wtorek, 07 lipca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Pożar Escape Roomu. Pięć nastolatek nie żyje

Pożar Escape Roomu. Pięć nastolatek nie żyje (akt. 3)

Pożar Escape Roomu. Pięć nastolatek nie żyje
Data publikacji: 2019-01-04 18:40
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:29
Wywietleń: 5974 370013

Zginęły w płomieniach lub zatruły się dymem w pożarze kącika zabaw Escape Room przy ulicy Marszałka Józefa Piłsudskiego 88 w Koszalinie. Cztery zastępy straży pożarnej w piątek (4 stycznia) przed g. 18 gasiły ogień w obiekcie. 

Przeżył tylko jeden mężczyzna. W stanie ciężkim trafił do szpitala wojewódzkiego w Koszalinie. Do makabrycznego odkrycia ciał młodych kobiet doszło, gdy ogień wewnątrz budynku został opanowany. Nieznana jest przyczyna ich śmierci, ale mogły spłonąć żywcem lub udusić się w pomieszczeniu. Policja ustala tożsamość ofiar dramatu. Escape Room to modna w kręgach młodzieżowych gra w zamkniętym pokoju, z którego za pomocą odgadywanych haseł należy się wydostać. Wciąż nie wiadomo, jak doszło do zaprószenia ogniami w feralnym kąciku zabaw. 

Błyskawicznie na tragedię pięciu nastolatek i ich bliskich zareagowały władze miasta. Prezydent Piotr Jedliński ogłosił najbliższą niedzielę (6 stycznia) dniem żałoby w Koszalinie. Biskup Edward Dajczak, wyrażając solidarność z rodzinami ofiar tragedii, wezwał do modlitwy i odwołał Orszak Trzech Króli. 

Jako pasterz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej zginam kolana przed Bogiem i proszę Go o miłosierdzie dla tych, którzy ponieśli śmierć oraz dla ich bliskich. W związku z zaistniałą sytuacją podjąłem decyzję o odwołaniu zapowiadanego na 6 stycznia Orszaku Trzech Króli w Koszalinie. Ta niewyobrażalna tragedia nie pozwala nam na radosne świętowanie - podkreślił biskup. ©

(m) 

***

- Ofiarami tej tragedii są dzieci, piętnastoletnie dziewczynki, które uczestniczyły w imprezie urodzinowej jednej z nich. Dowiedziałem się o tym od wojewody zachodniopomorskiego, który jest już na miejscu, którego tam natychmiast wysłałem - powiedział w piątek szef MSWiA Joachim Brudziński. Zapewnił, że w drodze na miejsce zdarzenia jest też komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. Leszek Suski, a na miejscu jest także zachodniopomorski wicekurator oświaty. - W poniedziałek pani kurator odbędzie spotkania w szkołach, do których uczęszczały te dziewczęta - dodał Brudziński.

Brudziński przekazał ponadto, że rodzinom ofiar zapewniono już pomoc psychologiczną. - Są na miejscu psychologowie policyjni, PSP, zaangażowane jest też miasto. Prezydent (Piotr) Jedliński również zaoferował rodzinom pomoc psychologiczną - mówił.

Szef MSWiA podkreślił, że dla takich miejsc jak escape roomy z chwilą rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej nie jest konieczna zgoda Państwowej Straży Pożarnej. - W tej chwili strażacy powiatowi, strażacy w komendach wojewódzkich lokalizują tego typu pomieszczenia przez internet. I właściciele tego typu miejsc muszą liczyć się z kontrolą PSP - powiedział Brudziński.

- Olbrzymia tragedia, źle, że do niej doszło, należy podjąć wszelkie działania w tym kierunku, aby kolejne tego typu wydarzenia nie miały miejsca - podkreślił szef MSWiA.

***

Na miejscu tragedii w "escape roomie" w Koszalinie wciąż trwają policyjne czynności - prowadzone są oględziny, ustalani świadkowie; nadal trwa także ustalanie tożsamości ofiar - poinformowała w piątek wieczorem rzeczniczka koszalińskiej policji podkom. Monika Kosiec.

Podkom. Kosiec poinformowała, że na miejscu zdarzenia policjanci wciąż wykonują czynności pod nadzorem prokuratury. "Prowadzą oględziny, ustalają świadków. Do pomocy policjantom z Koszalina włączyła się grupa ekspertów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. To są głównie technicy z laboratorium kryminalistycznego. Będą razem z policjantami z Koszalina pracowali. Do dyspozycji są również policyjni psychologowie" - powiedziała Kosiec na konferencji prasowej.

Według niej policja - pod nadzorem prokuratury - będzie ustalać, co było przyczyną zaprószenia ognia i dlaczego przebywające w "escape roomie" osoby nie mogły się z niego wydostać. - Będziemy oczywiście jeszcze nadal ustalać ich tożsamość - dodała rzeczniczka szczecińskiej policji.

Podkreśliła, że na razie nie da się nic powiedzieć na temat ewentualnych przyczyn tragedii. - Na chwilę obecną nie możemy powiedzieć ani o wybuchu, ani o pożarze z uwagi na to, że to stwierdzi powołany biegły. Są takie tezy, że mogła to być butla gazowa, mogło to być inne zaprószenie ognia, natomiast na to jest jeszcze zbyt wcześnie - zaznaczyła podkom. Kosiec.

Powiedziała też, że ustalono już, kto jest właścicielem "escape roomu"; trwają czynności z jego udziałem.

(PAP)

Fot. PAP/Marcin Bielecki

Pożar Escape Roomu. Pięć nastolatek nie żyje Pożar Escape Roomu. Pięć nastolatek nie żyje Pożar Escape Roomu. Pięć nastolatek nie żyje Pożar Escape Roomu. Pięć nastolatek nie żyje Pożar Escape Roomu. Pięć nastolatek nie żyje Pożar Escape Roomu. Pięć nastolatek nie żyje Pożar Escape Roomu. Pięć nastolatek nie żyje

Komentarze

@mpl
Najmocniej młodzież używa mózgu, kiedy przechodzi przez torowisko w kapturze na pustym łbie, szukając następnego pokemona. Wirtualne dzieci.
2019-01-05 13:28:23
mpl
Straszna tragedia ale dlaczego od razu "kretyńska zabawa"?? Lepsze picie w bramie czy co? Młodzież wybiera rozrywki wymagające użycia mózgu i jeszcze źle. Co do zabezpieczenia to wydawało mi się że zawsze nad taka zabawa czuwa opiekun ze strony organizatora?
2019-01-05 11:17:58
Grabarz ROMEK
Przegrały,nie udało się wydostać
2019-01-05 06:11:41
mm
100% ESC
2019-01-04 23:57:43
Górnicza kasta
Duda, gdzie żałoba ?
2019-01-04 23:34:03
gdzie była obsługa
obsłudze nic się nie stało.Wnioskuję że spanikowali Ciekawe z czego były te pokoje ,i czy droga do wyjścia była długa.Czy była tam gaśnica
2019-01-04 23:21:40
i to
prawdziwy escape room
2019-01-04 23:17:20
pytanie
Kretyńska "zabawa" - ofiary niestety prawdziwe,,, Gdzie był "mistrz", który odpowiada za bezpieczeństwo "zabawy" ?
2019-01-04 21:46:16
roger
to jakis satanizm
2019-01-04 21:08:36

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Sonda

Czy zagłosujesz w drugiej turze wyborów prezydenckich?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie