Czwartek, 01 czerwca 2023 r. 
19 szczecin
REKLAMA

Pod prąd rządowi

Data publikacji: 26 kwietnia 2016 r. 22:04
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:52
Pod prąd rządowi
 

Sejmik województwa przyjął we wtorek (26 kwietnia) stanowisko w sprawie obrotu ziemią i apel dotyczący energetyki wiatrowej. Politycy koalicji PO i PSL wnieśli też pod obrady stanowisko, które zakłada, że sejmik przy podejmowaniu uchwał będzie kierować się orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego, które nie zostały publikowane.

We wtorek radni wojewódzcy spotkali się na wyjazdowej sesji sejmiku w Darłowie. Na wniosek samorządowców z Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego do porządku obrad zostały wprowadzone trzy dodatkowe punkty. Wszystkie zakładały przyjęcie stanowisk. Pierwsze dotyczyło sprzeciwu na zmiany w obrocie ziemią, które wprowadza PiS. Drugie było znakiem protestu wobec propozycji dotyczących nowelizacji prawa o energetyce wiatrowej. Trzecie dotyczyło orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

Stanowisko w sprawie obrotu ziemią zostało przyjęte. Radni podkreślili w nim, że zmiany, które niedługo zaczną obowiązywać, nie są zgodne z prawem unijnym, za co mogą Polsce grozić kary finansowe. Zdaniem większości w sejmiku, najbardziej sprawiedliwą formą rozdysponowania gruntów należących do Agencji Nieruchomości Rolnych jest jej sprzedaż lub dzierżawa w formie ograniczonych przetargów ofert pisemnych. Wśród adresatów apelu znaleźli się prezydent RP i premier rządu.

O co chodziło w kolejnym przyjętym stanowisku? Koalicja PO-PSL od kilku dni ostrzega, że po szykowanych przez PiS zmianach w prawie dotyczącym energetyki odnawialnej, wiatraki nie będą mogły być budowane w odległości 1,5-2 km od domów (teraz strefa ochronna wynosi u nas 1 km). Nowelizacja prawa ma oznaczać, że 90 procent Pomorza Zachodniego zostanie wyłączone z możliwości stawiania tego typu farm. Ale to nie koniec, rządzący regionem szacują, że zatrudnienie na Pomorzu Zachodnim może stracić nawet 4 tys. osób  zajmujących się m.in. obsługą farm wiatrowych czy pracujących w zakładach produkujących elementy wiatraków.

Sejmik przegłosował też tego dnia stanowisko dotyczące orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego. Dotyczyło ono nie tylko uchwał, które przyjmują radni wojewódzcy, ale także tego, by wyrokami TK, które nie zostały opublikowane, przy podejmowaniu decyzji administracyjnych kierował się też zarząd województwa i instytucje mu podległe.

(masz)

 

Fot. Ryszard Pakieser (arch.)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Parafiańszczyzna krakowska...
2016-04-28 09:55:40
juz dusi się os czadu węglowego i nie ma czym oddychać, ale przeciw wiatrakom - protestują! O dopłatach rządu do kopalń węgla - zapomniałeś... Tam sa topione miliardy!!! A o ciemnocie parafialnej niech świadczy gmina Pieńsk na Dolnym Śl. Po polskiej stronie protesty, modły, krzyże pokutne przeciw wiatrakom a 100mb dalej, po niemieckiej stronie stoi piękna farma wiatrakowa i nikomu nie szkodzi!
Do SromotnikBe.
2016-04-28 08:15:27
Chodzi Tobie tylko o państwowe dopłaty do do tych inwestycji ! O nic więcej ! Boli to ciebie, że ustawa urwie niezłą kasę dla tego typu firemek energetycznych ! J/w "To biznes dla wybranych kosztem społeczności lokalnej i naszych podatków (całość funkcjonuje tylko dzięki dopłatom z budżetu i o nie chodzi, a nie o produkcję prądu)". Taka prawda ! :)
do @ z Choszczna...
2016-04-27 22:33:35
a zapomniałeś dodać, że od tych błysków stroboskopowych na wysokości 180 mb, to w Choszcznie kury przestały jaja znosić a krowy ślepną i przestają dawać mleko! Na skutek zmian w krajobrazie, żaby przestają kumkać od 1 lipca ...A poza tym, to dobrze się czujesz ?
Do SromotnikBe.
2016-04-27 22:05:30
Już w ponad 546 miejscowościach w Polsce odbywają się protesty przeciwko farmom energii odnawialnej – podaje serwis STOPwiatrakom.eu. Mieszkańcy apelują do władz samorządowych, by nie działały w tej kwestii na ich szkodę. Wprawdzie elektrownie wiatrowe zwiększają wpływy do budżetu gminy z tytułu podatków, ale obniżają wartość gruntów i nieruchomości oraz szkodzą zdrowiu – argumentują. Przeciwnicy tego typu inwestycji przywołują m.in. takie argumenty, jak: • energia pozyskana z wiatru nie jest tańsza, budowa i pozyskanie energii ze źródeł odnawialnych jest objęte dopłatami; • obniżenie wartości gruntu i nieruchomości spowodowane tego typu sąsiedztwem, z badań przeprowadzonych w Wielkiej. Brytanii wynika, iż spadek wartości nieruchomości zlokalizowanych w odległości do 1,6 km od wiatraków sięga nawet 54%; • degradacja krajobrazu, zagrożenie dla ptaków; • szum o niskiej częstotliwości wytwarzany przez turbiny (w Polsce dopuszczalny poziom hałasu to 40 dB) oraz niesłyszalne infradźwięki, powodujące m.in. zmęczenie; • wytwarzane pole elektromagnetyczne; • efekt stroboskopowy wywołany poruszaniem się łopat turbin w blasku słońca; • zacienienie spowodowane dużymi gabarytami wiatraka; • negatywny wpływ na samopoczucie i zdrowie ludzi mieszkających w pobliżu turbin wiatrowych, określany Syndromem Turbin Wiatrowych (problemy ze snem, koncentracją, bóle i zawroty głowy), stąd zalecenia, by lokować turbiny wiatrowe w minimalnej odległości 2,5 - 3 km od zabudowań (badania na temat wpływu elektrowni wiatrowych na organizm człowieka prowadzone są m.in. w USA, Holandii, Danii, Wielkiej Brytanii, Szwecja, w Polsce potwierdza to choćby stanowisko prof. dr hab. med. J. Jurkiewicza (portal:kochamymazury.pl); • koszty związane z rekultywacją terenu i likwidacją fundamentów wież po zakończeniu eksploatacji źródła energii; http://www.srodowisko.abc.com.pl/czytaj/-/artykul/zalety-i-wady-instalacji-wiatrowych
solar_z_choszczna
2016-04-27 22:01:08
Do "Mac". Miało być ok. 1000 m. Omsknięcie palca na klawiaturze. :)
solar_z_choszczna
2016-04-27 21:57:51
WADY ELEKTROWNI WIATROWYCH "4. Efekt stroboskopowy - w trakcie obracania się wirnika promienie słoneczne cyklicznie odbijają się od jego powierzchni, co powoduje powstawanie efektu stroboskopowego. Ma negatywny wpływ na ludzką psychikę i może również stanowić znaczące niebezpieczeństwo dla kierowców. Nowoczesne wirniki posiadają jednak zmienną prędkość obrotową, która ogranicza praktycznie do minimum błyski światła, które często bywają wręcz oślepiające. W przypadku dużych turbin wiatrowych mamy do czynienia nie tylko z efektem stroboskopowym, ale również z powstawaniem cienia od poruszających się łopat i od samej wieży. W czasie huraganów i burz wysokie wieże oraz śmigła elektrowni wiatrowych posiadające duże średnice mogą stanowić znaczące zagrożenie dla otoczenia. Człowiek nie jest do końca w stanie przewidzieć co może stać się z pojedynczymi elementami konstrukcji mechanicznych, które znajdą się pod wpływem nieprzewidywalnego w swej mocy żywiołu. 5. Zakłócenia fal radiowych i telewizyjnych - odległość wiatrowych zespołów prądotwórczych o mocy większej niż 300 kW od przekaźnika telewizyjnego powinna wynosić co najmniej 6 km. 6. Wpływ na walory krajobrazowe - brakuje obiektywnego kryterium oceny wpływu na walory krajobrazowe planowanych elektrowni wiatrowych, ponieważ wartość estetyczna i widokowa oraz ocena takich cech jest w znaczącym stopniu subiektywna. Wieże instalacji wiatrowych osiągają zwykle znaczącą wysokość, zmniejszają walory krajobrazowe danego terenu, przez co możliwym jest spadek jego atrakcyjności turystyczno-rekreacyjnej. Fakt ten można, więc uznać za kolejną wadę elektrowni wiatrowych. Tego typu problemem szczególnie zagrożone są regiony nadmorskie (farmy offshore) oraz górskie. 7. Zmiany mikroklimatu - pod wpływem dużych farm wiatrowych może dojść do zmian lokalnego mikroklimatu. Jeżeli na danym terenie występuje znacząca koncentracja siłowni wiatrowych, to średnia prędkość wiatru może tam wzrosnąć nawet o 2 m/s. Turbiny wiatrowe znajdujące się na takim obszarze mogą również doprowadzić do wzrostu temperatury powietrza w nocy nawet o 2ºC. dohttp://termo-sfera.pl/odnawialne-zrodla-energii/energia-wiatrowa/wady-elektrowni-wiatrowych.html
SromotnikBe. do @ solar z Ch...
2016-04-27 16:56:57
Zapewne elektrownie wiatrowe powstana na polu sąsiada i dlatego tak wrzeszczysz! Nie ma norm 100mb, ani 1000, ani 2-3ooomb. Wyznacznikiem był poziom hałasu. Ten, w porównaniu z pierwszymi turbinami , z metalowym werkiem i zawieszonym na 60-80 metrowych masztach , był słyszalny z odległości 500-600mb. Nowe turbiny wyposażone w przekładnie z kompozytów, zawieszone na wysokości 120-150 mb są niesłyszalne nawet z odległości 250-300 mb. Gdy podejdziesz bliżej, to usłyszysz jedynie szy um sprężanego powietrza, gdy śmiga mija słup. To tyle- krzykaczu. Tacy jak ty, zmuszają polityków do palenia brudnym węglem w XIX wiecznych kotłach.
Mac
2016-04-27 14:05:20
Proszę o konkretny przykład gdzie wiatraki stoją 100 m od zabudowań.
co za pajace
2016-04-27 13:54:20
Samorząd ma inne zadania i niech się nimi zajmuje, zamiast jątrzyć. Sitwa przegrała wybory i teraz wzywa do anarchii? Naród nie pozwoli.
.
2016-04-27 13:23:31
Brawo! Egzekutywa zachpomu dała głos. Województwo kwitnie, jest fajnie.
@
2016-04-27 11:48:37
Agonalne drgawki nieboszczki POPSL, oderwanych od grubego koryta , gdzie stołki z pod tyłka się wyślizgują, moralnej zgnilizny, nie mogącej zrozumieć że czas przewałów się kończy. Nadszedł czas rozliczenia. Dla tego kaczor donald sp...... do Brukseli pozostawiając kolesi w sosie własnym z ręką w nocniku i całym tym bałaganem stworzonym przez 8 lat. Nie można wiec dziwić się takim odruchom Tych " cienkich bolków" jak to niektórzy określają wybrała wiekszość głosujących. To chyba jest fundamentalna zasada demokracji. Kto więc tu ją łamie. Nieboszczko POPSL ... odpoczywaj..nie koniecznie w spokoju
ilj
2016-04-27 11:18:52
A w sejmiku uczciwe i zawsze posłuszne PO. No i PSL. Stara przyspawana do stołków sitwa.
fxry
2016-04-27 11:16:31
Rządzie! Zacznij rządzić! Wiadomo, złodzieje będą wrzeszczeć, ale to wy wygraliście wybory!!! Zabierzcie się za ich tyłki i będzie w końcu można coś pożytecznego robić.
Cieszy mnie skowyt grubych wieprzy! Brawo PiS!
2016-04-27 10:40:14
ZSL (na nazwę PSL ta postkomuna nie zasługuje) miał 26 lat na przekazanie ziemi polskim rolnikom. Nie zrobił tego, bo ważniejsze było utrzymywanie przy życiu przeróżnych agencji, będących żerowiskiem dla działaczy i ich rodzin. Nie interesowało ich, że ziemia może wpaść w ręce międzynarodowych spekulantów. Dopiero jak PiS się zabrał za pilną ochronę polskiej ziemi, to się kleszcze obudziły i protestują (Przeciw czemu? Przeciw pozostawieniu ziemi w polskich rękach!!). Podobnie z wiatrakami. To biznes dla wybranych kosztem społeczności lokalnej i naszych podatków (całość funkcjonuje tylko dzięki dopłatom z budżetu i o nie chodzi, a nie o produkcję prądu). Wiadomo kto przez ostatnie lata siedział przy korycie i kto sobie te "inwestycje energetyczne" cudzym kosztem szykował. Dostali po łapach od rządu wybranego przez Polaków ogromną większością i teraz judzą. Nie stosowanie się do obowiązującego prawa przez sejmik, to tylko argument za powtórzeniem wypaczonych wyborów samorządowych, bo chyba nikt myślący nie uwierzył w 22% ZSL-u.
SromotnikBezwstydny
2016-04-27 09:35:00
"Niechaj więc PRAWO -prawo znaczy a SPRAWIEDLIWOŚĆ- sprawiedliwość!" i żadne trole, gnomy i inne podziomki innego porządku nam nie narzucą! "MY NARÓD" a nie pacynki typu Szydło. Duda czy Ziobro!
bieta
2016-04-27 09:25:30
Brawo, Sejmik!
solar_z_choszczna
2016-04-27 08:30:06
Fermy wiatrowe to często tzw. "lewy" i nieczysty do końca biznes, w który prywatnie zaangażowali się niektórzy politycy z PSL,z PO, oraz często radni,sołtysi,burmistrzowie. Powykupowali ziemię naokoło rożnych miejscowości, pozmieniali plany zagospodarowania i pozakładali różne spółki energetyczne. Osoby te nie liczą się z protestami lokalnych środowisk, często budując fermy wiatrowe 100 metrów od siedlisk ludzkich (z przepisów winno być 2000/3000 metrów). To stwarza duże zagrożenie dla zdrowia i życia - duże niezdrowe pole elektromagnetyczne, infradźwięki, ekologia. W zachodniopomorskim w Choszcznie - dużo spraw w sądzie - wygranych przez przeciwników wiatraków - (info. internet). Tym działaniom winno przyglądnąć się CBA i inne służby, np. karno - skarbowe. Te "lobby" często korumpowały ww. organizacje polityczne i administrację samorządową. O działaniach korupcyjnych i wszelkim nieprawidłowościom można przeczytać na stronach internetowych (prasa, media, sądy). Więc śmieszą mnie tego typu działania opisane w artykule. A decyzję sejmiku może wojewoda uchylić, tak jak to zrobiono wczoraj w Łodzi ! :) http://wpolityce.pl/forum/polityka/28-dyskusje-pod-publikacjami-dzialu-polityka/tematy/282490-koniec-rokoszu-samorzadowcow-wojewoda-lodzki-uchyli-uchwale-radnych-o-stosowaniu-sie-do-wyrokow-tk-komentarze-publikacji
marian
2016-04-27 05:03:25
w koncu ludzie zaczeli sie budzic i przejrzeli na oczy :D
Mark III waterproof
2016-04-27 01:08:40
Brawo!!! Pierwszy Sejmik w Polsce, który podjął taką uchwałę. Dotychczas zrobiły to Rady Łodzi, Warszawy i Bydgoszczy. Prawo jest prawem.Demokracja też.
kibic
2016-04-26 22:21:09
dla mnie rząd PiS to cienkie bolki.oni pluja im w twarz,a rzad udaje,ze deszcz pada ... to ma byc ta dobra zmiana?!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA