poniedziałek, 18 listopada 2019.
Strona główna > Wiadomości > Po tragedii w Koszalinie wspólna modlitwa zamiast świętowania

Po tragedii w Koszalinie wspólna modlitwa zamiast świętowania

Po tragedii w Koszalinie wspólna modlitwa zamiast świętowania
Data publikacji: 2019-01-05 15:03
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:29
Wywietleń: 1288 370102

Nie będzie Orszaku Trzech Króli w dniu miejskiej żałoby po ofiarach tragedii w kąciku zabaw Escape Room w Koszalinie. W niedzielę (6 stycznia) zamiast tradycyjnego święta Objawienia Pańskiego biskup Edward Dajczak, zwierzchnik diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, i prezydent Piotr Jedliński zapraszają do wspólnej modlitwy.

Msza święta w samo południe, którą biskup odprawi w koszalińskiej katedrze, będzie w intencji ofiar i ich rodzin. Następnie wierni i inne osoby wyjdą na plac przed ratuszem, gdzie również odbędzie się wspólna modlitwa.

Biskup diecezji napisał w specjalnym komunikacie: „Każda tragiczna śmierć jest niezwykle bolesna i trudno ująć w słowa to, co w takich momentach czuje serce. Chciałbym przekazać wyrazy mojej solidarności i bliskości duchowej z rodzinami ofiar. Jako pasterz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zginam kolana przed Bogiem i proszę Go o miłosierdzie dla tych, którzy ponieśli śmierć oraz dla ich bliskich. W związku z zaistniałą sytuacją podjąłem decyzję o odwołaniu zapowiadanego na 6 stycznia Orszaku Trzech Króli w Koszalinie. Ta niewyobrażalna tragedia nie pozwala nam na radosne świętowanie. Chcemy również i w taki sposób wyrazić naszą solidarność z tymi, którzy cierpią. Zapraszam wszystkich do wspólnej modlitwy”.

Na 17.00, czyli w godzinie tragedii, biskup zaprasza wszystkich ludzi dobrej woli w okolice miejsca zdarzenia, czyli na wysokości ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 88, aby razem odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Można przynieść ze sobą białe kwiaty i znicze, które będzie można złożyć w miejscu tragedii.

Ponadto, decyzją bp. Edwarda Dajczaka, datki zebrane na tacę podczas popołudniowej mszy św. w katedrze i kwesty podczas modlitwy na Rynku Staromiejskim zostaną przeznaczone na pomoc dla rodzin ofiar tragedii.

Jak poinformowała prokuratura, po przeprowadzonej w sobotę sekcji zwłok śledczy ustalili, ze przyczyną śmierci pięciu uczennic Gimnazjum nr 9 w kąciku zabaw Escape Room było zatrucie tlenkiem węgla w pomieszczeniu. Rodziny nastolatek zostały objęte opiekę psychologiczną. Mogą też liczyć na wsparcie materialne. ©℗

Tekst i fot. (m)

Na zdjęciu: Zaraz po piątkowej tragedii zebrał się sztab kryzysowy. Prezydent Piotr Jedliński ogłosił, że niedziela będzie dniem żałoby w mieście. Tego samego dnia wieczorem melomani i wykonawcy koncertu w Filharmonii Koszalińskiej minuta ciszy uczcili pamięć ofiar pożaru.

Komentarze

Grabarz Romciu
Przegrały,nie udalo sie wydostac.Wspólczuje teraz wlascicielom tych labiryntow ,bedzie nagonka jak tralala
2019-01-06 01:19:04
Rozmodleni
wszyscy. Tylko znicze potraficie stawiać. Weźcie się do roboty, bo to wasza wina urzędnicy. Przepisy, które dają prawo byle pajacowi zakładać działalność gospodarczą, nawet nie musi mówić jaką. A straż nie ma prawa kontroli, bo lokal prywatny. DEMOkracja. Zapytajcie się rodziców tych dzieci, gdzie mają wasze wsparcie.
2019-01-05 23:39:39
Ktoś
A Adrian będzie?
2019-01-05 16:34:44

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
9
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Z wielką flagą przez Szczecin

Nekrologi

Sonda

Czy ścieżki wydeptane przez pieszych na trawnikach, poboczach i skwerach powinny być uwzględniane przez projektantów miejskich przestrzeni?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie