Blisko 250 osób straciło zatrudnienie po pożarze fabryki w Szczecinku. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podjął rozmowy z lokalnymi instytucjami w sprawie zorganizowania targów pracy.
Zakład pracy chronionej „Opak” zatrudniał w ostatnim czasie 47 osób niepełnosprawnych, z kolei spółka „Lopak” 78 osób. Obie firmy otrzymywały regularną pomoc z PFRON w formie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Fundusz podjął już rozmowy z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie i Powiatowym Urzędem Pracy w Szczecinku w sprawie Targów Pracy, podczas których szczególna uwaga zostanie zwrócona na osoby zagrożone utratą zatrudnienia. Trwają także rozmowy w sprawie nowych ofert pracy. W tej chwili zgłosiło się już 15 pracodawców, którzy oferują w sumie 200 miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych w woj. zachodniopomorskim.
Dofinansowania do pokrycia kosztów pracowników niepełnosprawnych nie jest jedyną formą pomocy proponowanej przez PFRON. Pracodawcy mogą liczyć także na dofinansowanie w wysokości do 50 proc. oprocentowania zaciągniętego kredytu bankowego oraz zwrot kosztów budowy lub przebudowy związane z modernizacją obiektów i pomieszczeń zakładu oraz wydatków transportowych i administracyjnych. Form wsparcia rynku pracy jest znacznie więcej i dotyczą także rynku otwartego, czy osób niepełnosprawnych podejmujących prowadzenie działalności gospodarczej.
- Z wielkim smutkiem przyjęliśmy informację o pożarze fabryki w Szczecinku, która zatrudniała osoby niepełnosprawne – mówi prezes zarządu PFRON Marlena Maląg. - Dla tych osób praca jest niezwykle ważną formą rehabilitacji, dzięki której mogą oni aktywnie uczestniczyć w życiu zawodowym. Wierzymy, że z pomocą wielu podmiotów możliwe będzie jak największe wsparcie i kontynuacja zawodowego rozwoju osób niepełnosprawnych, które będą pragnęły podjąć dalszą aktywność. Nasz oddział w Szczecinie już podjął działania, aby ta aktywność mogła zostać utrzymana. Skontaktowaliśmy się m.in. z PCPR i PUP w Szczecinku w sprawie targów pracy w przyszłym tygodniu, podczas których zwrócimy szczególną uwagę na potrzeby zawodowe osób niepełnosprawnych. Na Targach będą obecni przedstawiciele PFRON. Mam też nową informację od dyrekcji naszego oddziału, że 15 pracodawców zaproponowało w sumie ok. 200 miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych w woj. zachodniopomorskim. Podjęliśmy też rozmowy z ROPS-em w Szczecinie w celu wsparcia merytorycznego przy rozszerzaniu programu „Asystent pracodawcy”. To ważne wiadomości, które pokazują, jak dobra może być współpraca wielu podmiotów.
Obecnie Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w związku z pożarem przygotowuje rozszerzenie programu, w ramach którego udzielane jest wsparcie w procesie zatrudnienia osób niepełnosprawnych. PFRON gwarantuje zaangażowanie i wsparcie merytoryczne. Również PCPR i PUP w Szczecinku w porozumieniu z Oddziałem PFRON uruchomiły poradnictwo prawne i psychologiczne, a także zaangażowały do niesienia pomocy Ośrodek Pomocy Społecznej i lokalny inspektorat Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. PUP rejestruje osoby niepełnosprawne, które były zatrudnione we wskazanych zakładach jako osoby niepełnosprawne poszukujące pracy. W przygotowaniu są już oferty pracy. Jeden z pracodawców zaoferował dojazd do zakładu pracy. W przyszłym tygodniu (21 sierpnia) PCPR i PUP w Szczecinku zorganizuje giełdę pracy, w której weźmie udział zachodniopomorski oddział PFRON ze wsparciem dla pracodawców i pracowników.
Ważnym krokiem w kierunku pomocy osobom niepełnosprawnym, które mogą utracić zatrudnienie w wyniku pożaru, jest nawiązanie kontaktu z Zakładem Aktywności Zawodowej w Juchowie. Dyrektor oddziału PFRON Anna Rąbel otrzymała już informację o chęci zatrudnienia nowych osób niepełnosprawnych w tym miejscu. Oferta jest kierowana do osób, które w wyniku pożaru mogą zostać bez pracy. Lista pracodawców, którzy chcą zatrudnić osoby niepełnosprawne, jest coraz dłuższa. W tej chwili zgłosiło się 15 przedsiębiorstw, które w sumie oferują 200 miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych. Są to m.in. firmy: Jantar, Meble Negro, Kronospan, czy Smak Pomorski.
W roku 2019 na dofinansowania dla pracodawców PFRON przeznaczy 3,4 mld zł. Dla zakładów pracy chronionej od początku br. wypłacono już ponad 700 mln zł. W Zachodniopomorskiem funkcjonuje 16 zakładów pracy chronionej, w których pracę znajduje blisko 1500 osób z niepełnosprawnościami.
– Bardzo wnikliwie będziemy monitorowali sytuację w województwie zachodniopomorskim. Dla nas każda osoba niepełnosprawna na rynku pracy to wielka wartość i o tę wartość będziemy dbać – dodaje prezes PFRON Marlena Maląg.
(g)
Fot. (bar)