Czwartek, 23 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Po Szczecinie szlakiem cudów

Data publikacji: 08 lipca 2018 r. 08:04
Ostatnia aktualizacja: 03 sierpnia 2019 r. 12:46
Po Szczecinie szlakiem cudów
 

Znany szczeciński dziennikarz, historyk i przewodnik Michał Rembas  zaprasza na cykl letnich spacerów z cyklu „Cuda na fasadach" (tak właśnie brzmi tytuł dwóch cieszących się zasłużoną sławą albumów fotograficznych Rembasa, dokumentujących detale szczecińskich kamienic). Podczas dziesięciu dwugodzinnych wycieczek uczestnicy będą mogli zobaczyć bogów, ludzi, zwierzęta, cała galerię stworów a nawet scenki rodzajowe, znajdujące się na szczecińskich budowlach.

W niedzielę będzie okazja obejrzeć architektoniczne detale z Niemierzyna i Niebuszewa. Zbiórka o godz. 18.00 przed szpitalem na ul. Arkońskiej. Zakończenie w okolicy ulicy Krasińskiego.

Fot. Michał Rembas

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Quistorp
2019-08-03 12:33:13
. Pożyteczna i piękna zabawa. Na łukowatej fasadzie widzimy na centralnym miejscu wyeksponowaną postać , trzymajaca w ręky dziwny przymiot ( nie przedmiot!). To „caduceus” – kaduceusz . (to w starożytnej Grecji , kaduceusz rodzaj laski, który(a) by(a)ł oznaką nietykalności keryksa). (Keryks w starożytnym Rzymie to zaufany człowiek świty władcy pełniący głównie funkcje porządkowe na dworze oraz w czasie zgromadzeń, obwieszczający postanowienia, wysyłany jako posłaniec z wiadomościami. Laska ta służyła do uśmierzania sporów.Według mitologii greckiej i rzymskiej należała do atrybutów boskich posłańców. Widać na niej dwa węże, które uosabiają walkę . Są w sporze. Ta postać sprawuje bardzo wysoką pozycję we władzach gildii. Po obu stronach widać wyżłobione symboliczne wizerunki, atrybuty zawodów. Kupiectwo, żegluga, rybactwo, usługi portowe, budowa pieców,ludwisarnie, budowa kamienic i dzierżawy, pogłębianie dna rzek, melioracje, sponsorowanie kościołów.Na łodziach rybackich i na pakach/ładunkach wyryto inicjały AK. Wniosek. To nie urzędnicy tworzą potęgę gospodarczą portowego miasta, lecz właściciele przedsiębiorstw. Tyle i aż tyle można odczytać z tylko z jednej fasady. O innych? Nie wiem. Nie udało mi się zapoznać z publikacją autorstwa W. Sz. Pana Rębasa.
Robert
2018-07-08 12:00:41
Cudnie to zapuściliśmy albo wyburzamy kiedyś piękne fasady. A nowe najczęściej są paskudne jak za komuny. Przykład ul. Krzywoustego czy Św. Ducha. Z jednej strony pozwolenie na zniszczenie historycznej, pięknej zabudowy z drugiej promocja badziewnej, bezstylowej twórczości słabych architektów. Niech służby miejskie się w końcu obudzą. To ostatni dzwonek. Pomału staniemy się blokowiskiem jak Poznań np

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA