kierując urzędnikami realizującymi polityczne decyzje włodarzy gmin i ich rad.

  Na Kongresie będzie więc bardzo dużo się dyskutowało na temat obecnej sytuacji w samorządzie, ale będzie też okazja, by spotkać się grono najwybitniejszych ekspertów i od nich uczyć się dobrego rządzenia.

Na dodatek, ponieważ impreza organizowana jest wspólnie z Radą Europy będzie także okazją do przedstawienia badań, które Fundacja przeprowadziła.

- To bardzo szeroka analiza samorządu terytorialnego, którą przeprowadziliśmy pod auspicjami doktora Cezarego Trutkowskiego - mówi Przemysław Fenrych. - Udało nam się dotrzeć do ogromnej rzeszy samorządowców, dzięki czemu te badania są dosłownie kopalnią wiedzy. Po raz pierwszy będą one oficjalnie przedstawione właśnie w trakcie czerwcowego spotkania.

Dokumentacja będzie także częścią prowadzonych w całej Europie badań nt. samorządności. 

(ArR)

fot. Robert STACHNIK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

witek
2016-05-21 06:10:25
ile lat bedzie zatrudnial sekretarz komuchow w um i spolkach um
Noname
2016-05-20 11:43:07
Nie wiem jak w Szczecinie można podnieść rangę sekretarza, skoro na dzisiaj, urzędujący sekretarz ma rangę równą lub nawet większą niż urzędujący prezydent...
w
2016-05-20 07:58:35
za komuny bylo to stanowisko-wszystko mogacy-chyba ten chce powrotu do komuny bo w um i spolkach siedzi wielu komuszkow
m
2016-05-20 05:59:52
nie dla obecnie panujacego,jakis d..olis sie wyrwal przed szereg
marek
2016-05-19 21:41:16
"Pod kierunkiem profesora Regulskiego" Demokracja polega na tym że nie tworzy sie jej pod czyimkolwiek kierunkiem. tworzy sie z potrzeb społeczenstwa a nie z potrzeby napisania kolejnej rozprawy naukowej.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA