czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Gospodarka > Zagrożona przyszłość energetyki wiatrowej

Zagrożona przyszłość energetyki wiatrowej

Zagrożona przyszłość energetyki wiatrowej
Data publikacji: 2016-03-10 10:13
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:33
Wywietleń: 425 123013

Projekt ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych wprowadza m.in. obowiązek uzyskania „decyzji zezwalającej na eksploatację elektrowni wiatrowej” czy zakaz budowy elektrowni wiatrowych w odległości mniejszej niż 1,5 km od zabudowań.

Ireneusz Miski, Tieto, członek rady nadzorczej ZPPZ Lewiatan: Ustaleń minimalnej odległości elektrowni wiatrowej od zabudowań, należy dokonać w sposób racjonalny, z wyważeniem interesów wszystkich stron. Ograniczenie rozwoju energetyki wiatrowej spowoduje, że gminy, lokalni mieszkańcy zostaną pozbawieni dodatkowego transferu środków. Szacuje się, że rocznie wspomniane transfery wynoszą ok. 1 mld złotych, których beneficjentem jest ok. 330 gmin i ok. 70.000 gospodarstw rolnych. 

Justyna Sobeyko Bejnarowicz, ekspertka ds. podatkowych przy ZPPZ Lewiatan: Ograniczenie możliwości budowy elektrowni wiatrowych może mieć negatywne skutki w sferze społecznej. Elektrownie wiatrowe  są istotną częścią energetyki zlokalizowanej na obszarach wiejskich. Wiele społeczności korzysta z takich inwestycji poprzez znaczące wpływy podatkowe, ale również dodatkowe miejsca pracy. Korzyści płyną też do rolników, którzy otrzymują stały, dodatkowy dochód z dzierżawy terenu pod elektrownie wiatrowe, drogi dojazdowe czy infrastrukturę elektroenergetyczną.

Komentarze

Super!
"Zagrożona przyszłość energetyki wiatrowej". "Zakaz budowy elektrowni wiatrowych w odległości mniejszej niż 1,5 km od zabudowań". Nareszcie! Skończą się PSL-owskie eldorada budowane z pogwałceniem krajobrazu i zdrowia ludzi. Skończy się zabijanie ptaków i dyrdymały o ekologii i "zielonym" prądzie. O kasę z dopłat do tego prądu tu chodzi, a nie o ekologię. Gdyby nie dopłaty - czyli transfer pieniędzy z kieszeni ogółu zazwyczaj niezamożnych Polaków do kieszeni grupki bogatych cwaniaków - to wiatraki były by jedynie rozrywką hobbystów. Pamiętać trzeba, że stabilność systemu energetycznego wymaga utrzymywania w stałej gotowości (pod parą) klasycznej elektrowni na wypadek, gdyby wiatr ustał lub osłabł. Taki to "zielony" prąd (może od koloru dolara??)
2016-03-10 12:00:40

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy