Poniedziałek, 04 grudnia 2023 r. 
-3 szczecin
REKLAMA

Po tragedii w Koszalinie wspólna modlitwa zamiast świętowania

Data publikacji: 05 stycznia 2019 r. 15:03
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:29
Po tragedii w Koszalinie wspólna modlitwa zamiast świętowania
Zaraz po piątkowej tragedii zebrał się sztab kryzysowy. Prezydent Piotr Jedliński ogłosił, że niedziela będzie dniem żałoby w mieście. Tego samego dnia wieczorem melomani i wykonawcy koncertu w Filharmonii Koszalińskiej minuta ciszy uczcili pamięć ofiar pożaru. Fot. Wisław Miller  

Nie będzie Orszaku Trzech Króli w dniu miejskiej żałoby po ofiarach tragedii w kąciku zabaw Escape Room w Koszalinie. W niedzielę (6 stycznia) zamiast tradycyjnego święta Objawienia Pańskiego biskup Edward Dajczak, zwierzchnik diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, i prezydent Piotr Jedliński zapraszają do wspólnej modlitwy.

Msza święta w samo południe, którą biskup odprawi w koszalińskiej katedrze, będzie w intencji ofiar i ich rodzin. Następnie wierni i inne osoby wyjdą na plac przed ratuszem, gdzie również odbędzie się wspólna modlitwa.

Biskup diecezji napisał w specjalnym komunikacie: „Każda tragiczna śmierć jest niezwykle bolesna i trudno ująć w słowa to, co w takich momentach czuje serce. Chciałbym przekazać wyrazy mojej solidarności i bliskości duchowej z rodzinami ofiar. Jako pasterz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zginam kolana przed Bogiem i proszę Go o miłosierdzie dla tych, którzy ponieśli śmierć oraz dla ich bliskich. W związku z zaistniałą sytuacją podjąłem decyzję o odwołaniu zapowiadanego na 6 stycznia Orszaku Trzech Króli w Koszalinie. Ta niewyobrażalna tragedia nie pozwala nam na radosne świętowanie. Chcemy również i w taki sposób wyrazić naszą solidarność z tymi, którzy cierpią. Zapraszam wszystkich do wspólnej modlitwy”.

Na 17.00, czyli w godzinie tragedii, biskup zaprasza wszystkich ludzi dobrej woli w okolice miejsca zdarzenia, czyli na wysokości ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 88, aby razem odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Można przynieść ze sobą białe kwiaty i znicze, które będzie można złożyć w miejscu tragedii.

Ponadto, decyzją bp. Edwarda Dajczaka, datki zebrane na tacę podczas popołudniowej mszy św. w katedrze i kwesty podczas modlitwy na Rynku Staromiejskim zostaną przeznaczone na pomoc dla rodzin ofiar tragedii.

Jak poinformowała prokuratura, po przeprowadzonej w sobotę sekcji zwłok śledczy ustalili, ze przyczyną śmierci pięciu uczennic Gimnazjum nr 9 w kąciku zabaw Escape Room było zatrucie tlenkiem węgla w pomieszczeniu. Rodziny nastolatek zostały objęte opiekę psychologiczną. Mogą też liczyć na wsparcie materialne. ©℗

Tekst i fot. (m)

Na zdjęciu: Zaraz po piątkowej tragedii zebrał się sztab kryzysowy. Prezydent Piotr Jedliński ogłosił, że niedziela będzie dniem żałoby w mieście. Tego samego dnia wieczorem melomani i wykonawcy koncertu w Filharmonii Koszalińskiej minuta ciszy uczcili pamięć ofiar pożaru.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Grabarz Romciu
2019-01-06 01:19:04
Przegrały,nie udalo sie wydostac.Wspólczuje teraz wlascicielom tych labiryntow ,bedzie nagonka jak tralala
Rozmodleni
2019-01-05 23:39:39
wszyscy. Tylko znicze potraficie stawiać. Weźcie się do roboty, bo to wasza wina urzędnicy. Przepisy, które dają prawo byle pajacowi zakładać działalność gospodarczą, nawet nie musi mówić jaką. A straż nie ma prawa kontroli, bo lokal prywatny. DEMOkracja. Zapytajcie się rodziców tych dzieci, gdzie mają wasze wsparcie.
Ktoś
2019-01-05 16:34:44
A Adrian będzie?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA