Poniedziałek, 15 lipca 2024 r. 
REKLAMA

PO i PiS spierają się o finanse Szczecina

Data publikacji: 20 lipca 2020 r. 16:12
Ostatnia aktualizacja: 27 lipca 2020 r. 09:58
PO i PiS spierają się o finanse Szczecina
Politycy PO krytykowali rząd przed siedzibą Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie.  

Działacze szczecińskiej Platformy Obywatelskiej ogłaszają, że na skutek działań rządu prawicy w ciągu ostatnich trzech lat budżet naszego miasta stracił 227 milionów złotych. Tomasz Hinc, wojewoda zachodniopomorski, odpowiada, że jest dokładnie na odwrót - jego zdaniem w czasie rządów Prawa i Sprawiedliwości dochody Szczecina systematycznie rosną. 

- Samorząd Szczecina boryka się z bardzo dużymi problemami w związku z decyzjami, które podejmuje obecny rząd - przekonuje poseł PO Arkadiusz Marchewka. - PiS nie lubi samorządów, PiS lubi centralizację, lubi to, co jest sterowane z Warszawy, najlepiej przez wąską grupę polityków. Wszystkie decyzje, jakie podejmuje rząd, wpływają negatywnie na samorządy w kontekście ich wpływów do kasy miasta.

PO: Konieczne cięcia w budżecie Szczecina

Wedle polityków opozycji konieczne będą cięcia, które odbiją się między innymi na inwestycjach - takich jak nowe place zabaw czy rozbudowa infrastruktury tramwajowej na Gumieńcach. Sytuację mogłyby, ich zdaniem, poprawić rekompensaty - ale ich także nie ma.

PO Szczecin

- W naszym kraju nauczyciel nigdy nie był dobrze nagradzany - mówi radna PO Urszula Pańka. - W subwencjach rząd ustala wynagrodzenia dla nauczycieli, ale nie daje pokrycia na te wynagrodzenia. Stąd samorządy to dźwigają, aby zatrzymać w edukacji najlepszych nauczycieli. Rząd daje podwyżki nauczycielom, ale nie daje pieniędzy samorządom na te podwyżki!

Jakie straty składają się na sumę 227 milionów? Politycy tłumaczą, że chodzi m.in. o spadek dochodów z podatku PiT, którego rząd nie zrekompensował.

Wojewoda odpowiada

Wojewoda Tomasz Hinc odpowiedział na te zarzuty obszernym komentarzem, w którym pisze m.in. "Polski rząd reguluje zgodnie z prawem wszystkie zobowiązania finansowe wobec 132 samorządów województwa zachodniopomorskiego i bardzo mocno wspiera wszystkie samorządy, czego najlepszym dowodem jest szereg programów i inwestycji". I wymienia inwestycje związane z naszym miastem, z których najważniejsze to:  realizowane pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin (1.4 mld zł), budowa Centrum Onkologicznego PUM w Szczecinie (593 mln zł), dofinasowanie do budowy Szczecińskiej Kolei Metropolitarnej (512 mln zł), dofinansowanie przebudowy stadionu Pogoni Szczecin (30 mln zł), wsparcie dla szczecińskich uczelni wyższych (50,5 mln zł), przekazanie Akademii Sztuki w Szczecinie nieodpłatnie Pałacu Ziemstwa, realizacja poprawy dostępności kolejowej do portów morskiego w Szczecinie, modernizacja stacji kolejowej Szczecin Główny (57 mln zł), trwająca modernizacja linii kolejowej Szczecin – Warszawa, przebudowa torowisk tramwajowych i przystanków w Szczecinie (175 mln zł), porozumienie o sfinansowaniu przez PPL rozbudowy Portu Lotniczego w Goleniowe, którego udziałowcem jest Szczecin (oczekiwanie na zgodę Komisji Europejskiej)".

Wojewoda Tomasz Hinc

Wojewoda wspomina także o wsparciu dla 3294 szczecińskich przedsiębiorców z Tarczy Finansowej PRF kwotą ponad 606,7 mln złotych - i uratowaniu 27 206 miejsc pracy w Szczecinie.

Hinc puentuje: "Taka pomoc do Szczecina nie trafiała w czasach rządów koalicji PO-PSL (2007-2015). Szczecin otrzyma 93,5 mln wsparcia (tyle co m.in. Warszawa) na inwestycje z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, zapisanych w ustawie, która jest obecnie procedowana w Parlamencie". ©℗

(as)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Nienawistna banda
2020-07-27 09:42:31
No i po kiego wała na jednych, czy drugich głosować? Przecież to od prawie 20 lat wiadomo, że tylko będą nas dzielić, kłócić się i wchodzić bez mydła patologii, która jest ich najtwardszym elektoratem.
Rozliczyć PO !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
2020-07-21 11:55:40
Czas najwyższy na poważne rozliczenie w Platformie Obywatelskiej. Jak tego szybko nie zrobią ci w miarę normalni z PO to PO zdycha i nikt nie będzie po was płakał!
Julo
2020-07-21 09:19:50
Co to za koalicja rządząca miastem że nie umie się gospodarzyć.Za to szuka ciągle winnych wkoło że im nie idzie.Natomiast pieniądze na palety drewniane na placu Orła Białego się jakoś znajdują.Jak nie umiecie rządzić to zmieńcie władze i koalicję
@Do@pis
2020-07-21 09:17:01
Nie powielaj propagandowych zapisów z partyjnych smsów.W Polsce demokracja nie jest zagrożona.Problem polega na tym że główna partia opozycyjna nie ma programu którym może przyciągnąć wyborców.Polega tylko na politycznej nawalance że PiS musi odejść.Pewnie że PiS odejdzie jak przegra wybory ale żeby przegrał wybory musi być konkurent który wygra wybory.Bez programu nie wygra się wyborów.Koło się zamyka.A całe to pisanie i ględzenie o zagrożeniu praworządności to tylko hucpa inspirowana wiadomo gdzie która jest na rękę krajom które nie chcą łożyć do budżetu UE.
Fela
2020-07-21 07:02:52
Ach ci z PO to niudacznicy.W nowoczesnej przelewy nie umieli zrobic na poczcie
Do@pis
2020-07-20 22:47:05
Mozna wymienic tylko kilka przykładów wybor Trybunalu Konsty., obsadzanie swoimi nieudacznikami stanowidk w wszystkich spółkach państwowych (prezesi plus rady nadzorcze), perfidne prowadzenie kampanii wyborczej wykorxystujac dla wlsnych celow media tvp oplacane przez podatnikow i tych co placa abonament rtv, sianie nienawisci miedzy Polakami itd itd. Jestem osobą bezpartyjna i nie jestem zwolennikiem ani PiS ani PO ani innych koryciarzy
@Pis
2020-07-20 21:42:52
zanim zaczniemy dyskutować merytorycznie dobrze byłoby ustalić co rozumiemy pod pojęciem praworządności (tak by uniknąć nieporozumień na tle semantycznym). Podaj proszę spójna definicje praworządności oraz obiektywne jej kryteria.
Kadłubowski
2020-07-20 21:05:23
Czego się śmiejesz jak głupi do sera?
Pis
2020-07-20 20:40:07
Kolejny "obecny sukces pis w Brukseli" gdzie zamiast 750 miliardów Euro jakie miala dostac Polska co chwalił się premier Morawiecki w czasie ostatnich dwóch tygodni jego kampanii na rzecz Dudy. A okazuje sie ze Polska dostanie już o 100 miliardow Euro mniej a moze to być nawet o 300 miliardow euro na minus za brak przestrzegania praworzadnosci przez pisowych w Polsce. To takimi sukcesami moga się pochwalic laicy z pis co doprowadzaja nasz kraj do ruiny
Panie Hinc
2020-07-20 17:38:13
Troche z boku- ale prosze wyjasnic- na czym polegala pomoc pani Kurzawy i pana Pawlickiego dla zachodniopomorskiej sluzby zdrowia w czasie pandemii?Istotne jest:kogo i dlaczego pchacie w strone ' koryta'!?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA