Pod prąd rządowi

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:01
Sejmik województwa przyjął we wtorek (26 kwietnia) stanowisko w sprawie obrotu ziemią i apel dotyczący energetyki wiatrowej. Politycy koalicji PO i PSL wnieśli też pod obrady stanowisko, które zakłada, że sejmik przy podejmowaniu uchwał będzie kierować się orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego, które nie zostały publikowane.
We wtorek radni wojewódzcy spotkali się na wyjazdowej sesji sejmiku w Darłowie. Na wniosek samorządowców z Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego do porządku obrad zostały wprowadzone trzy dodatkowe punkty. Wszystkie zakładały przyjęcie stanowisk. Pierwsze dotyczyło sprzeciwu na zmiany w obrocie ziemią, które wprowadza PiS. Drugie było znakiem protestu wobec propozycji dotyczących nowelizacji prawa o energetyce wiatrowej. Trzecie dotyczyło orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.
Stanowisko w sprawie obrotu ziemią zostało przyjęte. Radni podkreślili w nim, że zmiany, które niedługo zaczną obowiązywać, nie są zgodne z prawem unijnym, za co mogą Polsce grozić kary finansowe. Zdaniem większości w sejmiku, najbardziej sprawiedliwą formą rozdysponowania gruntów należących do Agencji Nieruchomości Rolnych jest jej sprzedaż lub dzierżawa w formie ograniczonych przetargów ofert pisemnych. Wśród adresatów apelu znaleźli się prezydent RP i premier rządu.
O co chodziło w kolejnym przyjętym stanowisku? Koalicja PO-PSL od kilku dni ostrzega, że po szykowanych przez PiS zmianach w prawie dotyczącym energetyki odnawialnej, wiatraki nie będą mogły być budowane w odległości 1,5-2 km od domów (teraz strefa ochronna wynosi u nas 1 km). Nowelizacja prawa ma oznaczać, że 90 procent Pomorza Zachodniego zostanie wyłączone z możliwości stawiania tego typu farm. Ale to nie koniec, rządzący regionem szacują, że zatrudnienie na Pomorzu Zachodnim może stracić nawet 4 tys. osób zajmujących się m.in. obsługą farm wiatrowych czy pracujących w zakładach produkujących elementy wiatraków.
Sejmik przegłosował też tego dnia stanowisko dotyczące orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Dotyczyło ono nie tylko uchwał, które przyjmują radni wojewódzcy, ale także tego, by wyrokami TK, które nie zostały opublikowane, przy podejmowaniu decyzji administracyjnych kierował się też zarząd województwa i instytucje mu podległe.
(masz)
Fot. Ryszard Pakieser (arch.)
Komentarze
Dodaj komentarz
Pogoda
|
||
2℃ na godz. 18:00 | ![]() | Zobacz prognozę na trzy dni |
Polub nas na Facebooku
Komunikaty
Nekrologi
kondolencje
Sonda

Przejdź do eKuriera
Najczęściej czytane
Najczęściej komentowane

- Urządzenia PW Power Systems rozświetlą Portoryko
- Szef Komitetu Regionów: powinien powstać Senat UE
- Sassoli: albo ambitny budżet na lata 2021-2027, albo weto Parlamentu
- CBŚP: KAS i CBŚP udaremniły największą od lat próbę przemytu narkotyków w UE (komunikat)
- MPiT: MR ma czterech nowych wiceministrów (komunikat)