piątek, 28 lutego 2020.
Strona główna > Wiadomości > Prokuratura: Gaz przyczyną pożaru i śmierci nastolatek w escape roomie

Prokuratura: Gaz przyczyną pożaru i śmierci nastolatek w escape roomie (akt. 1)

Prokuratura: Gaz przyczyną pożaru i śmierci nastolatek w escape roomie
Data publikacji: 2019-01-05 14:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:29
Wywietleń: 2014 370098

Ze wstępnych ustaleń koszalińskiej prokuratury wynika, że przyczyną piątkowego pożaru w escape roomie był ulatniający się gaz, dostarczany do obiektu w butlach gazowych. Pięć 15-letnich dziewcząt zmarło w wyniku zatrucia tlenkiem węgla.

Prokuratura Okręgowa w Koszalinie wszczęła śledztwo. Jest ono prowadzone w kierunku spowodowania pożaru skutkującego śmiercią osób. Czyn ten zagrożony jest karą do 12 lat pozbawienia wolności. Obecnie nikt nie usłyszał zarzutów.

 Odbyły się już sekcje zwłok zmarłych pokrzywdzonych. W wyniku tych sekcji ustalono, że wszystkie osoby zmarły w wyniku zatrucia się tlenkiem węgla. To jest wstępna ekspertyza – powiedział w sobotę na konferencji prasowej rzecznik prokuratury Ryszard Gąsiorowski. Poinformował, że „to gaz najprawdopodobniej był przyczyną pożaru”.

– Bezpośrednia przyczyną ognia, jak wynika ze wstępnych ustaleń, było jakieś rozszczelnienie butli, które zostały zainstalowane w piecykach tego budynku – zaznaczył. Gąsiorowski podkreślił, że wstępnie wykluczono instalację elektryczną jako przyczynę i źródło pożaru. Upatruje się jej w urządzeniach gazowych. Według ustaleń śledztwa, takich urządzeń było cztery.

– Na pewno były w tzw. poczekalni tego pokoju zagadek i to tam najprawdopodobniej rozpoczął się pożar – poinformował rzecznik prokuratury.

Ogień miał skutecznie odciąć pracownika od uczestników gry będących w pokoju zagadek, odciąć mu możliwość odblokowania drzwi.

– Takie są tragiczne wstępne ustalenia. Pokrzywdzone samodzielnie obiektu nie mogły opuścić, bo niestety tak konstruowane są escape roomy. Ich idea tkwi w tym, że trzeba rozwiązać zagadkę, by wyjść, by otworzyć drzwi – powiedział Gąsiorowski. Pytany przez dziennikarzy o to, czy w tym konkretnym escape roomie był tzw. przycisk bezpieczeństwa, pozwalający w sytuacjach zagrożenia na wyjście z pokoju, powiedział, że to jest w trakcie ustalania. Urządzenia systemu awaryjnego zostały przejęte przez śledczych i przekazane do laboratorium kryminalistycznego policji w Szczecinie. 

Dodał, że „po rodzaju obrażeń, jakie doznał pracownik”, należy założyć, że „nie został bezczynny, gdy wybuchł pożar (…), próbował pomóc pokrzywdzonym. Obecnie jego przesłuchanie nie jest możliwe. Jak poinformował prokurator, 25-letni mężczyzna został poważnie poparzony i przebywa w centrum leczenia ciężkich oparzeń szpitala specjalistycznego w Gryficach. Jest w śpiączce farmakologicznej.

Przedmiotem ustaleń śledczych jest też to, kto dostarczał gaz do obiektu.

– Gaz ten nie był z sieci, dostarczany był w butlach i obecnie trwają ustalenia, która z firm ten gaz dowoziła i ewentualnie instalowała w urządzeniach grzewczych – powiedział Gąsiorowski.

Prokuratura ustala też, kto prowadził działalność gospodarczą w obiekcie. W piątek utworzony został zespół śledczy, kilku prokuratorów wykonuje czynności procesowe w tej sprawie.

Na polecenie MSWiA trwają kontrole w escape roomach w całej Polsce.

(pap)

Fot. PAP/Marcin Bielecki

Komentarze

abc
a przez ostatnie 3 lata co sluzby robily? nie bylo zadnych kontroli ,widac w tym kraju musi dojsc do tragedii zeby cokolwiek sie zmieniulo, pewnie 90% poslow nie wie nawet co to oznacza slowo escape room-do dzisiaj ,oczywiscie zaraz w dezinfo i szczujniach pojawi sie fake news ze to wina poprzednikow i ze przez losiem lot nie skontrolowali zadnego escape rooma, no ale strazakow wysylac do szwecji to kasa i czas jest ale do kontroli budynkow juz nie ma.... @ obserwator:wolisz zajecia na strzelnicy a moze mecze kibolstwa? kto to wysla i zezwala ?
2019-01-06 15:25:37
mm
100% ESC
2019-01-05 21:25:07
do Jasia
- z "jułesłej".
2019-01-05 21:03:20
Jan
co za głupie zabawy? Zamykać dzieci w małych pokojach z zablokowanymi oknami, pozamykanymi drzwiami bez możliwości ucieczki w razie jakiegoś nieszczęścia. Skąd te głupie zabawy przychodzą? Z Unii Europejskiej?
2019-01-05 19:34:40
Obser
Czy to prawda, że ten pokój miał 7 m2??????
2019-01-05 18:29:52
obserwator
kot wymysla tak idiotyczne zabawy???? do czego to doszło
2019-01-05 14:56:49

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
6
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Nekrologi

Sonda

Czy obawiasz się koronawirusa?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie